Home » Akcje » Kup Swiss Life
Zacznij handlować z nextmarkets

Jak kupić akcje Swiss Life (SLHN) w Polsce w 2024

Swiss Life logo
Swiss Life (SWSDF)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Swiss Life jest największym dostawcą ubezpieczeń na życie w Szwajcarii. Spółka została założona w 1857 roku jako Rentenanstalt, ale w 2004 roku zmieniła nazwę na Swiss Life. Jako jeden z wiodących europejskich ubezpieczycieli kompleksowych, oferuje klientom indywidualnym i instytucjonalnym szereg ubezpieczeń na życie, emerytalnych, rentowych i zdrowotnych.

Firma zapewnia również ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa, a także ubezpieczenie wypadkowe i zdrowotne, OC i komunikacyjne oraz ubezpieczenie płatności. Stała się spółką giełdową w 1997 roku i została notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej akcje są jednym z 20 elementów szwajcarskiego indeksu rynkowego (SLHN). W tym przewodniku dowiesz się, jak kupować akcje Swiss Life i dlaczego warto to robić, biorąc pod uwagę różne czynniki w postaci analizy technicznej i fundamentalnej.

5 kroków do natychmiastowego zakupu Cryptocurrency!

 1. 1
  Odwiedź polecaną przez nas platformę, aby kupić crypto, klikając na poniższy przycisk.
 2. 2
  Wpisz dane w wymagane pola, aby utworzyć nowe konto.
 3. 3
  Zasil konto używając your preferred payment method i potwierdź swoje nowe saldo.
 4. 4
  Wybierz your favourite crypto coin i zaznacz “Zlecenie natychmiastowe/market”, aby kupić ją od razu.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz kupić (zobaczysz odpowiednik w crypto) i potwierdź zlecenie!

Najlepsi recenzowani brokerzy do kupowania akcji Swiss Life

1. eToro

eToro to jedna z najbardziej znanych społecznościowych sieci inwestycyjnych, której misją jest poprawa wiedzy i aktywności inwestorów w zakresie finansów. Od momentu powstania w 2007 roku, eToro stało się główną platformą inwestycyjną dla początkujących i doświadczonych handlowców, z bazą ponad 17 milionów użytkowników. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję eToro tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Przy wyborze platformy inwestycyjnej bezpieczeństwo jest jednym z największych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ eToro jest regulowane przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC), możesz być pewien, że Twoje fundusze i dane osobowe są bezpieczne. Co więcej, eToro SSL szyfruje wszystkie zgłoszenia, aby zabezpieczyć się przed hakerami próbującymi przechwycić poufne informacje. Wreszcie, platforma ma dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA), aby zapewnić bezpieczeństwo kont użytkowników.

Opłaty i Funkcje

Zarówno niedoświadczeni, jak i doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać z obszernej biblioteki najnowocześniejszych metod handlu na eToro. Na przykład, początkujący inwestorzy mogą skorzystać z CopyTrading dostępnego na eToro, który pozwala im naśladować działania bardziej doświadczonych inwestorów. Osoby z doświadczeniem handlowym ucieszy fakt, że eToro zapewnia dostęp do wielu rynków, takich jak akcje, waluty i kryptowaluty, wszystko z jednej platformy. Ponadto, eToro jest usługą wolną od prowizji. Jednak platforma pobiera miesięczną opłatę w wysokości 10 funtów za brak aktywności, aby promować aktywne transakcje na platformie.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Wypłatę£5
Opłata za Brak Aktywności£10 (miesięcznie)
 Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Funkcja copy trading
 • Szyfrowanie SSL w celu ochrony informacji użytkowników
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Ograniczony dział obsługi klienta

2. Capital.com

Capital.com, który powstał w 2016 roku, jest doskonałym brokerem wielu aktywów. Z ponad 5 milionami użytkowników, ugruntował swoją pozycję jako tania platforma z niskimi opłatami za noc, wąskimi spreadami i 0% prowizji. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Capital.com tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność 

Capital.com to licencjonowana przez FCA, CySEC, ASIC i NBRB korporacja poświęcona dostarczaniu najbardziej efektywnych doświadczeń handlowych na świecie. To pokazuje, że dane użytkowników są zabezpieczone i ukryte na Capital.com, ponieważ strona przestrzega rygorystycznych kryteriów, aby osiągnąć ten cel. Capital.com poważnie traktuje bezpieczeństwo danych klientów, a jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest zgodność ze standardami bezpieczeństwa danych PCI.

Opłaty i Funkcje

Capital.com oferuje szeroką gamę bezpłatnych usług maklerskich. Jego polityka finansowa jest przejrzysta. Wszelkie ponoszone przez Ciebie opłaty są jasno określone przed ich uiszczeniem. Główne koszty Capital.com pochodzą z opłat za spread, które często są niskie w porównaniu z konkurencją. Mobilna aplikacja handlowa brokera posiada narzędzie napędzane przez sztuczną inteligencję, która daje klientom spersonalizowane informacje handlowe dzięki zastosowaniu algorytmu wykrywania. Ponadto, wielojęzyczni klienci Capital.com mogą skontaktować się z przedstawicielem za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu lub czatu na żywo.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Depozytowa£0
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata za Wypłatę£0

Plusy

 • Sprawne wsparcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i czatu
 • Integracja MetaTrader
 • Handel bez prowizji

Minusy

 • Głównie ograniczone do CFD

3. Skilling

Skilling jest brokerem wielu aktywów ze znaczącym wzrostem. Broker oferuje doskonałe warunki handlowe dotyczące funkcji platformy i produktów dostępnych dla doświadczonych handlowców. Skilling zapewnia obecnie handel Forex, CFD, akcje i kryptowaluty sześć lat po swoim powstaniu dla inwestorów indywidualnych. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Skilling tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Szukając brokera takiego jak Skilling, należy koniecznie sprawdzić jego status regulacyjny. Skilling jest administrowany przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC). Ponadto, pieniądze, które handlowcy wpłacają na swoje konta Skilling, są przechowywane w całkowicie niezależnej instytucji finansowej. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, Skilling wykorzystuje do tego celu wyłącznie instytucje finansowe najwyższej klasy. Kapitał Tier 1 jest branżowym punktem odniesienia dla pomiaru solidności banku.

Opłaty i Funkcje 

Skilling nie pobiera prowizji za handel akcjami, indeksami czy kryptowalutami. Platforma pobiera spready, które różnią się w zależności od akcji, ale zazwyczaj są bardzo rozsądne. Skilling oferuje dwie różne opcje kont do handlu CFD na FX i metalach. Konto Standard Skill ma znacznie większe spready, ale nie ma prowizji. Konto Premium pobiera prowizje od transakcji spot metalami i FX CFD za zmniejszone spready. Dodatkowo, Skilling oferuje konto demo, aplikacje mobilne i asystenta handlu.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna£0
Opłata za WypłatęRóżne
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata Depozytowa£0

Plusy

 • Świetny wybór platformy
 • Konta demo

Minusy

 • Wysokie spready
 • Usługa jest niedostępna w wielu krajach, w tym w USA i Kanadzie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Swiss Life

Na tym etapie przyjrzyjmy się bliżej Swiss Life i zbadajmy jego historię, strategię biznesową, metody generowania przychodów oraz ceny akcji w ostatnich latach.

Historia Swiss Life

Spółdzielnia Rentenanstalt została założona w 1857 roku przez Conrada Widmera. Była to pierwsza firma zajmująca się ubezpieczeniami na życie w Szwajcarii, zabezpieczona gwarancjami Credit Suisse Group AG. Na wczesny rozwój spółdzielni miał wpływ Alfred Escher, wybitny polityk z Zurychu, który pragnął, aby szwajcarskie rodziny posiadały ubezpieczenie od niepewności życia.

Spółdzielnia Rentenanstalt uzyskała koncesję na działalność w Prusach w 1866 roku, a rok później otworzyła działalność w Hamburgu i Bremie. Od tego momentu spółka rozwijała się, otwierając oddziały i filie, a także nabywając usługi finansowe i emerytalne. W latach 1866-1987 Rentenanstalt rozszerzył swoją działalność na Belgię, Luksemburg, Francję, Włochy, Holandię, Wielką Brytanię i Hiszpanię.

W 1988 r. firma przejęła towarzystwo ubezpieczeniowe La Suisse z Lozanny, a w 1997 r. Rentenanstalt stał się spółką akcyjną, a jego akcje zostały wprowadzone na giełdę SMI. Spółka zmieniła nazwę na Swiss Life w 2004 roku.

Jaka jest strategia Swiss Life?

Swiss Life oferuje ubezpieczenia na życie, rozwiązania z dziedziny ryzyka, świadczeń i finansów (w tym zarządzanie aktywami) dla klientów prywatnych i korporacyjnych w Szwajcarii oraz innych częściach Europy. Spółka zarządza również aktywami, prowadzi działalność reasekuracyjną oraz świadczy usługi doradcze dla klientów instytucjonalnych.

Swiss Life koncentruje się na czterech strategicznych kierunkach: skupiając się na preferowanych segmentach, promując atrakcyjne oferty, poprawiając relacje z klientami i zwiększając produktywność. Aby to osiągnąć, spółka dystrybuuje swoje produkty za pośrednictwem swoich agentów, doradców finansowych i partnerów dystrybucyjnych. Działa w Szwajcarii i na arenie międzynarodowej pod markami doradców Swiss Life Select, Horbach, Chase de Vere, Proventus, Fincentrum i Tecis.

Jak Swiss Life zarabia pieniądze?

Podobnie jak w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej, Swiss Life zarabia na składkach, które pobiera za ochronę ubezpieczeniową. Ponadto jego segment ds. zarządzania aktywami zarabia na opłatach za zarządzanie pobieranych za swoje usługi. Spółka następnie reinwestuje te premie i opłaty za zarządzanie w inne aktywa generujące odsetki. Minimalizacja kosztów marketingowych i administracyjnych pomaga spółce maksymalizować zyski.

Jak radziło sobie Swiss Life w ostatnich latach?

W ostatnich latach akcje spółki radziły sobie stosunkowo dobrze. W ciągu ostatnich pięciu lat do 2021 r. wzrosły ponad dwukrotnie z 243 CHF (franków szwajcarskich) w trzecim tygodniu września 2016 r. do rekordowego poziomu 518 CHF w lutym 2020 r., po czym spadły poniżej 300 CHF w marcu 2020 r., po pojawieniu się pandemii koronawirusa.

Od tego czasu akcje znajdują się pod wpływem nastroju ożywienia. Nie osiągnęły jednak szczytu sprzed pandemii. Na dzień 18 września 2021 r. kurs zamknął się ceną 476,1 CHF. Zobacz tabelę poniżej:

Źródło: Yahoo! Finance

Analiza fundamentalna Swiss Life

Analiza fundamentalna to metoda oceny akcji poprzez badanie działalności spółki, aby poznać jej kondycję finansową i rzeczywistą wartość. Istnieje wiele czynników, które inwestorzy biorą pod uwagę przy ocenie akcji za pomocą analizy fundamentalnej.

Niektóre z tych czynników nie są mierzalne — na przykład zarząd spółki i dobra wola. Nie będziemy ich poddawać rozważaniom w tym przewodniku. Skupimy się na mierzalnych wskaźnikach finansowych, takich jak przychody spółki, zysk na akcję, wskaźnik P/E, stopa dywidendy i przepływy pieniężne.

Przychody Swiss Life

Przychód to kwota, jaką spółka generuje ze sprzedaży swoich produktów lub usług przed odjęciem kosztów sprzedaży i innych wydatków w celu uzyskania zysków. Znajdziesz go na górze rachunku zysków i strat, dlatego często określa się go mianem górnej linijki.

Spółki, które osiągają wzrost przychodów rok do roku, zwykle przyciągają inwestorów. Niestety, przychody Swiss Life za rok podatkowy 2020, który zakończył się 30 grudnia 2020 r., spadły o 11,9% do 21,7 miliarda CHF w porównaniu z przychodami w roku podatkowym 2019 wynoszącymi 24,3 miliarda CHF. Można to jednak przypisać wpływowi pandemii koronawirusa.

Źródło: Yahoo! Finance

Zysk na akcję Swiss Life

Zysk to zarobek, jaki osiąga spółka po odliczeniu wszystkich kosztów prowadzenia działalności od jej przychodów za okres rozliczeniowy. Zysk na akcję (EPS) jest jednak ważniejszy dla Ciebie jako inwestora, ponieważ uwzględnia zyski w odniesieniu do pojedynczej akcji spółki.

Możesz obliczyć EPS Swiss Life, dzieląc całkowity zysk spółki przez całkowitą liczbę jej wyemitowanych akcji zwykłych. Nie musisz jednak tego robić, ponieważ możesz go pobrać ze strony internetowej swojego maklera giełdowego lub dowolnej z głównych stron finansowych. W chwili pisania tego tekstu wskaźnik EPS Swiss Life wynosi 32,78 - można go następnie porównać z dowolnym konkurentem, aby dowiedzieć się, czy spółka ta odpowiada Twoim potrzebom inwestycyjnym.

Współczynnik P/E Swiss Life

Wskaźnik cena-zysk (P/E) to wskaźnik finansowy, który porównuje cenę akcji spółki z jej zyskiem na akcję. Chociaż obliczasz go, dzieląc aktualną cenę akcji spółki przez jej roczny EPS, nie musisz tego robić, ponieważ informacje te są już na stronach finansowych.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy akcje mają bardzo wysoki wskaźnik P/E, uważa się je za przewartościowane. Podobnie akcje o niskim wskaźniku są uznawane za niedowartościowane. Jednak w niektórych przypadkach inwestorzy mogą spodziewać się wyższych zysków w przyszłości i nadal wycenialiby akcje wyżej.

W chwili pisania tego tekstu wskaźnik P/E Swiss Life wynosi 12,62; dla porównania, wskaźnik P/E S&P 500 wynosi 31,25, co oznacza, że cały rynek akcji może osiągnąć wyższy wzrost w porównaniu do Swiss Life. Spółka może jednak wydawać się atrakcyjna dla inwestorów w wartość.

Stopa dywidendy Swiss Life

Niektóre spółki wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom kwartalnie, półrocznie lub corocznie. Ogólnie rzecz biorąc, gdy spółka deklaruje dywidendy, cena jej akcji rośnie. Powodem jest to, że inwestorzy starają się umieścić swoje nazwiska w rejestrze spółki, aby zakwalifikować się do dywidendy. Po dacie ex-dividend, akcje zaczynają spadać wraz ze spadkiem presji zakupowej.

Gdy łączne roczne dywidendy spółka są wyrażone jako procent ceny jej akcji, miernik jest określany jako stopa dywidendy. Na przykład, jeśli firma wypłaci całkowitą dywidendę w wysokości 1,50 USD za rok, w którym cena jej akcji wynosi 30 USD, jej stopa dywidendy wyniesie 5%. Aby dowiedzieć się, czy inwestowanie w akcje ma większy sens niż trzymanie pieniędzy w banku, porównaj zysk z obowiązującą stopą procentową. Swiss Life wypłaca roczne dywidendy od 1997 r. Najnowsza stopa dywidendy na dzień pisania tego tekstu wynosi 4,59%.

Przepływy pieniężne Swiss Life

Rachunek przepływów pieniężnych to zapis tego, w jaki sposób spółka generuje i wydaje środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Jest to jedno z trzech sprawozdań finansowych, które możesz wykorzystać do analizy spółek. Rachunek przepływów pieniężnych można znaleźć obok innych sprawozdań finansowych w sekcji finansowej informacji o spółce na stronie internetowej brokera lub na stronach finansowych, takich jak Yahoo Finance.

Najważniejszą wartością jest prawdopodobnie wolny przepływ pieniężny, który pokazuje ilość gotówki lub jej ekwiwalentów, które pozostały spółce po rozliczeniu głównych wydatków, takich jak lokal, sprzęt i inne rachunki. Jest to wolna gotówka, którą spółka może wykorzystać na wypłatę dywidend, spłatę długów lub finansowanie ekspansji.

Z poniższego rachunku przepływów pieniężnych Swiss Life widać, że spółka miała około 3,6 miliarda dolarów w wolnej gotówce na koniec roku podatkowego 2020.

Źródło: Yahoo! Finance

Dlaczego warto kupić akcje Swiss Life?

Swiss Life jest największym ubezpieczycielem na życie w Szwajcarii i jednym z największych w Europie. Firma istnieje na rynku od ponad wieku i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Swiss Life jest jednym z najbardziej innowacyjnych ubezpieczycieli, oferującym wiele produktów zarówno w Szwajcarii, jak i za granicą.

Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować w akcje Swiss Life, ale zwróćmy uwagę na trzy najważniejsze:

 • Spółka ma długą historię wypłacania dywidend
 • Istnieje i rozkwita od ponad wieku
 • Spółka jest dobrze zarządzana, zawsze dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji wokół niej

Porada eksperta dotycząca zakupu akcji Swiss Life

Inwestujesz w te akcje, aby zyskać zarówno na aprecjacji kapitału, jak i dywidendach. Chociaż możesz kupić akcje, gdy nabierają rozpędu, lepiej jest kupić je po obniżce, aby uzyskać je po niższej cenie. Aby zrealizować zlecenie po żądanej cenie lub lepszej, możesz użyć zlecenia limit.
- maxcoupland
Kup akcje Swiss Life już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Swiss Life

Oto pięć kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem jakichkolwiek akcji, w tym Swiss Life:

1. Zrozum spółkę

Ważne jest, aby zrozumieć spółkę, w którą chcesz zainwestować, zanim ulokujesz w nią swoje pieniądze. Dowiedz się, czym się zajmuje i jak zarabia. Nawet jeśli jest to spółka, z której produktów lub usług korzystasz, nadal musisz przeprowadzić analizę fundamentalną, aby upewnić się, czy jest w dobrej kondycji finansowej, zanim zainwestujesz. Na przykład możesz korzystać z produktów ubezpieczeniowych Swiss Life, ale nie jest to wystarczający powód, aby w nie zainwestować; musisz najpierw przestudiować fundamenty spółki.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Upewnij się, że znasz podstawy inwestowania, zanim zainwestujesz pieniądze w jakiekolwiek akcje. Powinieneś nauczyć się takich rzeczy, jak zarządzanie ryzykiem, określanie wielkości pozycji i dywersyfikacja. Twoje strategie zarządzania ryzykiem, wraz z wielkością pozycji, pozwolą Ci ograniczyć straty do określonej kwoty. Z drugiej strony dywersyfikacja to sposób na rozłożenie ryzyka na wiele akcji oraz innych aktywów.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Przy wyborze brokera należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ale pierwszym z nich jest status regulacyjny brokera w Twoim kraju zamieszkania. Wybierz brokera zarejestrowanego u organu nadzoru usług finansowych w Twoim kraju zamieszkania.

Co więcej, w przypadku niewypłacalności brokera, możesz uzyskać jakąś formę ochrony z dowolnego systemu rekompensat finansowych w swoim kraju. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to prowizje handlowe, metody płatności, platformy handlowe i obsługa klienta.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Pamiętaj, aby wykorzystać swój dochód, który masz do dyspozycji. Możesz zaoszczędzić, jeśli musisz, ale nigdy nie używaj pieniędzy, których potrzebujesz na opłacenie rachunków. Nie inwestuj też pożyczonymi środkami, aby nie zostać bez niczego – rachunki lewarowane lub depozytowe mogą być niezwykle ryzykowne, dlatego polecane są tylko doświadczonym inwestorom. Jeśli masz już swój kapitał i jesteś gotowy do inwestowania, określ procent kapitału, który ulokujesz w akcjach jednej spółki na raz.

Następnie zaplanuj, jak chcesz zainwestować pieniądze. Chociaż możesz zainwestować jednorazowo całą kwotę, lepszym rozwiązaniem może być stopniowe skalowanie i ćwiczenie uśredniania kosztów. Pamiętaj, aby rozłożyć swój kapitał na akcje różnych spółek, a nawet różne klasy aktywów, aby uniknąć ryzyka systemowego.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Teraz nadszedł czas, aby zastanowić się nad swoim celem inwestycyjnym: dlaczego inwestujesz i jak długo zamierzasz trzymać inwestycję? Możesz chcieć zbudować swój fundusz na emeryturę lub zaplanować przyszły projekt.

Powinieneś także mieć plan spieniężenia swojej inwestycji. Kiedy planujesz dokonać sprzedaży? Czy stanie się tak, gdy cena osiągnie określoną cenę w przyszłości, czy gdy fundamenty spółki nie będą już wyglądać dobrze? Uwaga, możesz również trzymać akcje na czas nieokreślony.

Konkluzja odnośnie zakupu akcji Swiss Life

Swiss Life jest największym dostawcą ubezpieczeń na życie w Szwajcarii i jednym z wiodących dostawców w Europie. Akcje oferują możliwość zarabiania zarówno na zyskach kapitałowych, jak i regularnych dywidendach, a możesz je kupić za pośrednictwem brokera, który ma dostęp do Szwajcarskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Aby zainwestować w akcje Swiss Life już teraz, zarejestruj się w celu uzyskania rachunku maklerskiego u maklera giełdowego, zasil swoje konto, wybierz Swiss Life z podzielonej na kategorie listy akcji i złóż zlecenie kupna.

Jeżeli jednak wciąż nie jesteś gotowy do inwestowania, kontynuuj edukację, czytając inne nasze przewodniki, aż będziesz gotowy do inwestycji. Aby zrozumieć, jak działa rynek i nauczyć się korzystać z platformy brokera, możesz ćwiczyć „handel papierowy”.

Alternatywne akcje

Mediaset logo
Mediaset
GETVF
...
...
JSW logo
JSW
JSWSTEEL
...
...
Lufthansa logo
Lufthansa
LHA
...
...
Eletrobras logo
Eletrobras
EBR
...
...
Storebrand logo
Storebrand
SREDF
...
...
indofood logo
indofood
INDF
...
...

Często zadawane pytania

 1. Ubezpieczenie na życie to umowa między firmą ubezpieczeniową a posiadaczem polisy, która upoważnia wyznaczonego beneficjenta do otrzymania określonej kwoty pieniężnej w przypadku śmierci ubezpieczającego lub innych zdarzeń, takich jak śmiertelna choroba lub stan krytyczny. Innymi słowy, firma ubezpieczeniowa gwarantuje, że wypłaci wyznaczonemu beneficjentowi pewną sumę pieniędzy, jeśli ubezpieczony umrze lub rozwinie się u niego krytyczna choroba.

 2. Wartość spółki to zasób niematerialny, który można przypisać wartości marki spółki, lojalnej bazie klientów, utalentowanej kadrze, dobrym relacjom z klientami i zastrzeżonej technologii. Pojęcie wartości spółki jest najczęściej rozważane podczas przejęć, kiedy spółka kupująca stara się poznać wartość dodaną, za którą płaci ponad godziwą wartość rynkową aktywów netto nabytej spółki.

 3. Data ex-dividend to dzień, w którym spółka wyznacza termin, do którego można otrzymać zadeklarowane dywidendy. Zazwyczaj ustala się go na jeden dzień roboczy przed dniem ustalenia prawa do dywidendy, czyli dniem, w którym spółka rejestruje osoby zakwalifikowane do dywidendy. Jeśli dokonasz zakupu po dacie bez prawa do dywidendy, dywidenda trafi do sprzedającego.

 4. Bilans to podsumowanie aktywów, pasywów i kapitału spółki w określonym momencie. Zawiera on szczegółowy stan aktywów i pasywów tej spółki na dzień jego sporządzenia. Bilans jest jednym z trzech zestawień finansowych, których możesz użyć do oceny spółki.

 5. Tak, może być to konieczne, ale nie powinno to zastępować Twojej analizy fundamentalnej. Podczas gdy analiza techniczna może wskazać właściwy czas na zakup akcji, analiza fundamentalna mówi, czy spółka jest w dobrej kondycji finansowej. Ponadto analiza techniczna jest często wykorzystywana przez traderów krótkoterminowych, podczas gdy analiza fundamentalna jest powszechnie używana do identyfikacji długoterminowych możliwości.

 6. To proste: inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Eksperci radzą, aby jednorazowo przeznaczać tylko niewielki procent swojego kapitału inwestycyjnego na akcje jednej spółki. Złóż również zlecenie stop-loss, które spowoduje, że wyjdziesz z rynku, jeśli podąży do pewnego poziomu wbrew Twojej pozycji. Powinieneś także zbudować zdywersyfikowany portfel.