Home » Akcje » Kup Royal Dutch Shell
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Royal Dutch Shell (SHEL) w Polsce w 2024

Royal Dutch Shell logo
Royal Dutch Shell (SHEL)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

W tym przewodniku dowiesz się, gdzie i jak możesz inwestować w akcje Royal Dutch Shell oraz dlaczego warto to zrobić, głównie z perspektywy analizy fundamentalnej.

Jak kupować akcje SHEL w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro za pomocą poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Wciśnij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Najlepsi recenzowani brokerzy do kupowania akcji Royal Dutch Shell

1. eToro

eToro to jedna z najbardziej znanych społecznościowych sieci inwestycyjnych, której misją jest poprawa wiedzy i aktywności inwestorów w zakresie finansów. Od momentu powstania w 2007 roku, eToro stało się główną platformą inwestycyjną dla początkujących i doświadczonych handlowców, z bazą ponad 17 milionów użytkowników. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję eToro tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Przy wyborze platformy inwestycyjnej bezpieczeństwo jest jednym z największych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ eToro jest regulowane przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC), możesz być pewien, że Twoje fundusze i dane osobowe są bezpieczne. Co więcej, eToro SSL szyfruje wszystkie zgłoszenia, aby zabezpieczyć się przed hakerami próbującymi przechwycić poufne informacje. Wreszcie, platforma ma dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA), aby zapewnić bezpieczeństwo kont użytkowników.

Opłaty i Funkcje

Zarówno niedoświadczeni, jak i doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać z obszernej biblioteki najnowocześniejszych metod handlu na eToro. Na przykład, początkujący inwestorzy mogą skorzystać z CopyTrading dostępnego na eToro, który pozwala im naśladować działania bardziej doświadczonych inwestorów. Osoby z doświadczeniem handlowym ucieszy fakt, że eToro zapewnia dostęp do wielu rynków, takich jak akcje, waluty i kryptowaluty, wszystko z jednej platformy. Ponadto, eToro jest usługą wolną od prowizji. Jednak platforma pobiera miesięczną opłatę w wysokości 10 funtów za brak aktywności, aby promować aktywne transakcje na platformie.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Wypłatę£5
Opłata za Brak Aktywności£10 (miesięcznie)
 Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Funkcja copy trading
 • Szyfrowanie SSL w celu ochrony informacji użytkowników
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Ograniczony dział obsługi klienta

2. Capital.com

Capital.com, który powstał w 2016 roku, jest doskonałym brokerem wielu aktywów. Z ponad 5 milionami użytkowników, ugruntował swoją pozycję jako tania platforma z niskimi opłatami za noc, wąskimi spreadami i 0% prowizji. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Capital.com tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność 

Capital.com to licencjonowana przez FCA, CySEC, ASIC i NBRB korporacja poświęcona dostarczaniu najbardziej efektywnych doświadczeń handlowych na świecie. To pokazuje, że dane użytkowników są zabezpieczone i ukryte na Capital.com, ponieważ strona przestrzega rygorystycznych kryteriów, aby osiągnąć ten cel. Capital.com poważnie traktuje bezpieczeństwo danych klientów, a jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest zgodność ze standardami bezpieczeństwa danych PCI.

Opłaty i Funkcje

Capital.com oferuje szeroką gamę bezpłatnych usług maklerskich. Jego polityka finansowa jest przejrzysta. Wszelkie ponoszone przez Ciebie opłaty są jasno określone przed ich uiszczeniem. Główne koszty Capital.com pochodzą z opłat za spread, które często są niskie w porównaniu z konkurencją. Mobilna aplikacja handlowa brokera posiada narzędzie napędzane przez sztuczną inteligencję, która daje klientom spersonalizowane informacje handlowe dzięki zastosowaniu algorytmu wykrywania. Ponadto, wielojęzyczni klienci Capital.com mogą skontaktować się z przedstawicielem za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu lub czatu na żywo.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Depozytowa£0
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata za Wypłatę£0

Plusy

 • Sprawne wsparcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i czatu
 • Integracja MetaTrader
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Głównie ograniczone do CFD

3. Skilling

Skilling jest brokerem wielu aktywów ze znaczącym wzrostem. Broker oferuje doskonałe warunki handlowe dotyczące funkcji platformy i produktów dostępnych dla doświadczonych handlowców. Skilling zapewnia obecnie handel Forex, CFD, akcje i kryptowaluty sześć lat po swoim powstaniu dla inwestorów indywidualnych. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Skilling tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Szukając brokera takiego jak Skilling, należy koniecznie sprawdzić jego status regulacyjny. Skilling jest administrowany przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC). Ponadto, pieniądze, które handlowcy wpłacają na swoje konta Skilling, są przechowywane w całkowicie niezależnej instytucji finansowej. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, Skilling wykorzystuje do tego celu wyłącznie instytucje finansowe najwyższej klasy. Kapitał Tier 1 jest branżowym punktem odniesienia dla pomiaru solidności banku.

Opłaty i Funkcje 

Skilling nie pobiera prowizji za handel akcjami, indeksami czy kryptowalutami. Platforma pobiera spready, które różnią się w zależności od akcji, ale zazwyczaj są bardzo rozsądne. Skilling oferuje dwie różne opcje kont do handlu CFD na FX i metalach. Konto Standard Skill ma znacznie większe spready, ale nie ma prowizji. Konto Premium pobiera prowizje od transakcji spot metalami i FX CFD za zmniejszone spready. Dodatkowo, Skilling oferuje konto demo, aplikacje mobilne i asystenta handlu.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna£0
Opłata za WypłatęRóżne
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Świetny wybór platformy
 • Konta demo

Minusy

 • Wysokie spready
 • Usługa jest niedostępna w wielu krajach, w tym w USA i Kanadzie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Royal Dutch Shell

Przyjrzyjmy się bliżej spółce Royal Dutch Shell, aby poznać jej historię, strategię biznesową, źródła przychodów i ostatnie wyniki cen akcji.

Historia Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell Group został utworzony w kwietniu 1907 roku, kiedy holenderski Royal Dutch Petroleum Company i brytyjska Shell Transport and Trading Company połączyły się w 1907 roku w odpowiedzi na dominację spółki Standard Oil Johna D. Rockefellera. Chociaż obie firmy działały jako single-unit partnership do celów biznesowych, miały odrębny byt prawny. Holenderska firma była odpowiedzialna za produkcję i wytwarzanie, a brytyjska firma kierowała transportem i magazynowaniem produktów.

Po ujawnieniu, że Shell zawyżał swoje rezerwy ropy naftowej, firma została przeniesiona do jednej struktury kapitałowej, aby utworzyć nową spółkę macierzystą o nazwie Royal Dutch Shell plc, która pierwotnie zadebiutowała na londyńskiej giełdzie, dalej zaś na giełdzie w Amsterdamie. Akcjonariusze Royal Dutch otrzymali 60% udziałów w firmie, co było zgodne z pierwotną strukturą własnościową Shell Group.

Jaka jest strategia Royal Dutch Shell?

Shell uruchomił strategię Powering Progress w lutym 2021 r., aby przyspieszyć przejście swojej działalności na zerową emisję netto.

Intencją było zbudowanie silnego i prężnego przedsiębiorstwa zorientowanego na klienta z innowacyjnymi produktami i rozwiązaniami, które pomogą klientom osiągnąć zerową emisję netto. W ramach tego firma miała nawiązać współpracę z innymi organizacjami w sektorach trudnych do dekarbonizacji i miałaby dążyć do dostarczania wartości poprzez integrację aktywów i łańcuchów dostaw zaangażowanych w produkcję, zakup, handel, transport i sprzedaż produktów energetycznych na całym świecie.

Program Powering Progress ma cztery główne cele:

 • Generowanie wartości dla akcjonariuszy poprzez dystrybucję dywidend i zdyscyplinowane podejście do inwestycji kapitałowych.

 • Osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. poprzez sprzedaż produktów niskoemisyjnych (np. biopaliw), wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł słonecznych i wiatrowych oraz wykorzystanie wodoru i energii elektrycznej do zasilania pojazdów.

 • Zasilanie dla życia, zapewniając domy, firmy i transport niezawodną i zrównoważoną energię, jednocześnie wspierając źródła utrzymania poprzez zapewnienie zatrudnienia i szkoleń w społecznościach, w których działa firma.

 • Poszanowanie przyrody, w tym ochrona i zwiększanie bioróżnorodności, skupienie się na wydajniejszym wykorzystywaniu (i ponownym wykorzystywaniu) wody i innych zasobów, recykling tworzyw sztucznych i poprawa jakości powietrza.

Jak Royal Dutch Shell zarabia pieniądze?

Firma ta zarabiała w przeszłości na produkcji, wytwarzaniu, transporcie i przechowywaniu paliw kopalnych. Bez wątpienia widziałeś stacje paliw marki Shell w Wielkiej Brytanii, Europie i na całym świecie. Obecnie Shell stara się przejść do bardziej ekologicznej przyszłości, w której paliwa kopalne zostaną zastąpione odnawialnymi źródłami energii.

W 2020 roku ponad 60% przychodów pochodziło z segmentu biznesowego Produkty Naftowe. Prawie 16% pochodziło z Gazu Zintegrowanego, ponad 13% z segmentu Wydobycia, a ok. 7% można było przypisać Chemii. Oczywiste jest, że firma ma przed sobą długą drogę do dekarbonizacji swojej oferty.

Jak Royal Dutch Shell radził sobie w ostatnich latach?

Poniższy wykres pokazuje, jak — po początkowym wyścigu byków — akcje Royal Dutch Shell przeżyły w ostatnich dziesięcioleciach rollercoaster. Osiągnąwszy szczyt cenowy w 2014 r., akcje powróciły do lokalnego minimum po krachu pandemii koronawirusa w marcu 2020 r. Pod koniec września 2021 r. zdawały się wracać do formy, ale zmienność nadal jest istotną cechą wyników cenowych akcji.


Analiza fundamentalna Royal Dutch Shell

Istnieją dwie szkoły myśli inwestycyjnej: analiza fundamentalna (czyli „ocena prawdziwej wartości firmy”) oraz analiza techniczna (czyli „przewidywanie zmian cen na podstawie wzorców na wykresach”). Spójrzmy na Royal Dutch Shell jako potencjalnej inwestycji z perspektywy fundamentalnej.

Przychody Royal Dutch Shell

Przychód firmy to łączna kwota dochodu uzyskanego ze sprzedaży jej towarów i usług. Wartość przychodów zwykle znajduje się na początku rachunku zysków i strat (przychodów) firmy, dlatego często określa się ją mianem „górnej linijki”. Wzrost przychodów rok do roku jest uważany za dobrą rzecz, więc szkoda, że przychody tej spółki spadły prawie o połowę w 2020 roku w wyniku kryzysu koronawirusowego, który spowodował, że samochody nie jeździły, a samoloty nie latały. Z drugiej strony, w miarę postępującego ożywienia, przychody mogą się podwoić od 2021 roku.

Rachunek zysków i strat Royal Durch Shell za 2020 (źródło: strona internetowa firmy)

Zysk na akcję Royal Dutch Shell

Podczas gdy przychód jest określany jako „górna linijka” rachunku zysków i strat spółki, zarobki (lub zyski) są zwykle określane jako „dolna linijka” i są obliczane przez odjęcie wszystkich kosztów spółki od jej przychodów. Niestety wyniki RDS były ostatnio złe.

Z powodu problemów związanych z globalną pandemią, zyski firmy w 2020 r. były ujemne i wyniosły około -21 mld USD, co oznacza, że poniosła dużą stratę. Zysk na akcję był zatem również ujemny i wyniósł -2,78 USD, w porównaniu z +1,97 USD w 2019 r.

Współczynnik P/E Royal Dutch Shell

Stosunek ceny do zysku (P/E) wskazuje cenę akcji, jaką płacisz za zysk spółki. To naturalne, że inwestor będzie chciał zapłacić niską cenę za duże zyski, więc akcje o niższych wskaźnikach P/E są ogólnie uważane za bardziej atrakcyjne niż akcje o wyższych wskaźnikach P/E. Uważaj jednak, gdyż spółka może chwilowo mieć niskie P/E, ponieważ cena jej akcji znacznie spadła, a inna firma może mieć wysokie P/E, które jest uzasadnione przewidywanym ogromnym wzrostem zysków.

Ponieważ RDS odnotował ujemne zyski w 2020 r., wskaźnik P/E również byłby ujemny. W październiku 2021 r. serwisy finansowe ogłosiły jednak 12-miesięczny (TTM) wskaźnik P/E wynoszący 31,24, czyli trzy razy więcej niż konkurenta BP. Pod tym względem BP jest zatem lepszym zakupem.

Stopa dywidendy Royal Dutch Shell

Inwestorzy nie odnoszą bezpośrednich korzyści z dochodów spółki, chyba że są one wypłacane w formie dywidendy, ale ci, którzy tego nie robią, są w stanie przeznaczać swoje dochody z powrotem na działalność, aby (miejmy nadzieję) podnieść cenę akcji.

Stopa dywidendy z akcji to kwota dywidendy wyrażona jako procent ceny akcji. Procent ten można porównać z odsetkami, które otrzymasz, jeśli zamiast tego wpłacisz pieniądze na konto depozytowe w banku.

Po wypłacie dywidendy w stałym tempie 1,88 USD na akcję w latach 2016-2019, wypłata dywidendy w 2020 roku spadła o dwie trzecie do 0,65 USD. Na początku października 2021 r. serwisy finansowe raportowały dywidendę forward w wysokości 0,54 USD i stopę dywidendy forward w wysokości 3,28%, co jest konkurencyjne w porównaniu ze stopami procentowymi dostępnymi na rachunkach bankowych.

Przepływy pieniężne Royal Dutch Shell

Przepływy pieniężne firmy odnoszą się do przepływów pieniężnych netto do i z firmy w określonym okresie. Zrównoważony i stały dodatni przepływ środków pieniężnych wskazuje, że firma może wywiązać się ze swoich krótkoterminowych zobowiązań, podczas gdy stale ujemny lub zmienny przepływ środków pieniężnych sugeruje, że firmie może w końcu zabraknąć środków pieniężnych.

Chociaż wolna gotówka Shella w 2019 i 2020 roku była o 30-40% niższa niż u szczytu w 2017 roku, była na plusie i to jest najważniejsze.

Dlaczego warto kupować akcje Royal Dutch Shell?

Od ostatniego kwartału 2021 r. świat wydaje się zmagać się z kryzysami energetycznymi w takiej czy innej formie – od rosnących cen gazu ziemnego po kolejki na brytyjskich stacjach paliw we wrześniu. Pomimo nacisku na odnawialne źródła energii, lata 2021-2022 mogą być dobrym czasem do inwestowania w spółki naftowe, jeśli kryzys energetyczny naprawdę rozprzestrzeni się na cały świat.

Jak wspomniano wcześniej, pod koniec 2021 r. cena akcji tych akcji wydawała się rosnąć z niemal rekordowo niskiego poziomu, więc może być atrakcyjna zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

Porada eksperta dotycząca zakupu akcji Royal Dutch Shell

Chociaż istnieją dwa rodzaje akcji Royal Dutch Shell (RDS-A i RDS-B), dają one te same prawa i są wyceniane prawie tak samo, w przeciwieństwie do firmy takiej jak Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, która ma znacznie tańsze akcje „B” dla inwestorów, których nie stać na zakup choćby jednej akcji „A”. Inwestorom z Wielkiej Brytanii zamierzającym kupić akcje Royal Dutch Shell zaleca się zakup akcji serii B, ponieważ dywidendy są opodatkowane korzystniej ze względu na różnice w systemach podatkowych Wielkiej Brytanii i Holandii.
- kanirobinson
Kup akcje Royal Dutch Shell już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Royal Dutch Shell

1. Zrozum spółkę

Ważne jest, aby zrozumieć wszystkie aspekty firmy, w którą zamierzasz zainwestować, a ten przewodnik powinien być dla Ciebie bardzo pomocny, jeśli chodzi o poznanie tego, co robi firma, jak zarabia pieniądze i jak poradzi sobie jako potencjalna inwestycja. Niektórzy odnoszący sukcesy inwestorzy poznają firmę — a raczej jej akcje — dokonując niewielkiej początkowej inwestycji przed wejściem na całość, aby poznać, jak zwykle zachowuje się cena akcji.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Świat inwestowania jest pełen żargonu i często można usłyszeć słowa takie jak byki, niedźwiedzie, czarne łabędzie i dojne krowy. To tylko niektóre analogie do zwierząt, i to nie wszystkie.

Czytasz o instrumentach finansowych, takich jak akcje/udziały (lub akcje), fundusze giełdowe (ETF), fundusze inwestycyjne, obligacje o stałym dochodzie, opcje, zakłady na spready, kontrakty na różnice kursowe (CFD) i wiele więcej. Czy wiesz, co oznaczają te terminy? Czy znasz znaczenie terminów „spread bid-ask” i jak może to wpłynąć na zwrot z inwestycji, a także czy znasz różnicę między zleceniem stop a zleceniem limit umożliwiającym automatyczne wejście lub wyjście z inwestycji.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój punkt wyjścia, możesz edukować się na temat rynków i inwestowania, czytając nasze przewodniki, spośród których ten jest tylko jednym.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Aby handlować lub inwestować, potrzebujesz brokera, który w dzisiejszych czasach będzie brokerem internetowym. Rodzaj wybranego brokera będzie jednak zależał od aktywów finansowych, którymi chcesz handlować. Na przykład, podczas gdy pośrednicy wyspecjalizowani w wymianie walut (forex lub fx) mogą być odpowiedni dla handlu dziennego walutami, nie będzie to właściwy wybór, jeśli chcesz inwestować w akcje na dłuższą metę.

Inwestorzy jednodniowi zazwyczaj szukają brokera z dużą szybkością realizacji, niskimi spreadami i wieloma wskaźnikami technicznymi na wykresach cenowych. Inwestorzy mogą być bardziej zainteresowani dostępem do rocznych raportów spółek i specjalnych rodzajów efektywnych podatkowo rachunków długoterminowych, takich jak brytyjskie akcyjne ISA i Self-Invest Personal Pension (SIPP).

Zapewniamy wiele recenzji brokerów i bezpośrednich porównań, które pomogą Ci dokonać wyboru.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Nie słuchaj rad typu „inwestuj tylko tyle pieniędzy, ile możesz stracić”. Z takim nastawieniem, jeśli myślisz, że możesz stracić dużo pieniędzy, ponieważ masz dobrze płatną pracę, prawdopodobnie to zrobisz. Dlatego lepszym sposobem wyrażenia tego jest powiedzenie: „inwestuj tylko dochodem uznaniowym lub rozporządzalnym”, co oznacza pieniądze, których nie potrzebujesz w tej chwili i nie będziesz potrzebować w najbliższej przyszłości, aby zapłacić za tak niezbędne produkty, jak jedzenie i czynsz.

Kiedy już wiesz, ile pieniędzy możesz zainwestować, możesz zdecydować, jak wprowadzić te pieniądze na rynki: czy wszystko na raz, czy za pomocą metody „Dollar Cost Averaging”. Nawet jeśli zainwestujesz wszystkie swoje pieniądze na raz, co rzadko jest dobrym pomysłem, nigdy nie powinieneś inwestować ich wszystkich w jedną akcję, która może zbankrutować i obniżyć cały portfel. Przeczytaj o dywersyfikacji w obrębie kilku aktywów, a także o zarządzaniu ryzykiem spadku za pomocą zleceń stop w celu ograniczenia strat lub zablokowania zysków.

5. Zdecyduj się na cel swojej inwestycji

„Jeśli nie uda ci się zaplanować, planujesz ponieść porażkę”.

„Jeśli nie sprzedasz, kiedy chcesz, sprzedasz, kiedy będziesz musiał!”

Warto pamiętać o tych dwóch rzeczach podczas inwestowania. Ważne jest, aby zaplanować, jak długo zamierzasz trzymać swoje inwestycje, a równie ważne jest upewnienie się, że możesz czekać tak długo, zanim odzyskasz swoje pieniądze (i więcej). Dlatego powinieneś zdecydować, czy Twoim celem inwestycyjnym jest sfinansowanie studiów swoich dzieci, zbudowanie puli na emeryturę, czy po prostu krótkoterminowa zabawa, polegająca na rywalizacji sprytu z rynkiem.

Konkluzja odnośnie zakupu akcji Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell jest konkurentem dla brytyjskiego koncernu naftowego BP. Podobnie jak BP, ta dawna firma z branży paliw kopalnych próbuje zmienić swoją pozycję na awangardę zrównoważonej przyszłości. Chociaż RDS jest mniej atrakcyjną opcją inwestycyjną niż BP w przypadku niektórych wskaźników, takich jak P/E i stopa dywidendy, ma następujące zalety:

 • Spółka ma „postępową” strategię
 • Ma dodatni przepływ pieniężny
 • Płaci dywidendy

Alternatywne akcje

Telenor logo
Telenor
TELNF
...
...
JSW logo
JSW
JSWSTEEL
...
...
Lufthansa logo
Lufthansa
LHA
...
...
Eletrobras logo
Eletrobras
EBR
...
...
Storebrand logo
Storebrand
SREDF
...
...
indofood logo
indofood
INDF
...
...

Często zadawane pytania

 1. Akcje Royal Dutch Shell są notowane na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol RDSA i RDSB) oraz Amsterdamskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol RDSA). Możesz również znaleźć notowania równoległe na innych giełdach, takich jak Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (symbole giełdowe RDS-A i RDS-B).

 2. Tak, akcje te wypłacają dywidendy, ale opodatkowanie akcji „A” i „B” jest różne ze względu na ich notowania w Holandii i Wielkiej Brytanii. Dlatego Brytyjczycy mają tendencję do kupowania akcji B, podczas gdy inwestorzy holenderscy preferują akcje A.

 3. Sięga to aż do 1907 roku, kiedy holenderska i brytyjska firma połączyły się, ale zachowały odrębne byty prawne. Teraz, gdy obie firmy są odpowiednio połączone, nadal możesz kupować akcje „A” i „B”, które są skierowane odpowiednio do inwestorów holenderskich i brytyjskich.

  Jak akcje zareagowały na kryzys energetyczny w III kwartale 2021 r.?

  Ceny akcji RDS wzrosły, gdy we wrześniu 2021 r. nastąpił międzynarodowy kryzys energetyczny.

 4. Bez względu na to, jak dobre są perspektywy firmy, nigdy nie powinieneś inwestować wszystkich swoich pieniędzy w jedną akcję, która sprawi, że cały Twój portfel stanie się bezwartościowy, jeśli firma zbankrutuje. Nazywa się to dywersyfikacją, która oznacza rozłożenie pieniędzy na wiele akcji i inne aktywa, takie jak złoto.

 5. Jeśli Twoja pozycja akcji przesunęła się na zysk (np. o 20%), możesz zastosować „zlecenie stop”, aby automatycznie sprzedać swoją stawkę, jeśli cena spadnie o określoną kwotę (np. 10%), aby chronić przynajmniej część Twoich naliczonych zysków. Zlecenie trailing stop automatycznie podąży wzwyż, chroniąc więcej Twoich pieniędzy, gdy Twoja pozycja na akcjach osiągnie większy zysk.

 6. Nie. W istocie rzeczy zlecenia typu stop są często nazywane „zleceniami stop-loss”, ponieważ ich głównym celem jest automatyczna sprzedaż akcji z niewielką stratą, zanim stanie się ona dużą stratą, gdy cena akcji gwałtownie spadnie.