HomeAkcjeKup akcje Tesla
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Tesla (TSLA) w Polsce w 2022

Tesla logo
Tesla (TSLA)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Z niniejszego przewodnika dowiesz się, jak inwestować w akcje Tesli i dlaczego warto, biorąc pod uwagę różne czynniki analizy fundamentalnej. Kup akcje Tesli, dopiero gdy zapoznasz się ze wszystkimi, najważniejszymi informacjami. Poniżej, krótkie podsumowanie firmy.

Chociaż Tesla została założona przez dwie inne osoby w 2003 r., Od 2008 r. prowadzona jest przez niesławnego przedsiębiorcę Elona Muska. Ta kalifornijska firma projektuje i produkuje samochody elektryczne oraz zasilające je akumulatory, a jej spółka zależna SolarCity specjalizuje się w instalowaniu słonecznych systemów fotowoltaicznych w Stany Zjednoczone.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, jest również znany z kierowania firmą SpaceX i zwiększania wartości niektórych kryptowalut poprzez tweetowanie o nich. W lutym 2021 Tesla kupiła bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów, po czym wycofała się z akceptacji płatności nimi za swoje pojazdy. W rezultacie jednak  inwestorzy w akcje Tesli zyskują pewną ekspozycję na Bitcoin.

Jak kupić TSLA akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Tesli

Teraz poznajmy bliżej Teslę, badając jej historię, strategię i sposób (a raczej sposoby) zarabiania pieniędzy.

Historia Tesli

Tesla, Inc. została założona w 2003 r. (jako Tesla Motors) przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga, przy finansowaniu głównie od Elona Muska, który sprzedał swoją poprzednią firmę - PayPal - firmie Ebay w 2002 r. Musk przejął stery Tesli jako dyrektor generalny w 2008 r., a firma rozpoczęła produkcję swojego pierwszego samochodu w 2009 roku. W 2010 roku Tesla stała się pierwszą firmą samochodową od czasu rozpoczęcia przez Forda pierwszej oferty publicznej (IPO) na amerykańskiej giełdzie Nasdaq Stock Exchange. Tesla osiągnęła swój cel wyprodukowania pół miliona samochodów w 2020 roku, a w 2021 roku ogłosiła, że wkrótce zaakceptuje Bitcoin jako formę płatności za swoje produkty - jednocześnie inwestując w tę kryptowalutę 1,5 miliarda dolarów.

Jaka jest strategia Tesli?

Strategia Tesli zmieniła się - i nadal się zmienia - z produkcji pojazdów o wysokiej cenie i małej podaży na produkcję pojazdów o niższej cenie i większej ich liczbie na rynku, dzięki obniżce kosztów akumulatorów, które je zasilają. Tesla jest zintegrowana pionowo, co oznacza, że produkuje wszystko, od komponentów po gotowe produkty, a nawet własne stacje ładowania do swoich samochodów. Sprzedaje samochody bezpośrednio konsumentom, a nie za pośrednictwem tradycyjnej sieci dealerskiej.

W jaki sposób Tesla zarabia pieniądze?

Tesla zarabia na sprzedaży samochodów i udzielaniu licencji na swoją technologię innym producentom w celu „przyspieszenia transformacji do zrównoważonej energii”. Ponieważ Tesla zajęła dużą pozycję w Bitcoinie w lutym 2021 r., może również zarabiać na jakimkolwiek wzroście ceny tej kryptowaluty.

Jak radziła sobie Tesla w ostatnich latach?

Po kilku latach szorowania po dnie (choć w tamtym czasie mogło się to wydawać bardziej zmienne), cena akcji Tesli gwałtownie wzrosła ponad dziesięciokrotnie między grudniem 2019 r. a styczniem 2021 r., odkąd cena odbiła się w górę i w dół. Pytanie dla potencjalnych inwestorów brzmi, czy te wspaniałe wyniki były wynikiem zwykłej spekulacji (handlowcy podbijają ceny), czy też dobrych i zrównoważonych podstaw biznesowych.

Źródło: Yahoo! Finance

Analiza fundamentalna Tesli

W przeciwieństwie do analizy technicznej, której inwestorzy używają do poszukiwania wzorców w ruchach cen akcji, analiza fundamentalna jest tym, czego inwestorzy używają do określenia kondycji i wewnętrznej wartości firmy. Czytając o analizie fundamentalnej, napotkasz  takie terminy, jak wskaźnik P/E (lub C/Z), przychody, zyski, zysk na akcję, zysk z dywidendy czy przepływy pieniężne. Spójrzmy więc, co oznaczają powyższe terminy.

Przychody Tesli

Mówiąc najprościej, przychód firmy to kwota pieniężna, jaką przynosi ona ze sprzedaży swoich produktów lub usług, przed odjęciem jakichkolwiek kosztów i otrzymaniem kwoty dochodu (lub zysku) firmy.

Przychody zwykle pojawiają się w górnej linijce rachunku zysków i strat firmy, a termin „wzrost przychodów” odnosi się do rosnącej sprzedaży z roku na rok (co jest rzeczą dobrą).

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję Tesli

Dochód firmy to zysk, który osiągnęła w ciągu roku po odjęciu wszystkich kosztów prowadzenia działalności od jej przychodów. To z kolei można nazwać „dolną linijką”.

Całkowite zarobki nie mają znaczenia dla ciebie jako akcjonariusza, ponieważ nie jesteś właścicielem całej firmy, więc to, co Cię interesuje, to kwota zysku przypadająca na posiadaną akcję.

Zysk Tesli na akcję oblicza się jako zysk netto (pomniejszony o dywidendy wypłacone akcjonariuszom uprzywilejowanym) podzielony przez liczbę wyemitowanych akcji zwykłych. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz samodzielnie obliczać zysku na akcję, ponieważ wybrany makler giełdowy lub jedna z wiodących witryn finansowych zrobi to za Ciebie.

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję wpływa na wskaźnik P/E, omówiony poniżej.

Wskaźnik P/E Tesli

Wskaźnik ceny do zysku spółki (P/E) oblicza się jako cenę jej akcji podzieloną przez zysk na akcję.

Przy cenie akcji Tesli na poziomie nieco ponad 700 (na przykład) i jej zysku na akcję na poziomie 0,64, wskaźnik P/E wyniósłby około 1 094. Oznacza to, że w chwili pisania tego tekstu inwestorzy są gotowi zapłacić ogromną sumę 1 094 USD na każdego dolara, który firma zarabia rocznie. Innymi słowy, Tesla potrzebowałaby 1094 lat, aby zarobić wystarczającą ilość pieniędzy, aby spłacić swoją inwestycję w firmę.

Bardzo wysoki wskaźnik P/E, taki jak ten, sugeruje, że firma jest przeszacowana (tj. nie jest warta aktualnej ceny akcji w momencie pisania), ale inwestorzy uważają, że zarobi znacznie więcej pieniędzy w przyszłości (uzasadniając w ten sposób wysoką cenę akcji).

Stopa dywidendy Tesli

Dochody firmy są dobre, ale nie uczynią cię bogatym jako inwestor, chyba że zostaną podzielone w formie dywidend. Firmy zazwyczaj dwa razy w roku wypłacają część swoich zysków w postaci dywidendy.

Jeśli firma wypłaca roczną dywidendę w wysokości 1 centa na akcję, a aktualna cena akcji wynosi 1 dolara, wówczas „stopa dywidendy” wyniosłaby 1%.

Dochód z dywidend firmy wraz z innymi podstawowymi danymi można znaleźć na stronie internetowej maklera lub jednej z wiodących witryn finansowych. Wartość procentową można porównać ze stopą procentową, którą uzyskasz, wpłacając pieniądze w banku.

Teraz zła wiadomość. Do kwietnia 2021 r. Tesla nigdy nie wypłacała akcjonariuszom dywidendy, więc jej stopa dywidendy wynosi 0%. Jednak ten brak regularnych dochodów nie powstrzymał niektórych inwestorów od zarabiania poważnych pieniędzy na Tesli po prostu trzymając swoje akcje, kiedy ich cena rosła.

Przepływ środków pieniężnych Tesli

Jeszcze jedną podstawową miarą, o której warto wiedzieć, są przepływy pieniężne firmy, które zazwyczaj można znaleźć w sekcji „finanse” na stronie internetowej maklera lub dostawcy informacji finansowych. To, co tak naprawdę cię interesuje, to liczba wolnych przepływów pieniężnych.

Źródło: Yahoo! Finance

Czym więc jest wolny przepływ gotówki?

Wolne przepływy pieniężne to ilość pieniędzy, które firma pozostała po pokryciu wszystkich kosztów jej utrzymania, w tym wydatków kapitałowych na budynki. Jest to więc jak pieniądze, które pozostawiasz do wydania każdego miesiąca (lub roku) po spłacie kredytu hipotecznego i innych rachunków.

Wolne przepływy pieniężne firmy mogą zostać wykorzystane do sfinansowania rozwoju firmy, spłaty części jej zadłużenia lub wypłaty dywidend, a wszystko to może być korzystne dla Ciebie jako inwestora.

Wolne przepływy pieniężne Tesli poprawiły się z ujemnego 4,1 mld USD w 2017 r. do 2,7 mld USD “na plusie” w 2020 r.

Gdzie kupić akcje Tesli?

Z punktu widzenia wielu podstawowych wskaźników Tesla może nie być uważana za dobrą inwestycję. Jednak spółka ta jest czymś, co moglibyśmy nazwać „akcjami wzrostowymi”, takimi jak Microsoft i Amazon w ich początkach. Tego typu firmy zazwyczaj na początku nie osiągają zysków ani nie wypłacają dywidend, ale rozwijają się, by podbić świat.

Oto trzy powody, dla których warto kupić akcje Tesli:

 • To innowacyjna firma, która nieustannie wprowadza rewolucję na rynkach transportu i czystej energii
 • Cena jej akcji znacznie znacząco wzrosła i może rosnąć jeszcze bardziej
 • Daje pewną ekspozycję na boom Bitcoina bez faktycznego kupowania lub obstawiania bitcoinów

Kup akcję Tesli - Porada eksperta

Ponieważ cena akcji Tesli może być niestabilna, warto przemyśleć strategię kupowania akcji na zasadzie „Quote and deal” lub składając „zlecenie z limitem”, aby nie płacić za swoje akcje więcej, niż naprawdę chcesz, jeśli ich cena wzrośnie. Innymi słowy, najlepiej byłoby nie składać zlecenia kupna poza godzinami rynkowymi.
- Mircea Vasiu
Kup akcje Tesla już dziś!

5 kwestii, które należy wziąć pod uwagę jeśli chcesz kupić akcje Tesli

Przed zakupem akcji Tesli lub jakiejkolwiek innej firmy należy wziąć pod uwagę co najmniej pięć kwestii.

1. Poznaj spółkę

Upewnij się, że rozumiesz firmę zarówno jako potencjalny klient, jak  i inwestor. Niektórzy doświadczeni inwestorzy, tacy jak Peter Lynch, sugerują, aby inwestować w firmy, z których usług lub produktów korzystasz osobiście, ale nie rób tego kosztem ignorowania podstaw finansowych. Dobra firma, której produkty lubisz, nie zawsze musi być też dobrą inwestycją.

2. Poznaj podstawy inwestowania

Naucz się podstaw inwestowania, zanim postawisz wszystko na jedną kartę. Dowiedz się o takich kwestiach, jak zarządzanie ryzykiem (jak wyjść, gdy sytuacja staje się trudna), zarządzanie pieniędzmi (nie angażowanie całej gotówki na raz) i dywersyfikacja (rozłożenie ryzyka na kilka akcji). Niektórzy ludzie wybierają najpierw konta demo, ale - bez realnego wkładu własnego. Nie daje to dobrego wyczucia psychologicznie trudnego strachu lub uniesienia, które odczuwasz, inwestując za prawdziwe pieniądze.

3. Starannie wybierz swojego brokera

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze brokera do handlu lub inwestowania. Najważniejsze jest to, czy jest on zarejestrowany u regulatora usług finansowych w twoim kraju. W Polsce będzie to Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Dzięki temu, nie powinni oni być w stanie uciec z twoimi pieniędzmi, a ty możesz otrzymać pewną ochronę w ramach programów, takich jak np. przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). .

Następnie możesz pomyśleć o takich kwestiach, jak koszty zakupu i sprzedaży akcji za pośrednictwem brokera, szybkość reakcji personelu obsługi klienta, kanały dostępu do dokonywania inwestycji (internet, telefon komórkowy, telefon) oraz zakres akcji, które można kupić za pośrednictwem platformy internetowej brokera.

Na koniec możesz pomyśleć o technicznych aspektach handlu i inwestowania. Czy twój potencjalny broker udostępnia wykresy cen za darmo i czy pozwala Ci na korzystanie z zaawansowanych typów zleceń, takich jak „zlecenia stop”, aby ograniczyć straty?

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Jest jedna prosta zasada skutecznego inwestowania w akcje: nie lokuj wszystkich pieniędzy w jedną akcję za jednym razem.

Inwestorzy odnoszący sukcesy stosują dywersyfikację, aby rozłożyć ryzyko na kilka rodzajów akcji. Zamiast inwestować na przykład 50 000 zł w jedną akcję, może być lepiej zainwestować 5 000 złw każdą z dziesięciu różnych akcji. Lepszym rozwiązaniem może być również skalowanie inwestycji, kupując akcje o wartości 5 000 PLN, a następnie kupując jeszcze więcej akcji z kolejnej transzy w wysokości 5 000 PLN, obniżając w ten sposób średnią cenę zakupu, jeśli cena spadnie w przyszłości, w porównaniu z pójściem na całość na samym początku. Uważaj jednak na takie akcje, których cena może spaść aż do zera.

Cokolwiek robisz, powinieneś inwestować tylko nadwyżkę pieniędzy, która nie jest ci niezbędna np. do opłacenia czynszu. I nigdy, przenigdy nie pożyczaj pieniędzy na inwestycje w akcje, dopóki nie nauczysz się „dźwigni finansowej”.

5. Określ cel swojej inwestycji

Chcesz więc dokonać inwestycji, ale dlaczego? Być może zmierzenie się z rynkami za pomocą wolnej gotówki okaże się fajną zabawą.A może masz na myśli bardziej poważny i długoterminowy cel, na przykład zbudowanie funduszu na studia lub powiększenie puli oszczędności emerytalnych.

Twoja motywacja do inwestowania określi harmonogram inwestycji i stosunek do ryzyka. Jeśli chcesz odzyskać zainwestowane pieniądze w ciągu roku, prawdopodobnie będziesz panikować i sprzedawać ze stratą, jeśli rynki się załamią. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na czekanie przez ponad 10 lat, pocieszysz się faktem, że rynki zwykle kiedyś wracają...

Decydując się na swój horyzont inwestycyjny, weź pod uwagę rady legendarnego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa:

Giełda może pozostać irracjonalna dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny”.

Kup akcje Tesli - podsumowanie

Podsumujmy teraz, czego nauczyłeś się z tego przewodnika.

Tesla to innowacyjna firma, która rewolucjonizuje branżę pojazdów elektrycznych i czystej energii. Akcje Tesli możesz kupować za pośrednictwem maklera giełdowego i możesz to zrobić, jeśli przekona cię jej historia „wzrostu”.

Jeśli jesteś gotowy do inwestowania w tej chwili, musisz zarejestrować się na rachunku maklerskim, znaleźć Teslę na skategoryzowanej liście akcji maklera i złożyć zlecenie kupna po cenie podanej lub maksymalnej cenie, jaką jesteś skłonny zapłacić.

Jeśli nie jesteś teraz gotowy do inwestowania, możesz przeczytać inne nasze przewodniki, aby poczuć się bardziej komfortowo z inwestycjami. Możesz także zacząć od handlu wirtualnego, korzystając z konta demo maklera giełdowego.

Alternatywne akcje

Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Amazon logo
Amazon
AMZN
...
...
Apple logo
Apple
AAPL
...
...
Microsoft logo
Microsoft
MSFT
...
...
Facebook logo
Facebook
FB
...
...
Nike logo
Nike
NKE
...
...

Często zadawane pytania

 1. Tesla jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ zorientowanej na technologię, ale na stronach internetowych niektórych maklerów możesz zobaczyć więcej niż jeden wpis, na przykład „Tesla Motors Inc” i „Tesla Inc (DE)”. Jedyną prawdziwą różnicą jest to, że ta pierwsza pozwala inwestować po cenie dolara amerykańskiego, a druga pozwala inwestować po cenie euro (która powinna różnić się tylko ze względu na kurs wymiany).
 2. Tesla nigdy nie deklarowała ani nie wypłacała dywidend pieniężnych z tytułu swoich akcji zwykłych i nie przewiduje, że zrobi to w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku akcji wzrostowych, które charakteryzują się zmienną ceną i potencjalnie niespójnymi zyskami. Bardziej dojrzali producenci samochodów, tacy jak Ford i General Motors, wypłacają dywidendy.
 3. Niektórzy inwestorzy i większość traderów składa „zlecenie stop”, aby sprzedać swoje akcje, jeśli cena ich akcji spadnie do określonego poziomu, aby wyjść z akceptowalną stratą, zanim cena spadnie jeszcze bardziej. Sztuczka polega na tym, aby ustawić odległość stopu nie za wąską (w przeciwnym razie zostaniesz „zatrzymany” niepotrzebnie przy niewielkiej korekcie ceny) i niezbyt szeroką (w przeciwnym razie nie zatrzymasz się, dopóki nie poniesiesz dużo większej straty) .
 4. Chociaż zlecenie stop jest często nazywane „zleceniem stop-loss”, można je również wykorzystać do zabezpieczenia części zysków, gdy cena inwestycji wzrośnie. Kiedy kurs akcji Tesli wzrósł z około 80 do około 800 w ciągu roku, większość zysku można było zabezpieczyć - bez zbyt wczesnej sprzedaży akcji - ustawiając zlecenie stop na poziomie 600.
 5. Podczas gdy w tym przewodniku skupiliśmy się na analizie fundamentalnej, ponieważ jest ona preferowana przez inwestorów, możesz również rozważyć przyjrzenie się analizie technicznej Tesli, która jest wykorzystywana przez traderów. Oznacza to obserwację wykresów cenowych celem znalezienia wzorców sugerujących, że cena akcji może wzrosnąć lub spaść.
 6. Tesla ogłosił podział akcji pięć za jeden w sierpniu 2020 roku, ale była to tylko kwestia techniczna, która nie wpłynęłaby na wartość twojej inwestycji. Oznacza to po prostu, że inwestorzy Tesli, którzy posiadali wówczas 100 akcji, będą odtąd posiadali 500 akcji o wartości jednej piątej poprzedniej ceny. Tak naprawdę nic się nie zmieniło.