HomeAkcjeKup Berkshire Hathaway
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Berkshire Hathaway (BRK) w Polsce w 2022

Berkshire Hathaway (BRK)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Tony Loton Aktualizowano: May 30, 2022

Berkshire Hathaway Inc nie będzie znane wielu osobom spoza społeczności profesjonalnych inwestorów, ale jako że jest to firma, za pośrednictwem której legendarny inwestor Warren Buffett trzyma większość swoich inwestycji, amatorzy powinni nadstawić uszy.

W tym artykule opowiemy, jak Buffett kupił tę firmę produkującą tekstylia i przekształcił ją w holding inwestycyjny. Ponadto, w jaki sposób Berkshire Hathaway zarabia dla Buffetta i jak możesz uzyskać część udziałów, kupując jego akcje A lub (bardziej prawdopodobne) B.

Jak kupić BRK akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Berkshire Hathaway

Zaczniemy od cofnięcia się do historii Berkshire, zbadania jego strategii inwestycyjnej w zakresie zarabiania pieniędzy i przeglądu jego ostatnich wyników jako firmy.

Historia Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway zaczynało jako zupełnie inna firma niż ta, którą jest dzisiaj. Do lat 60. XX wieku była to spółka produkująca tekstylia, której korzenie sięgały roku 1839. Warren Buffett zaczął kupować akcje Berkshire Hathaway w 1962 r., kiedy zauważył, jak cena akcji zmieniała się, gdy firma zamykała jeden ze swoich zakładów. Następnie przejął pełną kontrolę nad firmą i rozszerzył działalność na branżę ubezpieczeniową i inne przedsięwzięcia, aby uzupełnić upadający biznes tekstylny. Działalność włókiennicza została ostatecznie zamknięta w 1985 roku.

Chociaż jest jednym z najbogatszych miliarderów na świecie, Buffett zapewnił, że zarobiłby znacznie więcej pieniędzy, gdyby zainwestował bezpośrednio w branżę ubezpieczeniową, zamiast kupować Berkshire Hathaway.

Odkąd Warren Buffett ma 91 lat (w 2021 r.), a jego wieloletni partner biznesowy Charlie Munger ma 97 lat, kwestia sukcesji była podnoszona kilkakrotnie na przestrzeni dziesięcioleci. Po długich naradach (od 2010 r.) Buffett ogłosił w maju 2021 r., że jego następcą na stanowisku dyrektora generalnego Berkshire Hathaway zostanie Greg Abel. Greg był wiceprezesem operacji pozaubezpieczeniowych Berkshire Hathaway od 2018 roku.

Jaka jest strategia Berkshire Hathaway?

Ponieważ strategia inwestycyjna Berkshire Hathaway była przez lata kierowana przez podejście inwestycyjne Warrena Buffetta, powinniśmy przedstawić filozofię inwestycyjną Wyroczni z Omaha.

Jego filozofia była pod silnym wpływem szkoły „inwestowania w wartość” Benjamina Grahama. Możesz przeczytać książkę Grahama The Intelligent Investor, aby dowiedzieć się więcej o tym podejściu, które polega na wyszukiwaniu akcji, których ceny są nieracjonalnie niskie w porównaniu z rzeczywistą wartością danych spółek.

Interpretacja inwestowania w wartość według Buffetta opiera się na czterech filarach: biznes, zarząd, miary finansowe i wartość:

 • Biznes polega na zrozumieniu filozofii działania spółki, dlatego Buffett przez wiele lat unikał nowych i niesprawdzonych firm technologicznych, zwłaszcza podczas boomu internetowego pod koniec lat 90. XX wieku. Jednakże, jednym ze znaczących holdingów Berkshire Hathaway jest teraz Apple.
 • Zarząd oznacza (między innymi) ustalenie, czy kierownictwo spółki maksymalizuje wartość dla akcjonariuszy, rozdzielając zyski jako dywidendę, a nie zatrzymując je w spółce, chociaż sam Buffett zatrzymuje zyski w Berkshire Hathaway zamiast rozdzielać je jako dywidendy.
 • Miary finansowe oznaczają obliczanie ekonomicznej wartości dodanej (EVA) spółek, która jest oszacowaniem zysków firm po odjęciu kosztu kapitału (udziałów akcjonariuszy).
 • Wartość dotyczy obliczania wewnętrznej wartości spółki poprzez prognozowanie jej przyszłych dochodów i dyskontowanie ich z powrotem do dzisiejszych poziomów.

Jeszcze jedną rzeczą, którą Buffett lubi widzieć w potencjalnej inwestycji, jest „fosa” wokół spółki, która sprawia, że jej pozycja jest niezagrożona przez konkurencję. Innym tego znaczeniem jest poszukiwanie wysokiej bariery wejścia dla nowych firm w branży.

Jak Berkshire Hathaway zarabia pieniądze?

Chociaż Berkshire Hathaway ma spory portfel inwestycyjny, który przynosi dochód z dywidendy i generuje zyski kapitałowe w przypadku sprzedaży inwestycji, spółka zarabia również na ubezpieczeniach.

Jak Berkshire Hathaway radziło sobie w ostatnich latach?

Oryginalne akcje „A” Berkshire Hathaway cieszyły się błyskawicznym wzrostem cen już od 1984 roku. Podobna historia dotyczy akcji „B”, które odnotowały ponad 13-krotny wzrost od 1996 roku. Tak wygląda wykres cenowy za ostatnie pięć lat (do września 2021 r.):


Analiza fundamentalna Berkshire Hathaway

Warren Buffett słynie z przeprowadzania analiz fundamentalnych spółek, które kupuje za pośrednictwem Berkshire Hathaway. Dlatego słuszne jest, abyśmy przed zakupem akcji Berkshire Hathaway przeprowadzili fundamentalną analizę samego Berkshire Hathaway.

Przychody Berkshire Hathaway

Zacznijmy od przychodu pokazanego w „górnej linijce” rachunku zysków i strat spółki:

Widać, że przychody spadły między 2019 a 2020 r., prawdopodobnie z powodu krachu na rynku spowodowanego koronawirusem, ale w ostatnich dwunastu miesiącach (TTM) do września 2021 r. sytuacja poprawiła się w wyniku późniejszego odbicia hossy.

Zysk na akcję Berkshire Hathaway

Odliczanie kosztów spółki od jej przychodów prowadzi do jej zarobków, zwanych również zyskami. Ponieważ nie jesteś właścicielem całego Berkshire Hathaway, tak naprawdę chciałbyś wiedzieć, jaki jest Twój udział w tych zarobkach; tj. zysk na akcję (EPS). W ostatnich latach wskaźnik EPS firmy Berkshire był bardziej zmienny niż przychody:

EPS dla kroczących 12 miesięcy do czerwca 2021 r. wyniósł aż 67 628 USD.

Stosunek P/E Berkshire Hathaway

EPS nadal nie jest tym, co naprawdę chcemy wiedzieć, ponieważ atrakcyjność akcji zależy od ceny, jaką trzeba zapłacić za to źródło zysków. Dlatego chcemy poznać wskaźnik cena/zysk tej akcji (P/E), liczony jako cena akcji podzielona przez zysk na akcję.

W chwili pisania tego tekstu wskaźnik P/E Berkshire Hathaway wynosi około 6, co oznacza, że płacisz 6 USD za każdego 1 dolara rocznych zarobków. Innymi słowy, zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy na spłatę inwestycji zajęłoby spółce tylko sześć lat.

Niższy wskaźnik P/E jest uważany za bardziej atrakcyjny niż wyższy wskaźnik P/E i jest zbliżony do najniższego od dziesięciu lat wskaźnika P/E spółki wynoszącego 5,83 w porównaniu do najwyższego od dziesięciu lat 129,98. Zatem pod tym względem może to być dobry moment na zakup akcji Berkshire Hathaway (stan na wrzesień 2021 r.).

Stopa dywidendy Berkshire Hathaway

Niektóre spółki przekazują część swoich zysków akcjonariuszom w formie dywidendy.

Stopa dywidendy jest miarą dochodu, którego inwestorzy mogą oczekiwać od akcji. Wyrażona w procentach, pozwala inwestorom porównać dochód z akcji z odsetkami, które otrzymaliby, gdyby zamiast tego trzymali fundusze inwestycyjne na rachunku depozytowym w banku.

Pomimo tego, że Warren Buffett jest wielkim fanem dywidend i skumulowanych zwrotów, które można osiągnąć poprzez ich reinwestowanie, Berkshire Hathaway nie wypłaca dywidend. Argumentem Buffetta jest choćby to, że może on reinwestować zyski w spółce bardziej efektywnie niż Ty, gdybyś otrzymywał dywidendy, i prawdopodobnie ma rację.

Przepływy pieniężne Berkshire Hathaway

Ostatnią podstawową miarą, którą należy wziąć pod uwagę, jest przepływ pieniężny spółki, a konkretnie wielkość wolnych przepływów pieniężnych, która reprezentuje pieniądze, które pozostały spółce — po opłaceniu wszystkich kosztów utrzymania działalności — na sfinansowanie dalszych inwestycji, spłatę długów lub (nie w tym przypadku) wypłacenie inwestorom dywidendy.

Po spadku w latach 2017-2018 można zobaczyć, jak od tego czasu wzrosły wolne przepływy pieniężne Berkshire Hathaway:

Dlaczego warto kupować akcje Berkshire Hathaway?

Większość inwestorów chciałaby naśladować sukces Warrena Buffetta, wdrażając jego filozofię inwestycyjną, ale czy naprawdę myślisz, że możesz go pokonać, a nawet mu dorównać? Bez wątpienia słyszałeś zdanie: „Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich”, dlatego możesz dołączyć do Buffetta, inwestując w jego holding inwestycyjny Berkshire Hathaway.

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway musiało wyemitować akcje nowej klasy „B”, gdy ich akcje „A” stały się zbyt drogie, aby wielu inwestorów mogło je kupić, więc jako inwestor detaliczny powinieneś patrzeć na akcje B (BRK-B). Niektórzy nowi brokerzy online pozwalają jednak kupować ułamkowe udziały w spółkach, których akcje w innym przypadku byłyby zbyt drogie.
- Tony Loton
Kup akcje Berkshire Hathaway już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem Berkshire Hathaway Stock

Przed zakupem akcji Berkshire Hathaway lub jakiejkolwiek innej spółki należy wziąć pod uwagę co najmniej pięć kwestii.

1. Zrozum spółkę

Jak wyjaśniono wcześniej, niektóre z kluczowych zasad Warrena Buffetta dotyczą zrozumienia spółki, w którą inwestujesz, pod względem jej działalności, zarządu, środków finansowych i wartości.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Zrozumienie spółek, w które inwestujesz, to tylko jeden z aspektów inwestowania. Musisz także zrozumieć niektóre z podstawowych zasad inwestowania, takie jak zarządzanie pieniędzmi (upewniając się, że zachowujesz wypłacalność) i dywersyfikację (rozkładanie ryzyka na kilka akcji i inne nieskorelowane aktywa). Ponadto zrozumienie, jak używać różnych rodzajów zleceń, takich jak „zlecenia limit”, które zapewniają, że nie zapłacisz więcej za akcje, niż uważasz za rozsądne.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Aby kupić akcje, potrzebujesz maklera giełdowego, ale nie wszystkie są takie same. Wybierz znanego brokera, który ma dobre recenzje klientów i podlega regulacjom w Twojej jurysdykcji (aby uzyskać pewną ochronę finansową przed bankructwem brokera).

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Jeśli otrzymałeś niespodziankę, taką jak nieoczekiwany spadek, możesz ulec pokusie, aby zainwestować wszystkie pieniądze w akcje Berkshire Hathaway. Uważaj jednak, ponieważ same te akcje — jakkolwiek zapowiadają się solidnie — nie zapewnią Ci zdywersyfikowanego portfela. W rzeczywistości udziały spółki nie są bardzo zróżnicowane. Rozważ zainwestowanie w tę spółkę tylko części swoich dostępnych środków, a reszty - w inne spółki i nieskorelowane aktywa, takie jak złoto.

Jeśli dysponujesz regularną miesięczną kwotą do zainwestowania, pozwoli Ci to ćwiczyć „uśrednianie kosztów”, co oznacza kupowanie transz akcji po różnych cenach, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zakupu po zbyt wysokiej cenie.

Cokolwiek robisz, nie inwestuj długotermino pieniędzy, których możesz w krótkim okresie potrzebować z powrotem na coś innego. I nigdy (nigdy!) nie pożyczaj pieniędzy, które trzeba będzie szybko spłacić, aby dokonać inwestycji, które zwrócą się dopiero w odległej przyszłości.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Jakim inwestorem lub traderem chcesz być? Jeśli chcesz zarobić dużo pieniędzy w krótkim czasie poprzez handel dzienny, kupowanie akcji Berkshire Hathaway prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Jeśli chcesz naśladować sukces Warrena Buffetta, kupując akcje i potencjalnie trzymając je na zawsze, to dlaczego nie spróbować wykorzystać jego sukcesu, kupując i trzymając akcje jego własnej firmy?

Konkluzja odnośnie zakupu akcji Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway to legendarny holding inwestycyjny Warrena Buffetta. Dla wielu inwestorów już samo to byłby wystarczającym powodem do zakupu akcji Buffetta i skorzystania w ten sposób z części jego sukcesu.

W tym artykule zbadaliśmy historię Berkshire Hathaway od jego skromnych początków jako fabryki tekstyliów. Przyjrzeliśmy się, jak firma inwestuje i zarabia pieniądze, i zbadaliśmy jej finanse z tej samej „fundamentalnej” perspektywy, którą mógłby wykorzystać przy ocenie potencjalnej inwestycji sam Buffett.

To nie jedyny przewodnik w swoim rodzaju. Jeśli nie jesteś gotowy na zakup akcji Berkshire Hathaway, możesz zamiast tego zainteresować się jedną z innych spółek, które omówiliśmy na tej stronie. Rozejrzyj się, aby znaleźć inwestycje, które przypadną Ci do gustu.

Alternatywne akcje

Rolls-Royce logo
Rolls-Royce
RR
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. Berkshire Hathaway jest notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) pod dwoma symbolami giełdowymi: BRK-A dla drogich akcji klasy A i BRK-B dla bardziej przystępnych cenowo akcji klasy B.

 2. Chociaż Warren Buffett jest wielkim fanem inwestowania w spółki wypłacające dywidendy, jego własna spółka holdingowa tego nie robi i nigdy nie robiła. Oto jeden ze sposobów patrzenia na ten temat: Buffett wierzy, że może lepiej inwestować dywidendy od spółek niż one byłyby w stanie reinwestować zyski same w siebie (więc lubi otrzymywać dywidendy). Uważa też, że może lepiej reinwestować zyski we własny biznes, niż Ty, reinwestując dywidendy, które byś otrzymywał (dlatego Berkshire Hathaway nie wypłaca dywidend).

 3. Jako dziewiędziesięciolatek, Warren buffet nie staje się coraz młodszy, podobnie jak jego partner biznesowy Charlie Munger, dlatego gotowe są plany zastąpienia Buffeta na stanowisku dyrektora generalnego Berkshire Hathaway. W maju 2021 r. ogłoszono, że w razie potrzeby stery przejmie wiceprezes Greg Abel, a wiceprzewodniczący Ajit Jain będzie w stanie gotowości.

 4. Według stanu na wrzesień 2021 r. akcje Apple'a stanowią ponad 40% udziałów spółki, przy czym Bank of America stanowił ponad 14%, a American Express około 8,5%. Jeden z najsłynniejszych udziałów Buffetta, The Coca-Cola Company, stanowi ponad 7% portfela Berkshire. Ogromny udział w Apple sprawia, że portfel Berkshire jest mniej zdywersyfikowany, niż mogłoby się wydawać, ale możemy pozwolić Buffetowi na ten luksus, ponieważ wydaje się, że wie, co robi.

 5. Warren Buffett zalicza ConocoPhillips, US Air i Dexter Shoes do swoich błędów inwestycyjnych z różnych powodów, od „kupowania po złej cenie” po „inwestowanie w spółkę bez trwałej przewagi konkurencyjnej”. Uważa się również, że dużo pieniędzy kosztował go dumping akcji Disneya (dwukrotny). Nawet wyrocznia z Omaha nie wie wszystkiego o inwestowaniu.

 6. Analiza techniczna (tj. interpretacja wzorów wykresów cen) może być wykorzystana jako uzupełnienie analizy fundamentalnej podczas oceny zakupu akcji. Byłoby to jednak sprzeczne z duchem własnego podejścia Warrena Buffetta przy podejmowaniu decyzji, w które akcje inwestować.