HomeAkcjeKup akcje Microsoft
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Microsoft (MSFT) w Polsce w 2022

Microsoft logo
Microsoft (MSFT)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Zdobywając popularność w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych osiemdziesiątych XX wieku, oprogramowanie firmy Microsoft stało się branżowym standardem dla komputerów PC. Dało to Microsoftowi kluczową przewagę pioniera, którą od tamtej pory wykorzystywał. Ogromne opłaty licencyjne i niegdysiejszy monopol Microsoft Office pchnęły firmę na wyżyny.

Chociaż Microsoft może nie być już przełomowym tytanem technologii, jakim był kiedyś, jest daleki od przestarzałości i wciąż nadąża za trendami. Microsoft zyskał uznanie za udane przejście od komputerów stacjonarnych do nowych i ekscytujących ścieżek rozwoju, takich jak przetwarzanie w chmurze, aplikacje do pracy zdalnej i gry wideo.

Kup akcje Microsoft, dopiero po zapoznaniu się z naszym przewodnikiem. Omówiono tu powody, dla których warto rozważyć zakup akcji firmy Microsoft. przewodnik uwzględnia analizę techniczną i podstawowe czynniki, które sprawiają, że akcje te są dobrym zakupem.

Jak kupić MSFT akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o firmie Microsoft

Zajrzyjmy pod powierzchnię i poznajmy Microsoft jako firmę, badając jego historię, strategię, sposób zarabiania pieniędzy i wyniki w ostatnich latach.

Historia Microsoftu

W styczniu 1975 r. informatyk Paul Allen przeczytał w magazynie Popular Electronics artykuł o mikrokomputerze Altair 8800. Pokazał go Billowi Gatesowi, swojemu przyjacielowi z dzieciństwa i kumplowi, z którym dzielił pasję do komputerów. Obaj przyjaciele pisali programy komputerowe, a nawet opuszczali lekcje w liceum, aby pracować w szkolnej pracowni komputerowej.

Gates nie zrezygnował ze studiów prawniczych na Harvardzie, pomimo presji ze strony Allena, aby opuścić Harvard, by mogli razem pracować nad swoimi projektami w pełnym wymiarze godzin. Po przeczytaniu artykułu, Gates zadzwonił do MITS, twórców Altaira, i zaoferował swoje i Allenausługi napisania nowego języka programowania BASIC dla Altaira.

Po ośmiu tygodniach Allen i Gates zaprezentowali swój program firmie MITS, która zgodziła się na dystrybucję i sprzedaż produktu pod nazwą Altair BASIC. Umowa zainspirowała Gatesa i Allena do stworzenia własnej firmy programistycznej o nazwie Microsoft, którą Allen zaczerpnął od słów mikrokomputer i oprogramowanie.

Dzięki Microsoft Windows, najlepiej sprzedającemu się do tej pory produktowi, Microsoft zdobył ponad 90% udziału w rynku komputerów osobistych na świecie do lat 90-tych. Microsoft był w stanie wykorzystać swój sukces, rozszerzając działalność na inne obszary, takie jak usługi przetwarzania w chmurze, oprogramowanie serwerowe, usługi internetowe, gry wideo oraz sprzęt i akcesoria komputerowe.

Jaka jest strategia Microsoftu?

Strategia biznesowa firmy Microsoft polega na tworzeniu szerokiego portfolio produktów w czterech kluczowych obszarach: przetwarzania danych w chmurze, komputery osobiste, usługi biurowe i produktywność / biznes. Firma wykorzystuje również fuzje i przejęcia w celu zwiększenia swoich możliwości, asortymentu produktów i dostarczania wartości. Niektóre z godnych uwagi przejęć firmy Microsoft to LinkedIn, Skype i Nokia. Każde przejęcie firmy Microsoft i każdy nowy produkt, który wprowadza na rynek, powstaje z myślą o przyszłości.

Strategia biznesowa Microsoftu kładzie duży nacisk na segment chmury. Firma koncentruje się na rozwoju usług przetwarzania w chmurze po tym, jak przeoczyła możliwości, jakie dają nowe technologie, takie jak wideokonferencje i rozmowy internetowe. Wychodząc naprzeciw rosnącemu trendowi w zakresie przetwarzania w chmurze, biznes chmurowy Microsoftu - Azure - zmienił oblicze firmy i znacząco zwiększył jej przychody. W zależności od produktu lub rynku, Microsoft stosuje również model niskokosztowy, aby zwiększyć penetrację rynku. Na przykład Microsoft Teams jest oferowany jako pakiet w ramach Office, aby stymulować popyt i uzyskać większy udział w rynku niż konkurenci, jak Slack i Zoom.

W jaki sposób Microsoft zarabia pieniądze?        

Microsoft zarabia na sprzedaży urządzeń komputerowych, rozwiązań chmurowych, oprogramowania i innych produktów klientom prywatnym i firmom. Firma dzieli swoje przychody na trzy kluczowe segmenty: Intelligence Cloud, Productivity and Business Process oraz More Personal Computing.

W roku finansowym 2020 Microsoft Corporation odnotowała zysk w wysokości ponad 44,28 mld USD przy przychodach w wysokości 143,02 mld USD. Segment inteligentnej chmury jest największym i najszybciej rozwijającym się źródłem zysków giganta. Segment ten obejmuje wszystkie publiczne, prywatne i hybrydowe produkty serwerowe Microsoftu, a także usługi chmurowe dla firm. Należą do nich Microsoft Azure, Windows Server, GitHub, Enterprise Services i nie tylko. Segment wygenerował 48,3 mld USD przychodów w 2020 r. dzięki obsłudze znanych klientów, takich jak eBay, Boeing, Samsung czy BMW.

Segment produktywności i procesów biznesowych firmy Microsoft obejmuje portfolio produktów zaprojektowanych w celu zwiększenia produktywności korporacyjnej, usług komunikacyjnych i informacyjnych. Jednym z jej głównych produktów jest pakiet oprogramowania Microsoft Office. Segment ten wygenerował 46,4 mld USD przychodów w roku podatkowym 2020.

Segment More Personal Computing obejmuje produkty i usługi, które stawiają w centrum swojego zainteresowania doświadczenie klienta. Należą do nich system operacyjny Windows, urządzenia Surface i produkty do gier. Segment ten wygenerował 48,24 mld USD w roku podatkowym 2020. 

Jak firma Microsoft radziła sobie w ostatnich latach?                 

W ciągu pięciu lat do 2021 roku akcje Microsoftu wzrosły o 393,4%. Od czerwca 2016 r. do września 2018 r. notowały zwyżkę, kiedy to nastąpił ich wzrost o 123% z 51,17 USD do 114,37 USD. Jednak do grudnia 2018 r. akcje zmniejszyły zyski o 11%, zanim wzrosły o 67% do marca 2020 r., kiedy to w wyniku pandemii spadły o 7%. Microsoft doświadczył największego spadku od dwóch lat, kiedy jego notowania spadły o 10,2% między sierpniem a październikiem w 2020 r.

W chwili pisania tego tekstu najwyższa w historii cena za akcję Microsoftu wynosiła 263,19 USD, a od czasu osiągnięcia tego szczytu notowania były mniej więcej płaskie.

Microsoft uniknął wyprzedaży niektórych innych dużych spółek technologicznych. Firma nie bierze również udziału w żadnych postępowaniach antymonopolowych, więc jest w dużej mierze wolna od negatywnej prasy. Ponieważ firma nadal rozwija swoją działalność w zakresie przetwarzania w chmurze i zwiększa badania nad rzeczywistością rozszerzoną, oczekuje się, że jej akcje będą rosły, napędzane imponującymi wynikami finansowymi.

Analiza fundamentalna Microsoftu

Analiza fundamentalna to metoda wyceny składnika aktywów w celu poznania jego prawdziwej wartości, nazywanej również wartością wewnętrzną. W przypadku akcji pomaga to poznać wartość firmy, która się za nimi kryje, i przewidzieć, jak firma może się zachować w przyszłości. Różni się od analizy technicznej, która polega na badaniu określonych wzorców ruchów cen akcji w celu prognozowania przyszłych ruchów cen.

Za pomocą analizy fundamentalnej inwestorzy próbują określić kondycję i wewnętrzną wartość analizowanej firmy, badając określone wskaźniki finansowe. Niektóre z tych czynników obejmują takie, które nie są mierzalne, jak zarząd firmy i jej wartość. Ale tutaj skupimy się szczegółowo na mierzalnych wskaźnikach finansowych, takich jak wskaźnik P/E, przychody, zysk na akcję, zysk z dywidendy i przepływy pieniężne.

Przychody Microsoftu

Przychody firmy odnoszą się do całkowitej kwoty pieniędzy wygenerowanych z towarów lub usług w danym okresie rozliczeniowym. Nazywa się je również sprzedażą brutto.

Przychody ujmowane są w rachunku zysków i strat i często jest to pierwsza pozycja prezentowana w tym rachunku, dlatego nazywane są “top line”, czyli górną linijką.  Możesz uzyskać informacje z strony internetowej firmy, witryny brokera lub witryn finansowych, takich jak Yahoo! Finance, Market Watch i CNBC.

W roku podatkowym 2020 Microsoft osiągnął łączne przychody w wysokości 143 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 13,6% w stosunku do roku finansowego 2019. W ciągu ostatnich 10 lat Microsoft zwiększył swoje przychody o 136%.

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję Microsoftu 

Zyski to przychody firmy w badanym okresie po odjęciu wszystkich kosztów i podatków. Zysk na akcję (EPS) uzyskuje się poprzez podzielenie zysków spółki przez łączną liczbę pozostających w obrocie akcji zwykłych.

Zysk na akcję (EPS) jest używany przez analityków finansowych i inwestorów do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa i służy jako wskaźnik rentowności firmy. Inwestorzy wartościowi i analitycy fundamentalni uważają EPS za jedną z najważniejszych zmiennych przy określaniu wartości akcji.

Roczny zysk na akcję firmy Microsoft w 2020 r. Wyniósł 5,82 USD, czyli o 13,83% więcej niż w 2019 r. Im wyższy EPS, tym bardziej zyskowny biznes. Możesz obliczyć EPS samodzielnie, ale często jest on podawany na stronach finansowych, takich jak Yahoo! Finance. EPS służy do obliczenia wskaźnika P/E, który omówimy dalej.

Wskaźnik P/E Microsoftu

Wskaźnik ceny / zysku (P/E) to kolejny wskaźnik finansowy używany przez analityków fundamentalnych do oceny wartości akcji. Wskaźnik P/E pokazuje, ile inwestorzy są gotowi zapłacić dzisiaj za akcje na podstawie ich przeszłych lub przyszłych zysków.

Wysoki wskaźnik P/E może oznaczać, że cena akcji jest wysoka w stosunku do zysków i prawdopodobnie przeszacowana. Wskazuje to, że inwestorzy spodziewają się w przyszłości wyższego wzrostu zysków, dlatego są gotowi zapłacić wyższą cenę akcji już dziś. Z drugiej strony, niski wskaźnik P/E może wskazywać, że obecna cena akcji jest niska w stosunku do zysków i prawdopodobnie niedoszacowana.

Akcje wzrostowe zwykle mają wysoki wskaźnik P/E, ponieważ firma reinwestuje zyski, aby się rozwijać, a inwestorzy oczekują wyższych przyszłych zwrotów z tych inwestycji. Kontrastuje to z wartościowymi spółkami, które mają niższy wskaźnik P/E, ponieważ są często niedowartościowane. Wskaźnik P/E Microsoftu można obliczyć, dzieląc cenę akcji przez roczny EPS. Daje to 34,40 w momencie pisania, co jest uczciwe dla firmy technologicznej.

Stopa dywidendy Microsoftu

Stopa dywidendy (wyrażona w procentach) to wskaźnik finansowy, który pokazuje, ile firma wypłaca dywidendy każdego roku w stosunku do ceny akcji. Oblicza się go, dzieląc wartość dywidendy na akcję przez cenę za akcję. Zatem stopa dywidendy i cena akcji są do siebie odwrotnie proporcjonalne; gdy cena akcji rośnie, stopa dywidendy spada i odwrotnie.

Spółki rozwijające się często nie wypłacają dywidend, podczas gdy firmy o ugruntowanej pozycji zwykle wypłacają dywidendy. Jeśli szukasz dochodu z dywidend, stopa dywidendy jest ważnym wskaźnikiem, którego możesz użyć do oszacowania wartości dywidend.

W chwili pisania tego tekstu stopa dywidendy firmy Microsoft wynosiła 0,90%.

Przepływy środków pieniężnych Microsoftu

W finansach termin przepływu środków pieniężnych jest używany do opisania ilości środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, które firma generuje lub zużywa w danym okresie. Pokazuje wzrost lub spadek ilości pieniędzy, które posiada firma.

Przepływ środków pieniężnych firmy jest raportowany w jej rachunku przepływów pieniężnych i pokazuje, w jaki sposób firma generuje środki pieniężne na spłatę zobowiązań dłużnych i finansowanie kosztów operacyjnych. Umożliwia inwestorom zrozumienie, jak przebiega działalność firmy, skąd pochodzą jej pieniądze i jak są one wydawane. Łącząc to z rachunkiem zysków i strat i bilansem, inwestorzy mogą określić kondycję finansową spółki.

Według raportu fiskalnego za 2020 r. Microsoft posiadał wolne przepływy pieniężne w wysokości 53,7 mld USD.

Gdzie kupić akcje Microsoftu?

Firma Microsoft nieustannie odkrywała siebie na nowo, wykazując się dużą odpornością i zdolnością dostosowania do szybko zmieniającej się natury branży technologicznej. Zaczynając jako producent komputerów PC, ten technologiczny gigant był w stanie zająć się innymi dziedzinami, takimi jak przetwarzanie w chmurze czy oprogramowanie do pracy zdalnej.

Spółka wykorzystuje swoją dominującą pozycję do akwizycji w obszarach, które powinny zwiększyć jej penetrację rynkową i zmniejszyć konkurencję. Niektóre z ważnych przejęć firmy to LinkedIn, GitHub czy Skype. Microsoft wkracza w nowe obszary, takie jak wirtualna rzeczywistość i poświęcił również dużo czasu i wysiłku na tworzenie rozwój projektu skupionego wokół zestawu słuchawkowego HoloLens VR.

Oto niektóre z głównych powodów, dla których warto kupować akcje firmy Microsoft:

 • Firma Microsoft posiada najszybciej rozwijającą się działalność w zakresie przetwarzania w chmurze
 • Firma rozwija się w branży gier dzięki sprzedaży serii konsol Xbox
 • Microsoft regularnie wypłaca dywidendy

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Microsoft

Wydaje się, że cena akcji Microsoftu wzrosła bez znaczących spadków, więc - w pewnym sensie - każda chwila jest dobra na zakup akcji Microsoftu. Używając „zlecenia z limitem” przy zakupie akcji, możesz mieć jednak pewność, że nie zapłacisz za nie więcej, niż byś chciał.
- Mircea Vasiu
Kup akcje Microsoft już dziś!

5 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem akcji Microsoftu

Oto pięć rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem akcji firmy Microsoft.

1. Poznaj spółkę

Legendarny inwestor Warren Buffet opowiada się za budowaniem kręgu kompetencji podczas inwestowania. Oznacza to inwestowanie w obszary, które znasz. Znajomość firmy nie powinna jednak powstrzymywać Cię od przeprowadzenia analizy fundamentalnej, aby upewnić się co do kondycji finansowej spółki przed dokonaniem inwestycji. Tak, możesz korzystać z wielu produktów i usług firmy Microsoft, ale najpierw zapoznaj się z fundamentami firmy, aby upewnić się, że akcje są warte twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

2. Poznaj podstawy inwestowania

Zrozumienie rynku akcji jest niezbędne do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych. Musisz znać podstawy inwestowania i wiedzieć, jak działa rynek. Przed podjęciem próby zainwestowania w firmę Microsoft należy zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie pieniędzmi, dywersyfikacja, a także czytać raporty finansowe i przeprowadzać analizy techniczne. Podczas gdy zarządzanie ryzykiem, zarządzanie pieniędzmi i dywersyfikacja pomagają w zarządzaniu ryzykiem, analiza techniczna i fundamentalna pomaga inwestować we właściwe akcje we właściwym czasie.

3. Starannie wybierz brokera

Przy wyborze brokera należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym cele inwestycyjne, kapitał, a nawet miejsce zamieszkania. Upewnij się, że wybrałeś maklera giełdowego, który jest zarejestrowany u regulatora usług finansowych w Twoim kraju zamieszkania i że możesz uzyskać jakąś formę ochrony w ramach jakiegokolwiek systemu rekompensat finansowych w twoim kraju. Oprócz statusu regulacji, przed dokonaniem wyboru powinieneś również wziąć pod uwagę prowizje i narzędzia handlowe oferowane przez brokera. Podczas gdy niektórzy pobierają prowizje od transakcji, inni oferują rachunki handlowe bez prowizji. Niektórzy brokerzy wymagają minimalnej kwoty, zanim będzie można założyć u nich konto.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Konieczne jest określenie procentu kapitału, który chcesz przeznaczyć na tę jedną akcję. Można to osiągnąć na wiele różnych sposobów. Możesz zainwestować część swojego portfela, przy czym ogólną zasadą jest inwestowanie jie więcej niż 2% swojego portfela w jedną akcję. Możesz również zainwestować określoną kwotę w akcje lub dokonywać comiesięcznych inwestycji, które mogą być akumulowane przez lata, co jest znane jako uśrednianie kosztów. Kluczem do sukcesu jest nigdy nie inwestować kwoty, na utratę której nie możesz sobie pozwolić.

5. Określ cel swojej inwestycji

Twoja inwestycja powinna mieć jasny cel: dlaczego inwestujesz w tę konkretną akcję? Czy ma być trzymana przez długi okres, czy będziesz handlować w krótszych interwałach czasowych? Kupujesz akcje, ponieważ lubisz firmę lub zauważyłeś błędną wycenę akcji, z której chcesz skorzystać? To są pytania, na które musisz odpowiedzieć przed zainwestowaniem w akcje.

Być może chcesz kupić akcje na rzecz swojej emerytury lub sfinansować edukację dziecka za granicą. Zawsze dobrze jest wyjaśnić powód, dla którego inwestujesz w określone akcje i mieć strategię dotyczącą tego, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać. Pozwoli ci to odfiltrować szum na rynku i trzymać się swoich początkowych planów.

Zakup akcji Microsoftu - podsumowanie

Microsoft należy do kategorii akcji, którymi nie tylko handlujesz, ale chcesz kupować i posiadać, ponieważ firma od dawna jest liderem w branży technologicznej. Od momentu powstania w połowie lat 70., Microsoft nieustannie zmieniał się i wprowadzał nowe produkty, aby wkraczać na nowe rynki. Chociaż w pewnym momencie firma wyglądała jak maruder technologiczny, pokazała swoją zdolność do powrotu do zdrowia dzięki innowacyjnym produktom.

Aby już teraz zainwestować w akcje firmy Microsoft, wystarczy założyć konto maklera giełdowego, zasilić swoje konto, wybrać firmę Microsoft z podzielonej na kategorie listy akcji i złożyć zamówienie na zakup akcji.

Jeśli uważasz, że jeszcze jest dla ciebie za wcześnie na inwestowanie, kontynuuj naukę, czytając inne nasze przewodniki, aż będziesz gotowy. Możesz także ćwiczyć, korzystając z konta demonstracyjnego maklera, aby zapoznać się z platformą i narzędziami brokera.

Alternatywne akcje

Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Amazon logo
Amazon
AMZN
...
...
Tesla logo
Tesla
TSLA
...
...
Apple logo
Apple
AAPL
...
...
Facebook logo
Facebook
FB
...
...
Nike logo
Nike
NKE
...
...

Często zadawane pytania

 1. Akcje Microsoftu mogą okazać się dobrym zakupem. Ponieważ technologia staje się coraz ważniejsza w naszym codziennym życiu, firmy takie jak Microsoft pozostaną istotne i przynoszą zyski.
 2. Akcje Microsoft są notowane głównie na amerykańskiej giełdzie Nasdaq, ale są również przedmiotem obrotu na innych giełdach na całym świecie, w tym na giełdzie londyńskiej, Xetra, argentyńskiej BYMA i moskiewskiej giełdzie (MOEX).
 3. Akcje firmy Microsoft można kupić za pośrednictwem dowolnego maklera, który ma dostęp do Nasdaq lub innej giełdy, na której firma Microsoft jest przedmiotem obrotu. Większość międzynarodowych brokerów ma dostęp do różnych giełd na całym świecie.
 4. Tak, Microsoft konsekwentnie wypłacał dywidendę od 2003 r., a swoją pierwszą dywidendę spółka wypłaciła w 1986 r. W chwili pisania tego tekstu stopa dywidendy Microsoft wyniosła 0,90%.
 5. W ciągu pięciu lat do 2021 roku akcje Microsoftu wzrosły o 393,4%. Tak więc, gdybyś zainwestował w nie 1 000 USD około maja 2016 r., osiągnąłbyś 3 933 USD zysku.
 6. Kupując akcje, nie zapomnij złożyć zlecenia stop-loss, które wyprowadzi Cię z rynku, jeśli transakcja będzie przeciwko Tobie o określoną kwotę. Uważaj jednak, aby nie ustawić stop lossa zbyt blisko poziomu wejścia ani zbyt daleko od niego. Co ważniejsze, kupuj akcje tylko za kwotę, na utratę której możesz sobie pozwolić.