Home » Akcje » Kup Philips
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Philips (PHIA) w Polsce w 2024

philips logo
philips (RYLPF)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Koninklijke Philips NV (Royal Philips), często skracany do Philips, to międzynarodowa firma z siedzibą w Holandii, która oferuje rozwiązania w zakresie technologii medycznych w Europie i na całym świecie. Dawniej jedna z największych firm elektronicznych na świecie, obecnie Philips koncentruje się bardziej na obszarze technologii medycznych.

Chociaż spółka została założona w Eindhoven, jej siedziba została przeniesiona do Amsterdamu w 1997 roku. Firma jest przede wszystkim notowana na giełdzie Euronext w Amsterdamie, ale jest również notowana na giełdzie nowojorskiej. Philips jest członkiem Euro Stoxx 50 Index, indeksu akcji 50 największych spółek w Europie.

W tym przewodniku dowiesz się, w jaki sposób możesz kupić akcje spółki Philips i dlaczego warto to zrobić, biorąc pod uwagę różne czynniki fundamentalne.

Jak kupować akcje RYLPF w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro za pomocą poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Wciśnij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Najlepsi recenzowani brokerzy do kupowania akcji Philips

1. eToro

eToro to jedna z najbardziej znanych społecznościowych sieci inwestycyjnych, której misją jest poprawa wiedzy i aktywności inwestorów w zakresie finansów. Od momentu powstania w 2007 roku, eToro stało się główną platformą inwestycyjną dla początkujących i doświadczonych handlowców, z bazą ponad 17 milionów użytkowników. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję eToro tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Przy wyborze platformy inwestycyjnej bezpieczeństwo jest jednym z największych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ eToro jest regulowane przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC), możesz być pewien, że Twoje fundusze i dane osobowe są bezpieczne. Co więcej, eToro SSL szyfruje wszystkie zgłoszenia, aby zabezpieczyć się przed hakerami próbującymi przechwycić poufne informacje. Wreszcie, platforma ma dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA), aby zapewnić bezpieczeństwo kont użytkowników.

Opłaty i Funkcje

Zarówno niedoświadczeni, jak i doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać z obszernej biblioteki najnowocześniejszych metod handlu na eToro. Na przykład, początkujący inwestorzy mogą skorzystać z CopyTrading dostępnego na eToro, który pozwala im naśladować działania bardziej doświadczonych inwestorów. Osoby z doświadczeniem handlowym ucieszy fakt, że eToro zapewnia dostęp do wielu rynków, takich jak akcje, waluty i kryptowaluty, wszystko z jednej platformy. Ponadto, eToro jest usługą wolną od prowizji. Jednak platforma pobiera miesięczną opłatę w wysokości 10 funtów za brak aktywności, aby promować aktywne transakcje na platformie.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Wypłatę£5
Opłata za Brak Aktywności£10 (miesięcznie)
 Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Funkcja copy trading
 • Szyfrowanie SSL w celu ochrony informacji użytkowników
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Ograniczony dział obsługi klienta

2. Capital.com

Capital.com, który powstał w 2016 roku, jest doskonałym brokerem wielu aktywów. Z ponad 5 milionami użytkowników, ugruntował swoją pozycję jako tania platforma z niskimi opłatami za noc, wąskimi spreadami i 0% prowizji. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Capital.com tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność 

Capital.com to licencjonowana przez FCA, CySEC, ASIC i NBRB korporacja poświęcona dostarczaniu najbardziej efektywnych doświadczeń handlowych na świecie. To pokazuje, że dane użytkowników są zabezpieczone i ukryte na Capital.com, ponieważ strona przestrzega rygorystycznych kryteriów, aby osiągnąć ten cel. Capital.com poważnie traktuje bezpieczeństwo danych klientów, a jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest zgodność ze standardami bezpieczeństwa danych PCI.

Opłaty i Funkcje

Capital.com oferuje szeroką gamę bezpłatnych usług maklerskich. Jego polityka finansowa jest przejrzysta. Wszelkie ponoszone przez Ciebie opłaty są jasno określone przed ich uiszczeniem. Główne koszty Capital.com pochodzą z opłat za spread, które często są niskie w porównaniu z konkurencją. Mobilna aplikacja handlowa brokera posiada narzędzie napędzane przez sztuczną inteligencję, która daje klientom spersonalizowane informacje handlowe dzięki zastosowaniu algorytmu wykrywania. Ponadto, wielojęzyczni klienci Capital.com mogą skontaktować się z przedstawicielem za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu lub czatu na żywo.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Depozytowa£0
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata za Wypłatę£0

Plusy

 • Sprawne wsparcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i czatu
 • Integracja MetaTrader
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Głównie ograniczone do CFD

3. Skilling

Skilling jest brokerem wielu aktywów ze znaczącym wzrostem. Broker oferuje doskonałe warunki handlowe dotyczące funkcji platformy i produktów dostępnych dla doświadczonych handlowców. Skilling zapewnia obecnie handel Forex, CFD, akcje i kryptowaluty sześć lat po swoim powstaniu dla inwestorów indywidualnych. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Skilling tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Szukając brokera takiego jak Skilling, należy koniecznie sprawdzić jego status regulacyjny. Skilling jest administrowany przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC). Ponadto, pieniądze, które handlowcy wpłacają na swoje konta Skilling, są przechowywane w całkowicie niezależnej instytucji finansowej. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, Skilling wykorzystuje do tego celu wyłącznie instytucje finansowe najwyższej klasy. Kapitał Tier 1 jest branżowym punktem odniesienia dla pomiaru solidności banku.

Opłaty i Funkcje 

Skilling nie pobiera prowizji za handel akcjami, indeksami czy kryptowalutami. Platforma pobiera spready, które różnią się w zależności od akcji, ale zazwyczaj są bardzo rozsądne. Skilling oferuje dwie różne opcje kont do handlu CFD na FX i metalach. Konto Standard Skill ma znacznie większe spready, ale nie ma prowizji. Konto Premium pobiera prowizje od transakcji spot metalami i FX CFD za zmniejszone spready. Dodatkowo, Skilling oferuje konto demo, aplikacje mobilne i asystenta handlu.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna£0
Opłata za WypłatęRóżne
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Świetny wybór platformy
 • Konta demo

Minusy

 • Wysokie spready
 • Usługa jest niedostępna w wielu krajach, w tym w USA i Kanadzie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Philipsie

W tym miejscu przyjrzyjmy się szczegółowo spółce Philips, badając jej historię i strategię biznesową, sposób zarabiania pieniędzy i wyniki akcji w ostatnich latach.

Historia Philipsa

Spółka Royal Philips Company została założona w 1891 roku przez Gerarda Philipsa i jego ojca Frederika Philipsa, który był wówczas bankierem. Spółka rozpoczęła w 1892 roku produkcję żarówek z włókna węglowego i innych produktów elektrotechnicznych, ale później rozszerzyła działalność na elektronikę użytkową. Rozpoczęła produkcję elektroniki na początku XX wieku. Jej pierwsza krótkofalowa stacja radiowa PCJJ (później PCJ) została nadana 11 marca 1927 roku.

W 1939 roku firma rozpoczęła produkcję golarek elektrycznych pod marką Philishave, a po II wojnie światowej opracowała format Compact Cassette i opracowała format Compact Disc z Sony. Królewski honorowy tytuł uzyskała w 1998 r. W 2013 r. firma zaczęła przestawiać się z elektroniki użytkowej na technologię opieki zdrowotnej i porzuciła „elektronikę” w swojej nazwie — stając się Royal Philips NV. w 2016 r.

Philips przejął Volcano Corporation w 2015 r., aby wzmocnić swoją pozycję w chirurgii nieinwazyjnej i obrazowania, a w 2017 r. ogłosił, że przejmie Spectranetics Corp, amerykańskiego producenta urządzeń do leczenia chorób serca.

Jaka jest strategia Philipsa?

Philips zaczynał od produkcji żarówek, a później zdywersyfikował się na elektronikę użytkową. W ostatnich latach zaczął koncentrować się na technologii medycznej. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia we wszystkich aspektach, od profilaktyki i zdrowego trybu życia po diagnostykę i leczenie, a także opiekę domową. Dzięki ponad 110 zakładom produkcyjnym rozmieszczonym w 100 krajach i silnemu działowi badawczo-rozwojowemu, Philips wykorzystuje zaawansowaną technologię wraz z dogłębnymi analizami konsumenckimi, aby dostarczać rozwiązania w zakresie opieki domowej i zdrowia konsumentów.

Strategią firmy jest przewodzenie innowacyjnymi rozwiązaniami, które łączą systemy, inteligentne urządzenia, informatykę i usługi, jednocześnie wykorzystując big data i partnerów handlowych w celu dostarczania odpowiednich produktów na szeroki rynek docelowy.

Jak Philips zarabia pieniądze?

Firma zarabia na sprzedaży swoich produktów i usług. Philips dzieli swoje produkty na trzy segmenty: diagnostykę i leczenie, wcześniej znane jako Philips Medical Systems i skupiające się na obrazowaniu diagnostycznym i terapii sterowanej obrazem; Connected Care, które koncentruje się na systemach do monitorowania, dbaniu o i sen oddech pacjentów i rozwiązaniach w zakresie opieki w nagłych wypadkach i resuscytacji (ECR), a także Personal Health (dawniej Philips Consumer Electronics i Philips Domestic Appliances and Personal Care), które obejmują produkty do higieny jamy ustnej, produkty do pielęgnacji matki i dziecka, produkty do higieny osobistej oraz sprzęt AGD.

Jak Philips radził sobie w ostatnich latach?

Przez ostatnie dwie dekady lub dłużej akcje osiągały mieszane wyniki. Spadły z rekordowego poziomu 57,14 euro we wrześniu 2000 r. do poziomu poniżej 15 euro w 2002 r. W kolejnych latach stopniowo odrabiały straty, osiągając 32,61 euro w lipcu 2007 r., zanim wielka recesja z 2008 r. zepchnęła je do poziomu poniżej 12 euro.

Akcje skakały w górę i w dół przez kilka lat, zanim zaczęły stale rosnąć od 2016 r. i wzrosły do 50,86 EUR w kwietniu 2021 r. Od tego czasu kurs akcji znajduje się w głębokim spadku. Na dzień 7 października 2021 r. kurs akcji wynosił około 37,33 EUR, czyli około 26,6% poniżej maksimum z kwietnia 2021 r.

Źródło: Yahoo! Finance

Analiza fundamentalna Philipsa

W przeciwieństwie do analizy technicznej, w ramach której traderzy badają historyczną akcję cenową, aby znaleźć wzorce, które mogą przewidywać przyszłe ruchy cen, w przypadku analizy fundamentalnej nacisk kładziony jest na działalność spółki i jej sposób zarabiania. Chodzi o to, aby poznać rzeczywistą wartość akcji.

W tym przewodniku wyjaśnimy niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania analizy fundamentalnej akcji, a obejmują one wskaźnik P/E, przychody, zysk na akcję, stopę dywidendy i przepływy pieniężne.

Przychody Philipsa

Przychód spółki to kwota, jaką generuje ze sprzedaży jej produktów lub usług. Jest to pierwsza pozycja odnotowywana w sekcji zysków, dlatego nazywana jest również górną linijką. Wyższe przychody w porównaniu z poprzednim kwartałem lub podobnym okresem w poprzednim roku przemawiają do inwestorów i mogą poprawić wyniki akcji.

Przychody Philipsa w roku fiskalnym 2020, który zakończył się 30 grudnia 2020 r., wyniosły 19,54 mld euro — jest to wzrost o około 0,3% w porównaniu z rokiem 2019 (19,48 mld euro).

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję Philipsa

Zyski spółki odnoszą się do profitów, które osiąga w okresie obrachunkowym po odliczeniu wszystkich kosztów działalności biznesowej od jej przychodów. Znajdują się one na dole rachunku zysków i strat, dlatego zwykle określa się je mianem „dolnej linijki spółki”.

Jako inwestora, który nie jest właścicielem całej spółki, bardziej interesować Cię będzie zysk na akcję (EPS), który odnosi się do kwoty, jaką spółka zarobiła za każdą wyemitowaną akcję zwykłą. Możesz obliczyć EPS Philipsa, dzieląc zysk netto (pomniejszony o dywidendy wypłacone akcjonariuszom uprzywilejowanym) przez liczbę wyemitowanych akcji zwykłych. Możesz jednak uzyskać te dane ze stron internetowych swojego maklera giełdowego lub dowolnej większej strony finansowej. EPS Philipsa za rok fiskalny 2020 wyniósł 1,31 euro.

Współczynnik P/E Philipsa

Wskaźnik cena-zysk (P/E) porównuje cenę akcji spółki do jej zysku na akcję. Chociaż możesz go obliczyć, dzieląc aktualną cenę akcji przez EPS, możesz go z łatwością znaleźć na stronie internetowej brokera lub stronie finansowej.

Biorąc pod uwagę cenę akcji Philipsa na poziomie 37,33 euro i EPS na poziomie 1,31 euro, wskaźnik P/E wyniósłby około 28,50. Oznacza to, że od 7 października 2021 r. inwestorzy są gotowi zapłacić 28,50 euro za każde euro, które spółka zarobi jako roczny zysk.

Akcje o bardzo wysokim wskaźniku P/E są zwykle uważane za przewartościowane, ale nie ma poziomu, przy którym byłoby wiadomo, czy wskaźnik P/E jest wysoki lub niski. Aby mieć o tym wyobrażenie, inwestorzy często porównują go z P/E podobnych akcji. Mogą nawet nadal kupować akcje o wysokim wskaźniku P/E, jeśli przewidują wyższe zarobki w przyszłości. Dlatego wskaźnik PEG, który uwzględnia wzrost zysków, może być lepszym miernikiem.

Stopa dywidendy Philipsa

Dywidendy to płatności gotówkowe, które spółka oferuje swoim akcjonariuszom za inwestycje. Zazwyczaj są wypłacane kwartalnie, półrocznie lub corocznie. Nie wszystkie spółki wypłacają dywidendy - niektóre zachowują swoje zarobki. Philips wypłaca dywidendy roczne - w roku podatkowym 2020 wypłacił dywidendę w wysokości 0,85 euro na akcję. Po ogłoszeniu dywidendy cena akcji spółki rośnie do czasu po dacie wypłaty dywidendy, a następnie spada.

Stopa dywidendy porównuje łączne roczne dywidendy spółki z ceną jej akcji. Na przykład firma, która płaci roczną dywidendę w wysokości 0,85 euro za akcję, gdy jej cena akcji wynosi 37,33 euro, miałaby stopę dywidendy w wysokości 2,28%. Możesz łatwo zobaczyć ten wskaźnik wraz z innymi wskaźnikami finansowymi na stronie internetowej swojego maklera giełdowego lub na jednej z głównych stron finansowych.

Przepływy pieniężne Philipsa

Przepływy pieniężne spółki widoczne są na rachunku przepływów pieniężnych, który jest jednym z trzech sprawozdań finansowych, które można zobaczyć w sekcji finansowej informacji o spółce na stronie internetowej brokera lub na jednej z głównych witryn finansowych. jest to zapis tego, jak spółka generuje i wydaje gotówkę.

Studiując rachunek przepływów pieniężnych, skoncentruj się na wolnych przepływach pieniężnych, które reprezentują ilość środków pieniężnych lub ekwiwalentów środków pieniężnych, które spółka pozostawiła po opłaceniu głównych wydatków niezbędnych do prowadzenia działalności, takich jak budynki, sprzęt i inne rachunki. Jest to wolna gotówka, którą spółka ma na wypłatę dywidendy, finansowanie swojej ekspansji lub spłatę długów.

Na poniższym rachunku przepływów pieniężnych Philipsa widać, że na koniec 2020 r. spółka miała ponad 1,8 miliarda euro wolnej gotówki.

Źródło: Yahoo! Finance

Dlaczego warto kupować akcje Philipsa?

Philips jest w dobrej kondycji finansowej, ponieważ jego fundamenty są solidne i ma znaczące perspektywy wzrostu. Jak już zapewne wiesz, gotówka jest siłą napędową każdej firmy, a rachunek przepływów pieniężnych Philipsa pokazuje, że ma jej pod dostatkiem. Dzięki tej gotówce firma może realizować nowe projekty i plany rozwoju, a przez lata udowodniła, że może łatwo dostosować swoją działalność do zmieniających się wymagań konsumentów.

Oto trzy powody, dla których warto kupić akcje Philipsa:

 1. Firma jest dobrze zarządzana, o czym świadczą jej solidne fundamenty

 2. Ma mnóstwo darmowej gotówki do zdobycia

 3. Regularnie wypłaca dywidendę

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Philipsa

Philips jest akcją wzrostową z ogromnymi perspektywami, ale na dzień 7 października 2021 r. akcje są w głębokim spadku (ponad 26% poniżej ostatniego maksimum). Mogłyby więc być atrakcyjne zarówno dla inwestorów wzrostowych, jak i w wartościowych, ale mogą spaść niżej w dowolnym momencie. Korzystanie ze zlecenia limit może nie być najlepszym pomysłem, ponieważ transakcja może nie zostać uruchomiona. Możesz poczekać i wejść ze zleceniem market po odwróceniu kursu.
Kup akcje Philips już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Philipsa

Musisz wziąć pod uwagę te pięć kwestii przed zainwestowaniem w jakiekolwiek akcje.

1. Zrozum spółkę

Oczywiście warto zainwestować w firmę, którą znasz; Peter Lynch i Warren Buffett sugerują nawet, abyś inwestował w firmy, z których produktów korzystasz. Należy jednak wyjść poza to i przestudiować fundamenty spółki, aby mieć pewność, że jest ona w dobrej kondycji finansowej. To, że korzystasz z elektroniki Philipsa, nie oznacza, że model biznesowy spółki jest rentowny. Musisz więc zbadać spółkę, aby dowiedzieć się, jak zarabia pieniądze, czy faktycznie przynosi zysk i jak wydaje pieniądze.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Ważne jest, aby najpierw nauczyć się podstaw inwestowania przed wprowadzeniem pieniędzy na rynek. Ułatwia to kontakt z brokerem i analitykami finansowymi, a także zmniejsza szanse popełnienia błędu i utraty pieniędzy. Dowiedz się o zarządzaniu ryzykiem, zarządzaniu pieniędzmi i dywersyfikacji, a także o tym, jak analizować rynek i wykonywać zlecenia.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Chociaż bardzo ważne jest, aby wybrać brokera, który pobiera niskie prowizje, oferuje intuicyjne platformy transakcyjne i aplikacje, zapewnia przydatne narzędzia handlowe, obsługuje różne typy zleceń, umożliwia wiele metod płatności i oferuje szybką obsługę klienta, upewnij się, że Twój broker jest licencjonowany przez regulatora usług finansowych w Twoim kraju zamieszkania. Zapewni to bezpieczeństwo Twoich środków, ponieważ w przypadku niewypłacalności brokera możesz kwalifikować się do dowolnego programu rekompensat finansowych w swoim kraju.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Pamiętaj, aby nie inwestować więcej, niż możesz stracić. Jako początkujący nigdy nie inwestuj pożyczonymi pieniędzmi, bez względu na to, jak dobrze radzą sobie akcje — dźwignia to miecz obosieczny; możesz także zostać z niczym.

Powinieneś znać kwotę, którą chcesz zainwestować, oraz procent swojego kapitału, który powinieneś przeznaczyć na jedną akcję. Określ także, w jaki sposób chcesz zainwestować pieniądze — kup za całość na raz lub skaluj w odstępach. Chociaż możesz zainwestować jednorazowo kwotę ryczałtową, lepszym rozwiązaniem może być Dollar Cost Averaging i stopniowe skalowanie, aby wykorzystać zmienność rynku na swoją korzyść.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Czy znasz swój cel inwestycyjny? Wiedza o tym, dlaczego inwestujesz, może pomóc w ustaleniu, jak długo trzymać inwestycję. Twoim celem inwestycyjnym może być zbudowanie funduszu na emeryturę lub zebranie pieniędzy na studia dla dzieci. Bez względu na powód, po prostu upewnij się, że będziesz wiedzieć, kiedy sprzedać. Możesz sprzedać w określonym czasie w przyszłości, gdy cena osiągnie dany poziom lub gdy fundamenty spółki nie będą już wyglądały dobrze. Możesz nawet zdecydować się na trzymanie akcji przez czas nieokreślony i sprzedać, gdy będziesz potrzebować pieniędzy.

Konkluzja odnosnie zakupu akcji Philipsa

Philips to międzynarodowy konglomerat z siedzibą w Holandii, który oferuje rozwiązania w zakresie technologii medycznych i elektroniki użytkowej w Europie i na całym świecie. Możesz chcieć zainwestować w tę dobrze zarządzaną spółkę, aby skorzystać na jej perspektywach rozwoju, i możesz to zrobić za pośrednictwem maklera giełdowego z dostępem do Euronext Amsterdam lub NYSE.

Jeśli chcesz już teraz zainwestować w akcje Philipsa, po prostu zarejestruj konto maklerskie i zasil je. Następnie wybierz Philips z listy akcji na platformie brokera i złóż zlecenie kupna.

Nie jesteś gotowy do inwestowania w tej chwili? Nie ma problemu, kontynuuj edukację, czytając inne nasze przewodniki, aż będziesz gotowy do zainwestowania. Możesz także „handlować na papierze”, korzystając z konta demo maklera, aby dowiedzieć się, jak działa rynek.

Alternatywne akcje

Telenor logo
Telenor
TELNF
...
...
JSW logo
JSW
JSWSTEEL
...
...
Lufthansa logo
Lufthansa
LHA
...
...
Eletrobras logo
Eletrobras
EBR
...
...
Storebrand logo
Storebrand
SREDF
...
...
indofood logo
indofood
INDF
...
...

Często zadawane pytania

 1. Dobrze zarządzana spółka to taka, której zarząd skupia się na tworzeniu większej wartości dla akcjonariuszy. Celem każdego kierownictwa jest maksymalizacja majtku akcjonariuszy, a osiągają to poprzez zwiększanie dochodów spółki, wypłacanie dywidend i przeznaczanie zysków zatrzymanych na produktywne przedsięwzięcia (nie trwonienie pieniędzy na korporacyjne odrzutowce i przesadnie wysokie premie dla kadry kierowniczej).

 2. Zyski zatrzymane to część dochodów spółki, która nie została wypłacona akcjonariuszom w formie dywidendy, ale została zatrzymana przez spółkę. Firmy wykorzystują swoje zyski zatrzymane do finansowania projektów, które mogą napędzać wzrost i zwiększać ich dochody.

 3. Paper trading pomaga zapoznać się z platformą handlową Twojego brokera. Uczysz się w ten sposób, jak składać zamówienia i ustawiać parametry zarządzania ryzykiem. Daje również możliwość zobaczenia, jak Twoja analiza wygląda na rynku, więc możesz potwierdzić swoją strategię lub dowiedzieć się, czy ją trochę poprawić. Nie pozwala to jednak rozwinąć psychologii handlu.

 4. Kiedy handlujesz na papierze, handlujesz wirtualnymi pieniędzmi. Twoje pieniądze nie są zagrożone, więc Twoje emocje handlowe nie są wyzwalane. Bez odczuwania tych emocji nie nauczysz się nimi zarządzać. Aby rozwinąć swoją psychologię handlu, musisz handlować prawdziwymi pieniędzmi. Lepiej jednak zacząć od małej kwoty i stopniowo zwiększać stawkę.

 5. Zarządzanie pieniędzmi to technika, której używasz do kontrolowania wysokości stawki w każdej transakcji, dzięki czemu nie stracisz większości swojego kapitału handlowego w jednej transakcji. Chodzi o to, że ryzykujesz tylko niewielką część (powiedzmy 2%) swojego kapitału handlowego w każdej transakcji, więc jeśli go stracisz, nadal będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy do handlu.

 6. Jako zwykły udziałowiec w spółce masz pewne prawa. Masz prawo do przeniesienia własności poprzez obrót akcjami na giełdzie, a także masz prawo do dywidendy. W przypadku większości akcji masz również prawo głosu, ale niektóre spółki, takie jak Berkshire Hathaway, posiadają różne klasy akcji, przy czym akcje klasy B mają znacznie mneijsze prawa głosu.