HomeAkcjeKup NIO
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje NIO (NIO) w Polsce w 2022

NIO logo
NIO (NIO)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Shahid Ur Rehman Aktualizowano: May 13, 2022

Nio to chiński producent samochodów, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji pojazdów elektrycznych. Siedziba firmy znajduje się w Szanghaju w Chinach, a centra badawcze i biura znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Główna siedziba operacyjna w Chinach znajduje się w Hefei, podczas gdy biuro w Pekinie służy jako globalne centrum badawczo-rozwojowe w zakresie rozwoju oprogramowania.

Akcje spółki są notowane jako amerykańskie kwity depozytowe (ADR) na nowojorskiej giełdzie (NYSE) pod symbolem giełdowym NIO. Jego akcje są podzielone na kategorie w sektorze Consumer Cyclical i Auto Manufacturers. Chińska nazwa firmy Weilai — co przekłada się na Blue Sky Coming — oznacza jej wizję bycia firmą przyjazną dla środowiska, produkującą pojazdy na czystą energię.

Przewodnik wyjaśnia, w jaki sposób można kupić akcje NIO, zawiera szczegółowe informacje o akcjach i ocenia firmę na podstawie różnych ważnych wskaźników.

Jak kupić NIO akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o NIO

Inwestorzy powinni dokładnie rozumieć historię firmy, strategię biznesową, źródła przychodów, model biznesowy, kluczowe wskaźniki finansowe i ostatnie wyniki akcji, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Poniższe sekcje dostarczają ważnych informacji o działaniach NIO:

Historia NIO

Firma NIO została założona w listopadzie 2014 roku przez chińskiego inwestora i przedsiębiorcę Williama Li. W 2016 roku firma wprowadziła swój pierwszy elektryczny samochód sportowy „EP9” w cenie 2 500 000 funtów i zasięgu 427 km (lub 265 mil) na jednym ładowaniu. Samochód był jednak produkowany w ograniczonych ilościach. W grudniu 2017 roku wprowadzono na rynek pierwszy masowo produkowany elektryczny SUV (SUV) ES8. Jest to pełnowymiarowy, 5-drzwiowy, 7-miejscowy pojazd elektryczny z nadwoziem ze stopu aluminium. Dostawy SUV-a rozpoczęły się w czerwcu 2018 roku.

Pięciomiejscowy elektryczny SUV, ES6, został wprowadzony na rynek w grudniu 2018 roku, a dostawy do klientów rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. 5-osobowy SUV coupe o nazwie EC6 został zaprezentowany w grudniu 2019 r., a dostawy rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. W styczniu 2021 r. producent samochodów zaprezentował w Chengdu w Chinach swojego pierwszego w historii elektrycznego sedana, który będzie konkurował z modelem S Tesli w Chinach. Sedan może pochwalić się autonomicznym systemem jazdy o nazwie Aquila.

NIO weszło na rynek zagraniczny w 2021 r., kiedy partia ES8 dotarła do Norwegii, po czym w 2022 r. pojawi się na rynku elektryczny sedan ET7.

NIO pozyskało 1 miliard dolarów w ramach IPO na nowojorskiej giełdzie we wrześniu 2018 r., wydając amerykańskie kwity depozytowe (ADR) po 6,26 USD za sztukę.

Jaka jest strategia NIO?

Strategią NIO jest wprowadzanie innowacyjnych i zaawansowanych technologii w branży motoryzacyjnej. Firma posiada doświadczenie w zakresie autonomicznej jazdy i technologii wymiany baterii. Model battery-as-a-service (BaaS) pozwala użytkownikom na ładowanie, wymianę lub modernizację akumulatorów pojazdów poprzez subskrypcję usługi, która obniża cenę zakupu pojazdu, zapewniając jednocześnie niezawodną wydajność baterii i elastyczne opcje modernizacji. Firma zarządza siecią ponad 170 strategicznie zainstalowanych stacji wymiany baterii w 74 miastach.

Firma zamierza rozwijać swój system NIO Autonomous Driving (NAD), rozwijać własne możliwości i koncentrować się na udostępnianiu swoim klientom wiodących w branży funkcji. Według firmy, system autonomicznej jazdy NIO Pilot ma kilka innowacyjnych funkcji, które obejmują nawigację na pilocie (NOP), ostrzeżenie o kolizji z przodu, wykrywanie martwego pola, automatyczne światła drogowe i ostrzeżenie o ruchu poprzecznym z tyłu. System NIO Pilot zawiera wbudowane algorytmy, które zbierają dane z całej floty i analizują je za pomocą sztucznej inteligencji w celu opracowywania nowych funkcji. Firma planuje zaoferować miesięczną subskrypcję swojego systemu NIO Autonomous Driving (NAD) w 2022 roku.

Strategią NIO jest podejmowanie wewnętrznych działań badawczo-rozwojowych w celu opracowania oprogramowania i sprzętu do szybkiego wdrażania nowych technologii dla swoich klientów. NOMI, cyfrowy towarzysz samochodowy NIO, pomaga kierowcom komunikować się i współdziałać z różnymi funkcjami samochodu. Firma dysponuje funkcjami bezprzewodowego  oprogramowania sprzętowego (FOTA) i oprogramowania bezprzewodowego (SOTA), które umożliwiają zdalne instalowanie krytycznych aktualizacji, naprawianie błędów i aktualizowanie oprogramowania sprzętowego.

Jak NIO zarabia pieniądze?

NIO czerpie większość przychodów ze sprzedaży swoich pojazdów. Niewielka część jego przychodów pochodzi z produktów i usług powiązanych ze sprzedażą pojazdów, takich jak pakiety energetyczne, rozwiązania w zakresie usług zasilania, usługi wymiany zasilania, usługi one-click-for-power oraz miesięczne opłaty serwisowe.

Jak NIO radziło sobie w ostatnich latach?

ADR-y NIO zyskały ponad 102% między 14 września 2020 r. a 10 września 2021 r., gdy wzrosły z 18,73 USD do 37,98 USD. Od czasu debiutu giełdowego 12 września 2018 r. zyskały około 284%, a najwyższy punkt (61,95 USD) osiągnięty został 22 stycznia 2021 r.

3-letni wykres ADR-ów NIO (od 14 września 2018 r.): źródło: Google Finance

Analiza fundamentalna NIO

Analiza fundamentalna odnosi się do analizy finansów firmy w celu określenia rzeczywistej lub godziwej wartości jej akcji w stosunku do ceny rynkowej. Najczęściej analizowanymi przez inwestorów miernikami są przychody, tempo wzrostu przychodów, tempo wzrostu dochodów, zysk na akcję, stosunek ceny do zysku, stopa dywidendy, stosunek zadłużenia do kapitału własnego oraz wolne przepływy pieniężne.

Przychody NIO

Przychód oznacza pieniężną wartość sprzedaży, jakiej firma dokonała w danym okresie. Zdrowy, wszechstronny, zrównoważony wzrost przychodów może podnieść wartość akcji, podczas gdy spadek tempa wzrostu przychodów może spowodować spadek kursu akcji. Liczbę przychodów firmy można znaleźć w rachunku zysków i strat wystawianym wraz z innymi sprawozdaniami finansowymi.

NIO odnotowało przychody w wysokości 8 448,0 mln RMB lub 1 308,4 mln USD w II kwartale 2021 r., co było wynikiem o 127% wyższym niż w II kwartale 2020 r. i o 5,8% wyższym niż w I kwartale 2021 r.

Zysk na akcję NIO

Wskaźnik EPS lub zysk na akcję jest obliczany poprzez podzielenie zysku lub straty netto przez całkowitą liczbę wyemitowanych akcji zwykłych i przedstawia zysk lub stratę w stosunku do każdej wyemitowanej akcji. Na przykład, jeśli zysk netto firmy wynosi 100 mln USD, a liczba akcji w obrocie wynosi 10 mln, zysk na akcję wyniesie 10 USD na akcję (100 mln USD / 10 mln). Jeśli firma zgłosi stratę, miernik obliczy stratę na akcję, a wynikowa liczba będzie ujemna.

NIO Inc. odnotowało stratę netto 0,42 RMB lub 0,07 USD na ADR za drugi kwartał 2021 r.

Wskaźnik P/E NIO

Wskaźnik P/E lub stosunek ceny do zysku spółki oblicza się, dzieląc cenę rynkową jej akcji przez zysk na akcję. Stosunek określa wielokrotności notowań akcji w porównaniu z zyskami w stosunku do każdej akcji. Na przykład, jeśli cena akcji wynosi 50 USD, a EPS akcji wynosi 10 USD, wskaźnik P/E akcji zostanie obliczony jako 5x (pięciokrotny). Innymi słowy, możemy powiedzieć, że cena rynkowa akcji jest 5-krotnością zarobków w stosunku do pojedynczej akcji. Akcje o wyższym wskaźniku P/E w porównaniu do innych spółek uznawane są za przewartościowane lub drogie i odwrotnie.

Wskaźnik P/E NIO na koniec II kwartału 30 czerwca 2021 r. wyniósł -760x, co można obliczyć dzieląc cenę ADR-ów z 30 czerwca (53,2 USD) przez stratę na akcję wynoszącą 0,07 USD.

Dochód z dywidendy NIO

Firmy często przekazują część swoich dochodów swoim akcjonariuszom w formie gotówki, co nazywa się dywidendą pieniężną. Spółki mogą również ogłaszać akcje dodatkowe lub bonusowe jako dywidendy z akcji. Zarząd spółki deklaruje wysokość dywidendy i podejmuje decyzję o wypłacie dywidendy lub reinwestowaniu zysków w spółkę.

Stopa dywidendy jest obliczana przez podzielenie wypłacanej rocznej dywidendy przez aktualny kurs akcji. Na przykład, jeśli firma wypłaciła roczne dywidendy w wysokości 5 USD za akcję, a aktualna cena akcji wynosi 50 USD, stopa dywidendy wyniesie 10%. Inwestowanie w akcje o wysokiej stopie dywidendy może zapewnić inwestorom wyższy zwrot z inwestycji, oprócz wszelkich zysków.

NIO jest rozwijającą się firmą i jeszcze nie zarobiło, więc nie wypłaciło jeszcze dywidendy.

Przepływy pieniężne NIO

Rachunek przepływów pieniężnych firmy daje wyobrażenie o wpływach i wypływach gotówki. Pokazuje również ilość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, które firma posiada w określonym czasie. Rachunek przepływów pieniężnych podzielony jest na trzy części: przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej, przepływy pieniężne z działalności finansowej. Firma z wysokimi wpływami pieniężnymi może wykorzystać środki pieniężne na działalność rozwojową i inne dochodowe przedsięwzięcia bez ponoszenia kosztów finansowania poprzez pożyczanie pieniędzy.

Na dzień 30 czerwca 2021 r. NIO Inc. posiadało środki pieniężne i ich ekwiwalenty w wysokości 48,3 mld RMB lub 7,5 mld USD.

Dlaczego warto kupować akcje NIO?

NIO Inc. to szybko rozwijająca się firma zaangażowana w kapitałochłonny biznes pojazdów elektrycznych. Firma wprowadziła już na rynek kilka udanych produktów i zdobyła około 20% rynku całkowicie elektrycznych SUV-ów w Chinach. Oto trzy powody, dla których warto kupować i trzymać akcje NIO:

 • NIO Inc. opracowuje nowe pojazdy elektryczne, a sprzedaż rośnie w szybkim tempie. Firma podwoiła sprzedaż pojazdów elektrycznych w czerwcu 2021 roku, dostarczając ponad 8000 pojazdów różnych modeli. Firma planuje wprowadzić na rynek trzy nowe pojazdy elektryczne w 2022 roku, co może dać jej szansę na zwiększenie przychodów, ponieważ nowa oferta będzie skierowana do różnych typów klientów.
 • Firma NIO Inc. weszła na rynek europejski, wypuszczając elektrycznego SUV-a ES8 w Norwegii, z planami wprowadzenia na rynek niemiecki sedana ET7 w 2022 r., co może pomóc w zdobyciu udziału w rynku również na rynku europejskim.
 • Akcje firmy przeżywały gwałtowny wzrost od czasu debiutu giełdowego, co pokazuje, że inwestorzy optymistycznie patrzą na przyszłość firmy, mimo że nie osiągnęła jeszcze rentowności.

Porada eksperta dotycząca zakupu akcji NIO

Konkurencja w branży pojazdów elektrycznych jest zawzięta i żaden gracz nie będzie w stanie łatwo zdobyć udziału w rynku, dlatego sugerujemy zapoznawanie się z najnowszymi osiągnięciami w sektorze. Ponieważ branża EV znajduje się w fazie wzrostu, wyceny mogą być drogie, dlatego warto zwracać uwagę na fundamenty.
- Shahid Ur Rehman
Kup akcje NIO już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji NIO

Przed zakupem akcji NIO należy wziąć pod uwagę następujące ważne punkty:

1. Zrozum firmę

Aby właściwie ocenić perspektywy, musisz zrozumieć model biznesowy firmy, jej strategię, otoczenie konkurencyjne, mocne i słabe strony, szanse, zagrożenia i wskaźniki finansowe. Dogłębne zrozumienie firmy pomoże Ci wejść na rynek lub zlikwidować swoją pozycję we właściwym czasie, uzyskując wyższy zwrot z inwestycji.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Zrozumienie podstaw inwestowania wyposaży Cię w niezbędne narzędzia do dokonywania inwestycji o niskim ryzyku, jednocześnie dając szansę na generowanie wyższych zwrotów. Musisz zrozumieć koncepcję tworzenia zdywersyfikowanego portfela — zbioru nieskorelowanych akcji — który zmniejszy ogólne ryzyko portfela. Dobrze zdywersyfikowany portfel akcji zapewni, że nawet jeśli akcje będą osiągać słabe wyniki, nie wpłynie to na ogólny portfel i zmniejszy się ryzyko.

Podobnie, jeśli interesują Cię transakcje krótkoterminowe, zawsze powinieneś stosować techniki zarządzania ryzykiem i stosować stop loss, aby ograniczyć ryzyko związane ze spadkiem. Powinieneś obliczyć wielkość swojej pozycji w taki sposób, aby nie ryzykować więcej niż 1% do 2% swojego konta przy każdej transakcji.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Nawet z odpowiednimi umiejętnościami handlowymi nadal możesz mieć trudności z osiągnięciem sukcesu, jeśli usługi Twojego brokera nie są na odpowiednim poziomie. Powinieneś wybrać brokera, który:

 • Oferuje dostęp do zaawansowanej platformy handlowej online z dużą ilością wskaźników technicznych.
 • Umożliwia handel na smartfonach, laptopach lub tabletach we wszystkich systemach operacyjnych.
 • Oferuje niskie opłaty za handel i prowizje, co obniży koszty handlu.
 • Pozwala na zastosowanie technik zarządzania ryzykiem poprzez składanie różnego rodzaju zleceń.
 • Jest regulowany przez lokalne organy regulacyjne, aby wyeliminować ryzyko oszustwa.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Kwota, którą inwestujesz, powinna zależeć od celu inwestycyjnego, tolerancji ryzyka, horyzontu inwestycyjnego i kapitału. Jeśli masz dwadzieścia kilka lat i chcesz oszczędzać na emeryturę, możesz przeznaczyć większą część swoich środków na akcje, ponieważ możesz generować wyższe zwroty, przyjmując wyższe ryzyko z powodu długoterminowego horyzontu inwestycyjnego. Jednakże, jeśli jesteś bliżej przejścia na emeryturę, miałbyś niską tolerancję na ryzyko, ponieważ chciałbyś generować stabilne zwroty przy jednoczesnym zachowaniu kapitału.

Powinieneś przestrzegać podstawowej zasady inwestowania: nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną akcję, bez względu na to, jak lukratywna brzmi ta okazja. Zainwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną ścieżkę inwestycyjną może zapewnić wyższe zwroty, ale kosztem przyjęcia wyższego ryzyka utraty pieniędzy.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Ustalenie celu inwestycyjnego dla danej firmy pozwala odpowiednio ustawić strategię inwestycyjną. Agresywny cel, jakim jest osiągnięcie 50% zwrotu z inwestycji, wiązałby się z podjęciem wyższego ryzyka, podczas gdy dążenie do skromniejszego zwrotu w wysokości 10% wymagałoby strategii handlowej o stosunkowo niskim ryzyku. Kluczem jest ustalenie realistycznych celów, które można osiągnąć przy założeniu niskiego ryzyka.

Podsumowanie kwestii zakupu akcji NIO

Firma NIO Inc. szybko stała się jednym z czołowych graczy na rynku pojazdów elektrycznych dzięki niedawnym sukcesom w opracowywaniu popularnych SUV-ów i sedanów. Firma zamierza generować dodatkowe przychody ze swojego modelu baterii jako usługi (BaaS), autonomicznych systemów jazdy i innych opłat abonamentowych. Firma planuje wejść na rynek w pięciu krajach w Europie w 2021 roku, zaczynając od Norwegii, gdzie wprowadziła już swoje SUV-y ES8. Firma już dobrze radzi sobie w Chinach, ponieważ osiągnęła rekordową sprzedaż ponad 8000 sztuk w jednym miesiącu czerwca 2021 r. Firma ma przed sobą dobre perspektywy, ponieważ w branży EV jest dużo miejsca na wzrost.

Jeśli chcesz kupić NIO ADR-y, powinieneś otworzyć konto u maklera giełdowego. Będziesz musiał złożyć formularz online i przesłać dokumenty tożsamości, takie jak dowód miejsca zamieszkania i dowód osobisty, na stronie internetowej brokera. Jeśli nie będzie rozbiezności w Twoich dokumentach, po ich weryfikacji Twoje konto zostanie najprawdopodobniej utworzone w ciągu trzech dni roboczych. Następnie będziesz mógł zasilić swoje konto za pomocą dowolnej z popularnych metod płatności: Paypala, kart kredytowych lub debetowych, e-portfeli i przelewów.

Jeśli chcesz poznać inne interesujące akcje, na naszej stronie internetowej możesz przeczytać pozostałe nasze artykuły dotyczące rozmaitych akcji. Omówiliśmy różne z nich, aby ułatwić Ci decyzji inwestycyjnych.

Alternatywne akcje

Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Lyft logo
Lyft
LYFT
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. NIO Inc. to rozwijająca się chińska firma, którą wielu analityków nazwało „chińską Teslą”. Jego najnowsze modele cieszą się dużą popularnością wśród klientów, a firma wchodzi na nowe rynki dzięki swoim centrom badawczym i biurom w różnych lokalizacjach na całym świecie. Chociaż w branży istnieją inne akcje pojazdów elektrycznych, NIO zajmuje wyjątkową pozycję.

 2. NIO zarabia głównie na sprzedaży pojazdów elektrycznych. Wtórnymi źródłami przychodów są zyski z usług wymiany akumulatorów sprzedawanych w formie abonamentów, stacji ładowania energii elektrycznej oraz usług ładowania telefonów komórkowych. Firma planuje również sprzedaż abonamentów na swój system autonomicznej jazdy.

 3. NIO nie wypłaciło jeszcze dywidendy od początku swojego istnienia, ponieważ nie osiągnęło rentowności.

 4. Trzymając akcje NIO przez długi czas, zasadniczo stawiasz na jego perspektywy jako firmy z rentownym modelem biznesowym. W ciągu pierwszych trzech lat od debiutu akcje wygenerowały ponad 280% skumulowanego zwrotu, co oznacza, że gdybyś zainwestował 1000 USD w jego ofertę publiczną i trzymał akcje przez trzy lata, Twoja inwestycja wzrosłaby do 3800 USD. Branża EV ma dużo miejsca na wzrost, więc możesz rozważyć zainwestowanie w akcje EV, takie jak NIO, aby generować wysokie stopy zwrotu.

 5. W branży pojazdów elektrycznych panuje ostra konkurencja, w której bierze udział wielu godnych uwagi graczy. Ponadto wycena NIO jest wysoka, ponieważ notuje się 760 razy więcej niż zysk/strata na akcję. Po prawie siedmiu latach działalności firma ma dopiero wypracować zysk. Niemniej jednak, spółka wydaje się być interesującą perspektywą, ponieważ istnieje wiele pozytywów, które utrzymują zainteresowanie jej inwestorów i klientów.

 6. Amerykańskie kwity depozytowe NIO (ADR) są przedmiotem obrotu na giełdzie nowojorskiej z symbolem giełdowym NIO.