HomeAkcjeKup GameStop
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje GameStop (GME) w Polsce w 2022

GameStop (GME)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Ana Frincu Aktualizowano: May 31, 2022

Ten przewodnik nauczy Cię, jak inwestować w akcje GameStop i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed zainwestowaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Najpierw podzielmy się kilkoma krótkimi faktami na temat spółki.

GameStop to jeden z największych na świecie sprzedawców gier wideo i elektroniki użytkowej. Siedziba spółki znajduje się w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Z ponad 4000 sklepów zlokalizowanych na całym świecie i zespołem ponad 12 000 pracowników, firma obsługuje entuzjastów gier na całym świecie.

Główne rynki GameStopu to USA, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Europa. Oprócz sieci sklepów detalicznych, spółka posiada również rynek e-commerce, który ułatwia sprzedaż między konsumentami, a także magazyn, który zawiera informacje o grach. Biorąc pod uwagę nadzwyczajne zyski w trakcie tegorocznego wyciskania pozycji krótkich na spółce, GameStop przyciągnął w 2021 roku uwagę mass mediów i opinii publicznej.

Jak kupić GME akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o GameStopie

Poznajmy GameStop bardziej szczegółowo, badając jego historię, strategię i sposoby zarabiania pieniędzy.

Historia Gamestopu

W 1984 roku byli koledzy z Harvard Business School, James McCurry i Gary M. Kusin, założyli w Dallas software house Babbage, który później stał się GameStopem. Z pomocą pierwszego inwestora Rossa Perota, spółka otworzyła swój pierwszy sklep w NorthPark Center w Dallas.

Początkowo firma skupiła się na sprzedaży gier na Atari 2600. Jednak po 1987 roku Babbage zaczął sprzedawać Nintendo. Do 1991 roku dwie trzecie sprzedaży Babbage'a stanowiły gry wideo. W tym samym roku spółka przejęła FuncoLand (sprzedawcę gier wideo) i Game Informer (magazyn gier wideo). Funco zmienił nazwę na GameStop Inc. w 1992 roku.

Do końca 1992 roku spółka działała w 37 sklepach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W ciągu następnej dekady spółka dokonała wielu fuzji i przejęć, a w 2002 roku weszła na giełdę w Nowym Jorku.

Rok 2003 był dla spółki najlepszy pod względem sprzedaży i rentowności - osiągnęła obrót w wysokości 1,58 miliarda dolarów, a zyski sięgnęły 63,5 miliona dolarów. Co najbardziej imponujące, GameStop zarabiał co kwartał. Od tego czasu firma rozwijała się i z sukcesem pokonywała kolejne kamienie milowe aż do 2017 roku.

Po tym, jak spółka doświadczyła znacznego spadku ceny akcji w 2017 roku, ogłosiła zamknięcie 150 sklepów w różnych jurysdykcjach. Sprzedaż netto GameStopu nadal spadała, a w 2018 roku firma poniosła rekordową stratę w wysokości 673 mln USD. W obliczu pandemii COVID-19 GameStop został zmuszony do zamknięcia swoich fizycznych lokalizacji od marca do maja 2020 roku. Z 3500 sklepów na całym świecie, firmie nadal udawało się kontynuować sprzedaż za pośrednictwem portali internetowych.

Jaka jest strategia GameStopu?

Celem GameStopu jest zostanie największym na świecie sprzedawcą nowych i używanych gier wideo oraz oprogramowania rozrywkowego na komputery PC. Wcześniej model handlowy spółki polegał na sprzedaży używanych gier. Przez dość długi czas działał dobrze.

Bez wątpienia używane gry generują znacznie wyższe marże brutto niż nowy sprzęt i oprogramowanie do gier. Po przeniesieniu gier konsolowych do sieci firma zaczęła jednak stosować różne strategie, w tym inwestycje w technologię, modernizację operacji realizacji zamówień i rozszerzenie asortymentu produktów o gry na komputery PC, stoły do gier, gry mobilne itp.

Jak GameStop zarabia pieniądze?

Głównym źródłem dochodów GameStopu jest sprzedaż używanych gier. Sprzedaje też jednak nowe gry i oprogramowanie komputerowe. Po wydaniu wielu nowych konsol do gier przez gigantów technologicznych Microsoft i Sony w 2020 roku, firma odnotowała znaczny wzrost przychodów ze sprzedaży.

Coraz bardziej popularne stają się jednak usługi online, takie jak Xbox Live i Steam. Platformy te umożliwiają graczom pobieranie całych bibliotek gier w zaciszu własnego domu i mogą ograniczać potencjał sprzedaży GameStopu.

Jak GameStop radził sobie w ostatnich latach?

Odkąd popularny stał się trend gier online, popyt na fizyczne konsole do gier znacznie osłabł. Był to jeden z głównych powodów, dla których GameStop poniósł bolesne straty w ciągu ostatnich pięciu lat.

W związku z tym wartość GameStopu stale spadała do stycznia 2021 r. Po tym krótkim trendzie, sytuacja zmieniła się jednak dramatycznie. 25 stycznia 2021 r. akcje GameStopu zaczęły być sprzedawane na poziomie około 347 USD, nie wspominając o tym, że do stycznia 2021 r. miały wartość poniżej 19 USD.

Wszystko zaczęło się, gdy inwestorzy instytucjonalni, prawdopodobnie zarządzający funduszami hedgingowymi, próbowali wykorzystać tonącą spółkę. Rozpoczęli sprzedaż krótką swoich akcji, próbując odkupić je po niższych cenach. Miłośnikom gier trudno było jednak patrzeć na to bezczynnie.

W odpowiedzi na krótką sprzedaż akcji GameStopu przez menedżerów funduszy hedgingowych, użytkownicy Reddita zaczęli pompować w spółkę pieniądze, podnosząc cenę jej akcji do 325 dolarów w dniu 25 stycznia 2021 r. Wyciskanie shortów na GameStopie okazało się nadzwyczaj opłacalne dla małych inwestorów, podczas gdy menedżerowie funduszy hedgingowych stracili miliardy.

Niezależnie od ryzyka, wielu inwestorów detalicznych jest zdeterminowanych, aby trzymać akcje i sprawić, by instytucje z Wall Street straciły jak najwięcej. Cena jednak już zaczęła spadać. Jeśli utrzymałaby swoje spadkowe tempo, inwestorzy posiadający swoje udziały w spółce mogą ponieść dotkliwe straty.

Analiza fundamentalna GameStopu

Analiza fundamentalna to metoda szacowania wartości wewnętrznej papieru wartościowego po zbadaniu odpowiednich czynników makro i mikro. Analitycy fundamentalni mogą badać wszystko, co może wpłynąć na cenę akcji, począwszy od dobrobytu gospodarczego kraju, a skończywszy na wynikach zarządu spółki.

Pomaga ocenić, czy aktywa bazowe są niedowartościowane, czy przeszacowane. Niektóre zmienne, które inwestorzy mogą chcieć sprawdzić przed zainwestowaniem w udziały w jakiejkolwiek spółce, obejmują przychód, stosunek ceny do zysku, stopę dywidendy, pokrycie odsetek, zysk na akcję (EPS) itp. Przejdźmy przez każdy z tych wskaźników i spróbujmy zrozumieć, jak cenne informacje mogą one zaoferować inwestorom.

Przychody GameStopu

Przychody to zarobki generowane przez przedsiębiorstwa ze sprzedaży swoich produktów i usług. Należy je skorygować o odpowiednie wydatki, aby obliczyć zysk lub stratę spółki w danym okresie. Zazwyczaj jest to pierwsza linijka, która pojawia się w rachunku zysków i strat spółki. Od wartości przychodów odejmujemy koszt sprzedaży, aby obliczyć zysk brutto firmy. Następnie możemy odliczyć resztę wydatków, aby osiągnąć zysk lub stratę netto. Poniższa tabela przedstawia wydajność GameStopu z ostatnich lat.

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję GameStopu (EPS)

Zysk na akcję jest podstawowym elementem do rozważenia przy szacowaniu rentowności spółki. Dzięki temu dowiesz się, jakiego zwrotu możesz się spodziewać z każdej jej akcji. Inwestorzy mogą obliczyć EPS, dzieląc zysk netto spółki dostępny dla akcjonariuszy przez średnią ilość wyemitowanych akcji.

Spółka o wyższej wartości EPS prawdopodobnie podniosła ceny akcji. Gamestop odnotował EPS 0,85 USD za drugi kwartał roku podatkowego 2021.

Współczynnik P/E GameStopu

Wskaźnik P/E pomaga porównać aktualną cenę akcji spółki z jej zyskiem na akcję (EPS). Inwestorzy stosują wskaźniki P/E, aby porównać względną wartość akcji spółki i jej wyniki z innymi spółkami lub branżą w czasie. Jeśli firma ma wyższą wartość P/E, sugeruje to przeszacowanie.

Najłatwiejszą metodą sprawdzenia wskaźnika P/E GameStopu lub jakiejkolwiek innej spółki jest podzielenie ceny rynkowej jej akcji przez jej zysk na akcję (EPS). Nie wspominając o tym, że spółki notujące straty w czasie, uniemożliwiają obliczenie wskaźnika PE. Z ujemnym EPS przez ostatnie kilka lat, GameStop radził sobie słabiej.

Źródło: MacroTrends

Stopa dywidendy GameStopu

Stopa dywidendy odnosi się do corocznej płatności, jaką spółka nagradza swoich akcjonariuszy, wyrażonej jako procent aktualnej ceny akcji spółki. Na przykład, jeśli organizacja zdecyduje się płacić 0,01 USD jako roczną dywidendę, a jej cena akcji wynosi 1 USD, to jej stopa dywidendy wyniesie 1%.

Spółki stosują różne zasady dotyczące wypłaty dywidendy, takie jak coroczna, półroczna lub kwartalna wypłata zysków akcjonariuszom. Pomimo generowania wyższych zysków, spółka może stracić zainteresowanie inwestorów, jeśli zdecyduje się w ogóle nie wypłacać dywidendy. Znaczenie dywidendy może też jednak różnić się w zależności od klienta. Niektórzy klienci wolą otrzymywać stałe wypłaty dywidendy, podczas gdy inni mogą być zadowoleni ze skonsolidowanych zwrotów.

Generalnie można spodziewać się niższych stóp dywidendy po spółkach rozwijających się w porównaniu z tymi już istniejącymi. Nie wspominając o tym, że spółki o wysokich stopach dywidendy nie zawsze są najlepszym wyborem do rozważenia.

Jeśli chodzi o stopę dywidendy, GameStop przestał je wypłacać. Ostatnim razem firma wypłaciła 0,3 miliona dolarów dywidendy pieniężnej za rok podatkowy 2020. Później jednak cofnęła wypłatę dywidendy, aby zmniejszyć swoje zadłużenie i zwiększyć stabilność finansową.

Przepływy pieniężne GameStopu

Rachunek przepływów pieniężnych to zestawienie transakcji gotówkowych spółki. Niezależnie od elementu zysku lub straty, obejmuje on wszystkie wpływy i wydatki pieniężne w danym okresie. Rachunek przepływów pieniężnych pomaga inwestorom ocenić płynność firmy.

Korporacja powinna być na tyle płynna, aby móc regulować swoje zobowiązania dłużne (kredyty w rachunku bieżącym, pożyczki krótkoterminowe) i pokrywać koszty operacyjne (czynsz, pensje, podatki). Po zaspokojeniu wszystkich doraźnych zobowiązań, biznesowi pozostają wolne przepływy pieniężne.

Inwestorzy są zazwyczaj zainteresowani wolnymi przepływami pieniężnymi, ponieważ spółki wykorzystują je do wypłaty dywidendy lub inwestowania w inne działania generujące zysk. Sprawdzenie rachunku przepływów pieniężnych spółki przed zakupem akcji ma kluczowe znaczenie. Wydaje się, że z biegiem lat wolne przepływy pieniężne GameStopu spadły. W porównaniu do ubiegłego roku, firma radziła sobie jednak dobrze.

Źródło: Yahoo! Finance

Dlaczego warto kupować akcje GameStopu?

Podczas gdy ogół społeczeństwa oraz instytucje posiadają odpowiednio 44,5% i 37% akcji GameStopu, 18,5% akcji spółki należy do zarządu spółki. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto rozważyć zakup akcji GameStopu. Zasadniczo kierownictwo firmy starałoby się, aby cena akcji była wyższa, jednak cena akcji GME mogła już się wyczerpać w związku z wyciskaniem shortów zainicjowanym w styczniu 2021 r. Nie wspominając o tym, że firma wstrzymała również wypłatę dywidendy po 2020 r.

GameStop ma dołożyć wszelkich starań, aby rozszerzyć swoją obecność cyfrową. Po mianowaniu Ryana Cohena (współzałożyciela Chewy) na prezesa GameStopu, wydaje się, że spółka zaczęła zbierać tego owoce, odnotowując w tym roku 25% wzrost sprzedaży.

Niewątpliwie silne przywództwo, wiążące się z masową ekspozycją na e-commerce, może pomóc firmie w powrocie z impetem. Według ekspertów, GameStop ma odpowiedni potencjał, aby stać się jednym z wiodących portali z grami w branży e-commerce. Zanim jednak zainwestujesz swoje pieniądze w tę spółkę, powinieneś przeprowadzić własną analizę due diligence.

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji GameStopu

GameStop stał się jednym z najpopularniejszych giełdowych memów na rynku. Ze względu na dużą zmienność, zaleca się przeprowadzenie własnych badań i inwestowanie w te akcje tylko wówczas, gdy jesteś przekonany, że są one w stanie pokonać konkurencję na rynku i nadal rosnąć w przyszłości.
- Ana Frincu
Kup akcje GameStop już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji GameStopu

1. Zrozum spółkę

Zrozumienie spółki może pomóc Ci zdecydować, czy warto w nią zainwestować. Poświęć wystarczająco dużo czasu i dobrze ją zbadaj. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważ zarówno techniczne, jak i fundamentalne aspekty swojej przyszłej inwestycji, takie jak rodzaj spółki, geolokalizacja, model biznesowy, wyniki w przeszłości, potencjał do generowania zysków i inne.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Handel na giełdzie jest nieco trudniejszy niż inne, mniej ryzykowne aktywa, takie jak obligacje. Szanse na to, że nowicjusze zgubią się lub poczują się przytłoczeni, są duże. Zawsze miej pod ręką dobrze zaplanowaną strategię handlową. Nie zapomnij stosować różnych narzędzi do zarządzania ryzykiem i pieniędzmi. Inwestuj mniej i utrzymuj dobrą dywersyfikację inwestycji. Unikaj inwestowania więcej niż 5% swoich środków w jeden typ akcji.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Rynek jest pełen legalnych, jak i fałszywych maklerów giełdowych. Dlatego wspomnijmy o kilku kluczowych punktach, które pomogą Ci przyspieszyć wyszukiwanie.

Przede wszystkim sprawdź status regulacji swojego brokera. Przepisy dają gwarancję, że brokerzy segregują inwestycje klientów i utrzymują wystarczającą płynność. Niektórzy regulowani brokerzy pozwalają nawet klientom domagać się odszkodowania za straty finansowe, jeśli firma stanie się niewypłacalna. Na przykład, regulowani brokerzy w USA i Wielkiej Brytanii oferują swoim klientom ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zarejestrowane odpowiednio w FDIC i FSCS.

Po drugie, sprawdź koszty handlu u potencjalnego brokera. Możliwa jest opłata za kupno i sprzedaż akcji. Możesz także porównać opłaty pobierane przez potencjalnego brokera z innymi konkurentami dostępnymi w okolicy. Wybierz tego, który oferuje niski koszt handlu i nie wiąże się z żadnymi ukrytymi opłatami.

Możesz również chcieć sprawdzić, jakie platformy transakcyjne i narzędzia do zarządzania ryzykiem oferuje wybrany przez Ciebie broker. Otwarcie rachunku demo u brokera może pomóc w przetestowaniu łatwości obsługi jego platformy handlowej oraz łatwości obsługi dostępnych narzędzi handlowych.

Nie zapomnij sprawdzić poziomu usług obsługi klienta wybranej przez Ciebie firmy maklerskiej. Renomowany broker pozostaje w gotowości, aby służyć swoim klientom przez całą dobę.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Najlepiej jest określić swój poziom tolerancji ryzyka z dużym wyprzedzeniem. Uniemożliwi Ci to zainwestowanie zbyt dużej sumy w jeden typ akcji. Pamiętaj, że trzymanie wszystkich jajek w tym samym koszyku to niemądry błąd. Rozsądnie podziel swoją inwestycję na równe kwoty i zbuduj portfel wielu akcji. Na przykład, jeśli masz do zainwestowania 10 000 USD, podziel je na małe części i kup pięć różnych akcji o wartości 2000 USD każda, zamiast inwestować je wszystkie w GameStop.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Na koniec dobrze się zastanów, zanim kupisz akcje GameStopu lub obejmiesz w posiadanie udziały w jakiejkolwiek innej spółce. Określ powody swojej inwestycji i zdecyduj o celu. Na przykład plany emerytalne wymagają wyboru inwestycji długoterminowej. Będziesz wówczas otrzymywać roczne, dwuletnie lub kwartalne wypłaty dywidendy, wraz z możliwością pomnażania majątku dzięki aprecjacji cen akcji na przestrzeni lat. Alternatywnie, jeśli chcesz szybkich zysków, bardziej może Ci odpowiadać daytrading. Pamiętaj, nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz stracić.

Konkluzja odnośnie zakupu akcji GameStopu

GameStop, od dawna ulubieniec wielu graczy, stara się dostosować do zmieniających się warunków rynkowych. Aby przekształcić spółkę ze sprzedaży detalicznej w dobrze prosperującą firmę e-commerce, GameStop zatrudnił dwóch byłych dyrektorów Amazona, Mike'a Recupero jako nowego dyrektora finansowego i Matta Furlonga jako dyrektora generalnego GameStopu.

Według wielu ekspertów branżowych, cena akcji GameStopu może w przyszłości ulec spadkowi, powracając do pierwotnej pozycji. Nie wspominając o tym, że liczne prognozy sugerują również, że kurs akcji spółki ponownie wzrośnie w związku z trwającym rozwojem modelu biznesowego i struktury organizacyjnej spółki. Są szanse, że wkrótce spółka zacznie pokonywać kolejne kamienie milowe.

Jeśli uważasz, że jesteś gotowy, aby kontynuować, zakup akcji GameStopu jest całkiem prosty. Po prostu znajdź wiarygodnego brokera oferującego akcje GameStopu i otwórz za jego pomocą rachunek maklerski "na żywo". Zasil swoje konto i dokonaj transakcji.

Jeśli jednak nadal nie masz pewności, czy to odpowiedni moment na zakup akcji GameStopu, możesz poczekać chwilę, aż cena akcji spółki spadnie. Dobrym posunięciem może być również zakup akcji GameStopu po niskiej cenie i wyczekiwanie wzrostu ich wartości w czasie. Podsumowując, wybór należy do Ciebie.

Alternatywne akcje

Rolls-Royce logo
Rolls-Royce
RR
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. Tak, prawie wszystkie duże firmy maklerskie mają w swoich ofertach akcje GME, jednak w obliczu nadmiernej zmienności akcji, niektóre firmy maklerskie dopuszczają jedynie ograniczony wolumen obrotu GME.

 2. Akcje GameStopu są notowane na giełdzie nowojorskiej (NYSE) pod oznaczeniem GME.  

 3. Do 2020 roku GameStop wypłacał dywidendy konsekwentnie. Wstrzymał jednak ich wypłatę na czas nieokreślony.

 4. Tak, split GameStopu miał miejsce 19 marca 2007 roku i wynosił 2:1. Innymi słowy, na każdą akcję GME posiadaną przed podziałem, akcjonariusz posiadał odtąd dwie. Po podziale akcji kapitalizacja rynkowa pozostaje taka sama, ale cena za akcję spada.

 5. To zależy od oczekiwanego okresu inwestycji. Analiza techniczna jest pomocna, gdy chcesz inwestować krótkoterminowo. Z drugiej strony analiza fundamentalna pozwala uzyskać szerszy obraz sytuacji akcji i pomaga w podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych.

 6. Otwierając swoją pozycję, nie zapomnij ustawić zlecenia stop-loss. Chociaż zawsze istnieje ryzyko poślizgu w przypadku dużej zmienności, zlecenia limit mogą pomóc w znacznie lepszym zarządzaniu ryzykiem.