HomeAkcjeKup akcje Uber
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Uber (UBER) w Polsce w 2022

Uber logo
Uber (UBER)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Uber Technologies, czyli po prostu Uber, to amerykańska korporacja działająca na wszystkich kontynentach. Łączy konsumentów z niezależnymi dostawcami usług przewozowych oraz z restauracjami, sklepami spożywczymi i innymi sklepami za pośrednictwem swoich działów mobilności i dostaw. Kup akcje Uber, dopiero po zapoznaniu się z naszym przewodnikiem. Są w nim najważniejsze informacje finansowe, które należy wziąć pod uwagę.

Uber rozwijał się w oszałamiającym tempie w latach poprzedzających pierwszą ofertę publiczną w Stanach Zjednoczonych. Obecnie rejestruje ponad szesnaście milionów codziennych podróży i ponad dziewięćdziesiąt milionów klientów miesięcznie. Działa w prawie dziesięciu tysiącach miast w siedemdziesięciu jeden krajach.

Jak kupić UBER akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Uberze

Zacznijmy naszą analizę działalności Ubera od spojrzenia na historię i strategię firmy, a także na to, w jaki sposób zarabia pieniądze i jak jej akcje radziły sobie w ostatnich latach.

Historia Ubera

Uber to stosunkowo nowa firma, założona w 2009 roku z siedzibą w San Francisco w Kalifornii przez Garretta Campa i Travisa Kalanicka pod nazwą Ubercab. Od tego czasu szybko wyrosła na jednego z najsłynniejszych amerykańskich jednorożców (czyli prywatne startupy o wartości ponad miliarda dolarów).

Jego usługi rozszerzyły się, od zamawiania przejażdżek po dostawę żywności i paczek, kurierów, transport ładunków, a nawet wynajem skuterów silnikowych dzięki partnerstwu z Lime. Uber grupuje swoją działalność w cztery działy: mobilność, dostawy, fracht i grupa zaawansowanych technologii.

Jaka jest strategia Ubera

Uber to firma technologiczna, która po prostu łączy popyt z podażą. Jej zastrzeżone platformy łączą konsumentów ze wszystkimi typami kierowców, takimi jak taksówki, minibusy i motocykle.

Pomimo tego, że Uber był najbardziej znany ze swojej działalności polegającej na oferowaniu przejazdów, szybko rozszerzył swoją działalność na inne obszary, takie jak partnerstwa finansowe i rozwiązania dotyczące pojazdów. Segment dostaw zyskał ostatnio duże zainteresowanie, ponieważ dostawy żywności online wzrosły wykładniczo, gdy pandemia dotknęła branżę usług restauracyjnych.

W jaki sposób Uber zarabia pieniądze?

5 maja 2021 roku Uber podał najważniejsze dane finansowe za pierwszy kwartał roku. Rezerwacje brutto osiągnęły najwyższy w historii poziom 19,5 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 24% rok do roku.

W ciągu roku dotkniętego pandemią, kiedy ludzie byli zmuszeni spędzać więcej czasu w domu z powodu ograniczeń w podróżowaniu, model biznesowy Ubera został poddany ciężkiej próbie. W związku z tym dział mobilności skurczył się o 38% w 2020 r., ale firma zrekompensowała sobie tę stratę dwucyfrowym wzrostem w dziale przewozów towarowych i trzycyfrowym w dziale dostaw.

Uber zarabia na wspólnych przejazdach i carpoolingu, dostawach posiłków i frachtu, rowerach elektrycznych i skuterach. Niedawno rozszerzył swoje usługi na lotnictwo miejskie, a także zainwestował znaczne środki w samojezdne samochody.

Jak radził sobie Uber w ostatnich latach?

Kurs akcji Ubera był dość wyboisty po tym, jak został upubliczniony 9 maja 2019 r. Firmie udało się przetrwać pandemię i wyprzedaż, która dotknęła międzynarodowe rynki finansowe i - podobnie jak na innych firmach technologicznych - odbiła się silnie także na Uberze.

Cena akcji osiągnęła 60 USD i napotkała na tym poziomie silny poziomy opór, tworząc formację potrójnego szczytu. Oto obraz „analizy technicznej” akcji Ubera.

Analiza fundamentalna Ubera

Istnieje różnica między handlem a inwestowaniem.

Traderzy stosują głównie „analizę techniczną” w perspektywie krótkoterminowej, podczas gdy inwestorzy najczęściej używają „analizy fundamentalnej”, aby przyjrzeć się długoterminowym perspektywom spółek.

Analiza fundamentalna opiera się na interpretacji sprawozdań finansowych firmy, takich jak rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych. Na podstawie informacji przedstawionych w sprawozdaniach finansowych, inwestorzy obliczają różne wskaźniki i przeprowadzają złożone kalkulacje, aby określić, co uważają za wewnętrzną wartość przedsiębiorstwa. Porównując wynik z rzeczywistą ceną rynkową, inwestorzy dochodzą do wniosku, że akcje spółki są zawyżone, niedowartościowane lub odpowiednio wycenione.

W kolejnych sekcjach przyjrzymy się przychodom Ubera, stosunkowi ceny do zysku (P/E), stopie dywidendy, zyskowi na akcję (EPS) i pozycji przepływów pieniężnych.

Przychody Ubera

Pandemia wpłynęła na model biznesowy Ubera. W szczególności dział mobilności doznał znacznych spadków z powodu blokad i ograniczonej mobilności w większości miejsc na świecie. Oczekuje się jednak, że przychody działu mobilności Ubera wzrosną w nadchodzących kwartałach, ponieważ ograniczenia zostaną zniesione, a kampanie szczepień okażą się skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Przychody to pierwsza linijka rachunku zysków i strat firmy, która odzwierciedla całkowitą wartość towarów i usług wyprodukowanych lub dostarczonych przez firmę w danym okresie. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników finansowych, a im wyższa liczba, tym lepiej dla firmy i jej inwestorów.

W ciągu trzech miesięcy zakończonych 31 marca 2020 r. Przychody Ubera spadły o 11%, głównie z powodu naliczenia w wysokości 600 mln USD, przeznaczonego na rozwiązanie niektórych historycznych roszczeń w Wielkiej Brytanii. Działy dostaw i frachtu wzrosły odpowiednio o 230% i 51% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Zysk na akcję Ubera

EPS to kolejny ważny miernik finansowy, który pokazuje, ile firma zarobiła na pojedynczej akcji. Wskaźnik ten jest pochodną „dolnej linijki” wyniku finansowego rachunku zysków i strat.

Od zysku netto inwestorzy odliczają preferowane dywidendy, jeśli takie istnieją. Wynik jest następnie dzielony przez średnią ważoną liczby akcji w obrocie w raportowanym okresie. Jeżeli w ciągu okresu nie nastąpią żadne zmiany w liczbie akcji pozostających w obrocie, ponownie wykorzystana zostanie ta sama liczba, która została użyta w poprzednim okresie. Tak obliczany jest podstawowy zysk na akcję, ale równie ważny jest rozwodniony zysk na akcję.

Liczba rozwodniona przedstawia zysk na akcję w przypadku konwersji długu zamiennego (jeśli istnieje). Zatem rozwodniony zysk na akcję jest zazwyczaj niższy niż podstawowy zysk na akcję.

Uber zaskoczył inwestorów lepszym od oczekiwań EPS, szczególnie w ostatnim raportowanym kwartale. Dobre wyniki pokazują, że firma znów lepiej radzi sobie finansowo i odzwierciedlają stopniowe znoszenie ograniczeń pandemicznych.

Jednak Uber odnotował stratę netto w wysokości (108) mln USD za ostatni kwartał i skorygowany „zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją” (EBITDA) w wysokości (359) mln USD. Pomimo straty inwestorzy byli mile zaskoczeni wzrostem EPS i zawężającą się EBITDA.

Wskaźnik P/E Ubera

W chwili pisania tego tekstu Uber kosztuje 47,31 USD za akcję. Ponieważ firma straciła pieniądze w poprzednim kwartale (i wcześniejszych), nie można obliczyć wskaźnika P / E, ponieważ mianownik byłby ujemny. Mówiąc prościej, wskaźnik P / E jest bez znaczenia dla nierentownej firmy.

Stopa dywidendy Ubera

Uber nie wypłaca dywidendy. W swojej stosunkowo krótkiej historii miał trudności z osiągnięciem rentowności, więc to jest pierwszy cel spółki. Z czasem, w zależności od strategii zarządu, Uber może wypłacić dywidendę, ale powinna ona nastąpić dopiero po kilku latach stałej rentowności. Dlatego dochód z dywidendy nie ma znaczenia dla spółki, która jeszcze jej nie wypłaca.

Przepływ pienięzny Ubera

Sytuacja gotówkowa Ubera pogorszyła się w ostatnim kwartale (w momencie pisania artykułu), ale nadal pozostaje solidna. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty spadły do 4,83 mld USD z 5,64 mld USD w poprzednich trzech miesiącach. Zmniejszyły się również inwestycje krótkoterminowe oraz ograniczone środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

Silna pozycja gotówkowa wskazuje, że spółka posiada płynność i jest w stanie spłacać swoje krótkoterminowe zobowiązania. Z tego punktu widzenia pozycja gotówkowa Ubera jest silna, a perspektywy są obiecujące w świetle odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19.

Gdzie kupić akcje Ubera?

Pandemia dotknęła dział mobilności Ubera, ale spodziewany jest zdecydowany powrót. Firma wykonała doskonałą robotę, równoważąc przychody dzięki rozbudowie działu dostaw, ponieważ potencjał wzrostu w tym miejscu prawdopodobnie przewyższy tempo wzrostu pozostałych dwóch działów.

Liczba sprzedawców na platformie dostawczej przekroczyła siedemset tysięcy, z nowymi nazwami, takimi jak COFFEE.KAN z Japonii czy Grupo Hunan z Meksyku. Ponadto, dodatki dla sprzedawców niespożywczych poszerzają dział dostaw i stanowią duży potencjał do dalszego rozwoju.

Oto podsumowanie powodów, dla których warto rozważyć zakup akcji Ubera:

 • To globalna marka o światowej renomie
 • Duży potencjał wzrostu dla działu dostaw
 • Oczekiwany energiczny powrót działu mobilności

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Ubera

Chociaż akcja cenowa Ubera w momencie pisania sugerowała krótkoterminową formację potrójnego szczytu na poziomie 60 USD, traderzy techniczni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrójne szczyty rzadko się utrzymują przez dłuższy czas. W takich przypadkach zwykle lepiej jest kupować, zakładając, że cena wzrośnie.
- Mircea Vasiu
Kup akcje Uber już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Uber

Inwestorzy powinni przynajmniej wziąć pod uwagę następujące kwestie, zanim zainwestują w akcje Ubera.

1. Poznaj spółkę

Uber wywołał istne trzęsienie ziemi w branży transportu miejskiego i dobrze ugruntowanych biznesach (jak np. stare firmy taksówkarskie). W tym celu przetrwał lokalne ograniczenia i zakazy władz w wielu miastach i krajach i zaczął prosperować wbrew wszelkim przeciwnościom.

Aby firma znalazła swoją drogę do rentowności, potrzebne są wyższe stopy wzrostu, ale inwestorzy rozumieją to, gdy firmy stają się publiczne, aby pozyskać kapitał na ekspansję. Nawet jeśli firma obecnie traci pieniądze, może przynieść zyski wcześniej niż oczekiwano, a nawet przekroczyć oczekiwania inwestorów.

2. Poznaj podstawy inwestowania

Doświadczenie inwestycyjne z pewnością pomaga w zakupie akcji, ale nie wszyscy inwestorzy mają takie doświadczenie, dlatego ważna jest edukacja. Podstawy inwestowania koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem i pieniędzmi, strategiach budowy portfela, strategiach dywersyfikacji oraz zrozumieniu sposobu realizacji zleceń.

3. Starannie wybierz swojego brokera

Broker jest pośrednikiem w procesie inwestycyjnym, łączącym kupujących i sprzedających akcje. Broker stara się dopasować kupujących i sprzedających, oferując najlepszą możliwą realizację i uczciwie reprezentując interesy handlowców. Dobry broker podlega regulacjom, oferuje oddzielne rachunki, koncentruje się na obsłudze klienta i pobiera uczciwe opłaty i prowizje.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Rynek jest pełen pokus. W dowolnym momencie trader może ulec pokusie pójścia na całość w przypadku okazji lub wzrostu gospodarczego, ale inwestowanie wymaga długoterminowego horyzontu i strategii. Z tego powodu inwestorzy potrzebują dyscypliny, a najlepszym sposobem na jej osiągnięcie jest posiadanie planu i jego prawidłowe wykonanie. Niektórzy inwestorzy trzymają część swojego konta w gotówce, aby wykorzystać ją, gdy pojawią się zyskowne okazje. Inni z kolei dzielą swoje fundusze inwestycyjne na równe części i każdą część przeznaczają tylko na jeden typ akcji.

5. Określ cel swojej inwestycji

Inwestorzy mają różne motywacje, by lokować swoje fundusze na rynku. Jednym z najczęstszych powodów jest budowa funduszu emerytalnego. Innym powodem jest to, że inwestorzy po prostu uruchamiają pieniądze, gdy stopy procentowe nie pozwalają nic zyskać na zdeponowaniu pieniędzy na koncie bankowym. Bez względu na powód inwestowania, wyznaczenie celu inwestycji jest zdrowym nawykiem.

Zakup akcji Ubera - podsumowanie

Chociaż Uber jeszcze nie osiągnął zysku, to jest na dobrej drodze. Trzycyfrowy wzrost w dziale dostaw wskazuje na obiecującą przyszłość. Ponadto Uber ma dobrą pozycję gotówkową, a dalszy rozwój jego działalności powinien przełożyć się na rentowność.

Dla inwestora, który chce kupić akcje Ubera na podstawie bieżącej wartości przyszłych przepływów pieniężnych, pierwszą rzeczą do zrobienia jest otwarcie rachunku handlowego u preferowanego brokera. Następnie pozostaje już tylko dodanie zlecenia.

Inwestorowi, który wciąż się waha - i nie ma w tym nic złego - zapewniamy dodatkowe materiały edukacyjne, aby zwiększyć komfort inwestowania. Nauka to przedsięwzięcie na całe życie i jest szczególnie ważna, gdy chodzi o pieniądze.

Alternatywne akcje

Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Amazon logo
Amazon
AMZN
...
...
Tesla logo
Tesla
TSLA
...
...
Apple logo
Apple
AAPL
...
...
Microsoft logo
Microsoft
MSFT
...
...
Facebook logo
Facebook
FB
...
...

Często zadawane pytania

 1. Uber był na dobrej drodze do osiągnięcia rentowności, zanim doszło do pandemii COVID-19. Debiut giełdowy w 2019 roku był jednym z najważniejszych wydarzeń roku i jednym z najbardziej oczekiwanych od dłuższego czasu, ale pandemia spowodowała poważne straty w dziale mobilności z powodu ograniczeń w ruchu na całym świecie. Jednak to, co stracił Uber w dziale mobilności, zyskał w dziale dostaw. Kluczem do osiągnięcia zysku jest zdolność Ubera do utrzymania tempa wzrostu w dziale dostaw, przywrócenia trendów rozwojowych działu mobilności i ekspansji na nowe rynki. Uber stoi w obliczu trudnych warunków prawnych w niektórych częściach świata, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe.
 2. W chwili pisania tego tekstu inwestorzy są nadal gotowi zapłacić więcej niż 47 USD za akcję spółki, która obecnie traci pieniądze, ale ma duży potencjał wzrostu w przyszłości. Jeśli obecna wartość przyszłych przepływów pieniężnych wskazuje na wewnętrzną wartość wyższą niż cena akcji Ubera, to przyszła rentowność jest tylko kwestią czasu.
 3. Akcje Ubera spadły z poziomu 60 USD po trzech próbach przejścia wyżej. W analizie technicznej taki poziom nazywa się oporem i mówi się, że „potrójny szczyt” tworzy się, gdy cena nie przebije się trzy razy z rzędu na poziomie oporu. Jednak dopóki Uber utrzyma serię wyższych szczytów i wyższych dołków typowych dla rynków zwyżkowych, inwestorzy będą starali się kupić dno.
 4. Jednym ze sposobów jest dywersyfikacja, kupując kilka innych akcji oprócz Ubera. Bardziej zaawansowanym sposobem zabezpieczenia się przed spadkiem ceny akcji jest wykupienie ochrony i zabezpieczenie się przed ryzykiem za pomocą „opcji sprzedaży” jako ubezpieczenia, ale dotyczy to tylko zaawansowanych inwestorów.
 5. Tak. Akcje Ubera są na tyle płynne, że inwestorzy rzadko (jeśli w ogóle) mają problem z wyjściem z inwestycji Ubera. Wykonanie pracy związanej z wyjściem z inwestycji możesz nawet zostawić brokerowi, ustawiając zlecenie limitu na sprzedaż inwestycji, jeśli osiągnie ona docelowy poziom.
 6. Uber jest notowany na giełdzie nowojorskiej pod symbolem UBER i jest częścią indeksu Nasdaq100, który śledzi największe korporacje technologiczne w Stanach Zjednoczonych.