HomeAkcjeKup Telefonicę
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Telefonica (TEF) w Polsce w 2022

Telefonica (TEF)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Mircea Vasiu Aktualizowano: May 31, 2022

Telefonica to hiszpańska spółka z siedzibą w Madrycie, działająca w sektorze usług komunikacyjnych. Jest to zintegrowana firma telekomunikacyjna działająca w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Telefonica oferuje produkty i usługi takie jak dane mobilne, stacjonarne połączenia bezprzewodowe, dostępy ISDN czy usługi telefonii publicznej. Świadczy również usługi internetowe i szerokopasmowych multimediów, a także usługi hurtowe dla operatorów telekomunikacyjnych.

W tym artykule przyjrzymy się historii spółki Telefonca i zmianom cen jej akcji, a także jej wynikom biznesowym i finansowym. Celem jest pokazanie Ci, w jaki sposób możesz bez obaw kupować akcje spółki Telefonica i zapoznanie Cię przed zakupem akcji Telefonica z kluczowymi podstawowymi aspektami jej działalności, które mogą być interesujące.

Jak kupić TEF akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Telefonice

Kolejna część artykułu zawiera wgląd w historię spółki, jej strategię, sposób zarabiania oraz wyniki notowań akcji Telefonica w ostatnich latach.

Historia spółki Telefonica

Telefonica została założona w 1924 roku w Madrycie w Hiszpanii. Obecnie jest jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych na świecie, obsługującym ponad 345 milionów klientów w Europie i Ameryce Łacińskiej. Działa w 14 krajach i zatrudnia ponad 112 000 osób.

W 1987 Telefonica zadebiutowała na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, uzyskując w ten sposób dostęp do kapitału amerykańskiego. Weszła do Peru w 1994 roku i od tego czasu rozwija swoje usługi w Ameryce Łacińskiej.

Rok 2006 przyniósł przejęcie O2, firmy, która dała jej dostęp do rynków takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Irlandia. W rezultacie jej działalność rozwinęła się zarówno w Europie, jak i Ameryce Łacińskiej. Obecnie jest największym dostawcą sieci światłowodowych w obu regionach, dysponując 1,6 mln km światłowodu. Oferuje również technologię 5G w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech i Hiszpanii.

W 2020 roku firma weszła w spółkę joint venture z Allianzem, aby wdrożyć światłowód w Niemczech. W 2021 r. Telefonica i Liberty Media podpisały umowę o połączeniu swoich brytyjskich spółek w celu uzyskania korzyści z synergii.

Jaka jest strategia spółki Telefonica?

W swojej prawie stuletniej historii Telefonica starała się łączyć ludzi. Jest to spółka notowana na giełdzie, a jej akcje mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie hiszpańskiej, nowojorskiej i giełdzie w Limie w Peru.

Poza własną działalnością na rynkach Europy i Ameryki Łacińskiej, Telefonica oferuje swoje usługi w ponad 170 krajach na podstawie umów z partnerami strategicznymi. Oprócz bycia największym operatorem sieci światłowodowej w Europie i Ameryce Łacińskiej, Telefonica jest również liderem w dziedzinie wirtualizacji sieci. Jej usługi 4G mają zasięg 99% w Europie, a teraz pracuje nad rozszerzeniem zasięgu 5G.

Telefonica zbudowała zrównoważony model biznesowy i inwestuje w rozwój społeczeństwa. Buduje również bardziej ekologiczną przyszłość, zmniejszając swój ślad węglowy i inwestując, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2025 r.

Jak Telefonica zarabia pieniądze?

Telefonica świadczy usługi telekomunikacyjne. Jej działalność rozszerzyła się wraz z rozwojem branży telekomunikacyjnej. Oprócz bycia dostawcą danych mobilnych, Telefonica oferuje również usługi wideo i telewizyjne, produkty IoT, usługi przetwarzania w chmurze, reklamy, usługi big data i inne. Mówiąc najprościej, jest to spółka oferująca rozwiązania komunikacyjne, informacyjne i rozrywkowe pod takimi markami jak Movistar, Vivo czy O2.

Jak Telefonica radziła sobie w ostatnich latach?

Telefonica odnotowała w ostatnich latach spadek kursu akcji. Cena spotkała się z silnym oporem w okolicy 30 USD i została mocno odrzucona. Obecnie notuje blisko 5 USD, odbudowując się po rynkowym spadku w następstwie COVID-19.

Wielki kryzys finansowy z lat 2008-2009 to początek spadku kursu spółki Telefonica. Inwestorzy długoterminowi mają jednak świadomość, że spółka zainwestowała w nową wizję, podejmując działania, które w krótkim okresie szkodzą przychodom. W związku z tym spadek kursu akcji może być po prostu okazją do ich zakupu z dużym dyskontem.

Analiza fundamentalna spółki Telefonica

Oto kilka podstawowych aspektów do rozważenia przed zakupem akcji spółki Telefonica, takich jak dochód, zysk na akcję (EPS), wskaźnik P/E, przepływy pieniężne i stopa dywidendy.

Przychody spółki Telefonica

Rachunek zysków i strat spółki zaczyna się od jej przychodów. Przychody pokazują, ile firma zarabia na sprzedaży swoich produktów i usług.

Szacuje się, że przychody spółki Telefonica w 2021 r. wyniosą 38 miliardów euro i mają nieznacznie spaść do 2023 r. Telefonica planuje stopniowo zmniejszać swoją ekspozycję na Amerykę Łacińską, a ich plan podyktowany jest spadkiem przychodów. Pomimo spadających przychodów, zysk netto spółki w 2020 roku wzrósł o 38,5% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Zysk na akcję spółki Telefonica

Zysk na akcję pokazuje, ile spółka zarabia na akcję po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności od przychodów. EPS znajduje się na dole rachunku zysków i strat i z tego powodu wskaźnik ten nazywany jest również „dolną linijką”. Przewiduje się, że EPS spółki Telefonica wyniesie 0,62 euro w 2021 r. i będzie spadać w nadchodzących latach.

Wskaźnik P/E spółki Telefonica

Wskaźnik P/E lub wskaźnik ceny/zysku pokazuje aktualną cenę rynkową jednej akcji Telefonica podzieloną przez zysk na akcję. Im wyższy wskaźnik P/E, tym bardziej nieatrakcyjna jest obecna cena akcji, ponieważ oznacza to, że akcje spółki notowane są wielokrotnie wyżej w porównaniu do tego, ile pieniędzy zarabia dzisiaj.

Wskaźnik P/E spółki Telefonica na 2021 r. jest obserwowany na poziomie 6,63, wedle prognozy nieznacznie wzrośnie do 10,22 do 2023 r., a następnie zacznie spadać do 9,94 w 2024 r. i 8,36 w 2025 r.

Stopa dywidendy spółki Telefonica

Jedną z korzyści posiadania akcji Telefonica jest to, że jest spółką wypłacającą dywidendy. Jej stopa dywidendy szacowana jest na 7,16% w 2021 roku i pokazuje procent ceny akcji spółki, który wypłaca co roku jako dywidendę.

Telefonica ma długą historię wypłacania dywidendy, a pięcioletnia stopa wzrostu wynosi nieco powyżej 10%. Dywidenda jest wypłacana co pół roku.

Przepływy pieniężne spółki Telefonica

Telefonica prowadzi prężny biznes, generujący wolne przepływy pieniężne. Jest to ilość gotówki, która pozostała po pokryciu przez firmę wszystkich swoich kosztów. Wysoki poziom wolnych przepływów pieniężnych jest pożądany, gdyż pomaga finansować wzrost, inwestować w nowe produkty i usługi, pozyskiwać konkurentów lub zmniejszać zadłużenie.

Prawdę mówiąc, redukcja zadłużenia netto przez Telefonicę w ciągu ostatnich pięciu lat była spowodowana wysokimi przepływami wolnych środków pieniężnych. Od 2016 r. zadłużenie netto spadło o około 17 mld euro, z których większość pochodzi z generowanych wolnych przepływów pieniężnych. Dlatego też organicznie zmniejszanie zadłużenia netto jest sposobem na wykorzystanie wolnych przepływów pieniężnych.

Dlaczego warto kupować akcje spółki Telefonica?

Patrząc na kilka wskaźników fundamentalnych, Telefonica może nie wyglądać na spółkę, w którą warto inwestować. Nawet cena jej akcji znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat.

Oto cztery powody do wzięcia pod uwagę, które mogą skłonić Cię do zakupu akcji Telefonica:

 • Zrównoważona i atrakcyjna dywidenda;
 • Unikalna dywersyfikacja w branży;
 • Wysoki poziom wolnych przepływów pieniężnych;
 • Zrównoważony model biznesowy.

Porada eksperta dotycząca zakupu akcji spółki Telefonica

Inwestorzy cenią spółki telekomunikacyjne za ich politykę wypłaty dywidendy. Kiedy firma jest zdywersyfikowana w branży, jak np. Telefonica, staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Cena akcji jest niska, sądząc po pewnych fundamentalnych wskaźnikach, takich jak niski wskaźnik P/E, a firma generuje solidne wolne przepływy pieniężne. Ponadto zarząd spółki wie, jak podejść do różnych rynków i technologii oraz stale dostosowywać się w oparciu o jej przeszłą ewolucję. Na przykład w 2021 roku firma podpisała partnerstwo z Oracle, aby wejść w biznes usług w chmurze.
- Mircea Vasiu
Kup akcje Telefonica już dziś!

Kwestie do rozważenia przed zakupem akcji spółki Telefonica

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed zakupem akcji spółki Telefonica.

1. Zrozum spółkę

Przed podjęciem decyzji o inwestycji, upewnij się, że dobrze znasz spółkę. Dochowaj należytej staranności i poznaj branżę, trendy branżowe, konkurencję i oceń jej opłacalność. Dowiedz się, czy firma jest zależna od danego rynku lub danego produktu i czy istnieje niebezpieczeństwo utraty udziału w rynku na rzecz konkurentów w przyszłości.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w spółkę warto znać przynajmniej podstawy inwestowania. Dywersyfikacja jest kluczem do długoterminowej ochrony portfela, ponieważ pomaga przetrwać portfolio podczas spadków na rynkach. Zbyt duża dywersyfikacja uniemożliwia jednak wzrost portfela, więc inwestor powinien znaleźć równowagę. Ponadto najlepiej jest zrozumieć, w jaki sposób realizowane są zlecenia i jakie opcje są dostępne przy ich realizacji – na rynku lub przy poziomach predefiniowanych za pomocą zleceń oczekujących.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Jednym z najważniejszych kroków w procesie inwestowania jest znalezienie odpowiedniego brokera. Broker jest Twoim partnerem w podróży inwestycyjnej. Chcesz, aby był regulowany przez organ finansowy, oferował ochronę przed ujemnym saldem, oddzielał środki klientów od środków potrzebnych do prowadzenia codziennej działalności, miał solidną reputację i przyzwoitą obsługę klienta, by wymienić tylko kilka rzeczy, które wyróżniają dobrego brokera.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Kwota, którą należy zainwestować w dowolne akcje, zależy od apetytu na ryzyko i strategii zarządzania kapitałem. Zamiast stawiać cały portfel na jedną spółkę, inwestor może lepiej rozłożyć kwotę na różne akcje.

Na przykład, zamiast inwestować 10 000 USD w akcje jednej spółki, lepiej zainwestować 1000 USD w akcje dziesięciu różnych firm. Dywersyfikacja jest kluczem do długoterminowego inwestowania, a płynące z niej korzyści można uzyskać, dodając do portfela nieskorelowane aktywa. Na przykład można dywersyfikować w obrębie branży lub po prostu rozłożyć ryzyko, inwestując również w spółki z innych branż i sektorów.

5. Zdecyduj o celu swojej inwestycji

Kolejną rzeczą do rozważenia przed zainwestowaniem jest cel, jaki chcesz osiągnąć. Niektórzy inwestorzy robią to, by udowodnić swoje poglądy na temat całej gospodarki lub konkretnego sektora rynku. Na przykład, głęboko wierzący w zmiany klimatyczne może pokusić się o zainwestowanie w akcje producenta pojazdów elektrycznych lub spółki produkującej komponenty do sieci elektrycznej.

Inni inwestorzy lubią produkt, a tym samym są wielkimi fanami firmy. Na przykład, wielu użytkowników iPhone'a zadowolonych z doświadczenia użytkownika może zdecydować się na zainwestowanie w akcje spółki tylko dlatego, że znają jej produkty i wierzą, że istnieje duży potencjał wzrostu.

Wreszcie, niektórzy inni inwestorzy chcą zbudować portfel na emeryturę, mając nadzieję na pokrycie większości lub całości swoich wydatków z wypłaty dywidendy. Bez względu na powód inwestowania, upewnij się, że wiesz z wyprzedzeniem, dlaczego to robisz i co sprawi, że zmienisz zdanie.

Konkluzja odnośnie zakupu akcji Telefonica

Telefonica to spółka telekomunikacyjna, która regularnie wypłaca dywidendę. Jest to przedsiębiorstwo, które bezpośrednio obsługuje klientów w Europie i Ameryce Łacińskiej i jest obecne w 170 krajach za pośrednictwem silnej sieci umów partnerów strategicznych. Większość jej przychodów pochodzi z Hiszpanii i jest liderem w rozwoju ESG w branży. Jej celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2025 roku. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej cena akcji jest stosunkowo niska, a stała dywidenda czyni ją atrakcyjną dla inwestycji.

Ci, którzy są gotowi inwestować w akcje firmy Telefonica, powinni najpierw wybrać brokera, z którym chcą współpracować. Po znalezieniu tickera spółki Telefonica w ofercie brokera, upewnij się, znajdując go na liście i dodaj go do obserwowanych lub sekcji ulubionych, jeśli broker to umożliwia. Na koniec zdecyduj, jak i kiedy zainwestować. Można zainwestować natychmiast, zlecając brokerowi kupno akcji spółki Telefonica po cenie rynkowej lub skorzystać ze zleceń oczekujących. Zlecenia oczekujące są wykorzystywane przez inwestorów, którzy chcą kupić akcje spółki Telefonica tylko wówczas, gdy cena osiągnie określony poziom. Na przykład, jeśli cena akcji przez wiele miesięcy znajduje się w wąskim przedziale, przed zainwestowaniem rozsądnie jest poczekać, aż wybije się z niego. W tym celu oczekujące zlecenie kupna nakazuje domowi maklerskiemu zakup akcji z wyższego poziomu niż obecny.

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do inwestowania, skorzystaj z innych naszych materiałów edukacyjnych. Inwestowanie wydaje się trudne, jeśli nie masz wiedzy o analizie fundamentalnej i jej celu, obliczaniu wewnętrznej wartości ceny akcji spółki itd. Dlatego ciągłe kształcenie się pomaga zbudować wystarczającą wiedzę i pewność siebie, aby wkrótce zacząć inwestować.

Alternatywne akcje

Rolls-Royce logo
Rolls-Royce
RR
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. W branży finansowej ratingi kredytowe wystawiają trzy duże firmy – Moody's, Standard & Poors oraz Fitch. Telefonica jest oceniana jako spółka na poziomie inwestycyjnym we wszystkich trzech, ze stabilną perspektywą i ratingiem BBB- w Standard and Poors, BBB w Fitch i Baa3 w Moody's. Klasa inwestycyjna oznacza wysoką jakość kredytową i niskie ryzyko kredytowe.

 2. Nie. Telefonica działa w pięciu głównych regionach – Hiszpanii, Niemczech, Brazylii, Ameryce Łacińskiej i Wielkiej Brytanii. Aż 29% jej przychodów pochodzi z Hiszpanii, gdzie jej wiodąca marka Movistar jest dominującym graczem w branży. Niemcy generują 17% przychodów spółki, a Brazylia kolejne 17%.

 3. Bezpieczeństwo dywidendy odnosi się do zdolności spółki do kontynuacji wypłaty bieżącej kwoty dywidendy. Telefonica oferuje atrakcyjną i zrównoważoną dywidendę, którą od dziesięcioleci wypłaca corocznie lub co pół roku. Ma dwucyfrową pięcioletnią stopę wzrostu dywidendy na poziomie 10,41% i stopę wypłaty 49,23%.

 4. Telefonica jest zaangażowana w odpowiedzialne dostarczanie długoterminowej wartości dla interesariuszy. Buduje bardziej ekologiczną przyszłość, prowadząc w branży działania ESG. Spółka wyemitowała kilka lat temu pierwszą w branży zieloną obligację oraz pierwszą w historii hybrydową zieloną obligację. Około 90% zużywanej energii to energia odnawialna, a celem spółki jest osiągnięcie zerowej emisji do 2025 roku.

 5. Telefonica zaczęła realizować swoją nową wizję tego, dokąd będzie zmierzać w nadchodzących latach. Jednym z punktów planu jest stopniowe zmniejszanie ekspozycji na Amerykę Łacińską i koncentracja na czterech kluczowych rynkach – Hiszpanii, Brazylii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Inwestuje również w nowe technologie poprzez uruchomienie swojego ramienia Telefonica Tech, a inwestycje te zwrócą się później.

 6. Telefonica jest jedną z 50 największych spółek w rankingu pod względem wielkości inwestycji badawczo-rozwojowych. Tylko w 2020 r. firma zainwestowała blisko 1 mld euro w projekty badawczo-rozwojowe, posiadając 477 aktywów z tytułu praw własności intelektualnej w dziedzinie technologii. Dokonywała również inwestycji z udziałem osób trzecich, z ponad 2 miliardami euro zainwestowanymi w setki start-upów w branży.