HomeAkcjeKup Meta

Jak kupić akcje Meta (MVRS) w Polsce w 2022

Meta (MVRS)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Jayson Derrick Aktualizowano: May 13, 2022

Ten przewodnik wyjaśnia, jak kupować akcje Meta (symbol giełdowy: MVRS) i zawiera najważniejsze informacje, które musisz znać, aby robić to skutecznie. Zanim to nastąpi, dokonajmy krótkiego przeglądu firmy.

Meta to holding, który wcześniej był znany jako Facebook. Jest najbardziej znany jako jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie, który dominuje w branży od ponad dekady. Oprócz Facebooka Meta jest również właścicielem Instagrama i WhatsAppa i zarabia głównie dzięki reklamie online.

Zmiana nazwy z Facebook na Meta odzwierciedla zmianę priorytetów firmy. Obecnie jest czymś więcej niż „tylko” firmą zajmującą się mediami społecznościowymi, stale rozszerza swoją ofertę o bardziej ryzykowne usługi. Najnowszym trendem jest przejście w kierunku wirtualnej rzeczywistości i „metawersum”.

5 kroków do natychmiastowego zakupu Kryptowalut!

 1. 1
  Odwiedź polecaną przez nas platformę, aby kupić krypto klikając na poniższy przycisk.
 2. 2
  Wpisz dane w wymagane pola, aby utworzyć nowe konto.
 3. 3
  Zasil konto używając preferowana metoda płatności i potwierdź swoje nowe saldo.
 4. 4
  Wybierz ulubioną monetę krypto i zaznacz “Natychmiastowe/Zlecenie Rynkowe”, aby kupić ją od razu.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz kupić (zobaczysz odpowiednik w krypto) i potwierdź zamówienie!

Wszystko, co musisz wiedzieć o Meta

Zanim zagłębimy się w analizę finansową, rzućmy okiem na niektóre z najbardziej podstawowych rzeczy, które musisz wiedzieć o Meta.

Historia Meta

Meta została założona, podobnie jak Facebook, przez Marka Zuckerberga, gdy był studentem Uniwersytetu Harvarda w 2004 roku. Portal społecznościowy, który pozwalał użytkownikom zakładać profile i łączyć się ze sobą, zdominował scenę uniwersytecką, następnie kraj, a w końcu świat poprzez burzę wywołaną w ciągu kolejnych kilku lat. Do 2012 roku była na tyle duża, że stała się spółką notowaną na giełdzie, a jej oferta publiczna była trzecią co do wielkości w historii.

Jedną z cech rozwoju Facebooka były kontrowersje, które pojawiły się w jego następstwie. Wracając do założenia strony, kiedy Zuckerberg został oskarżony o plagiat w ciągu tygodnia od założenia strony, negatywne historie były regularnym zjawiskiem. Brzemię złej prasy mogło odegrać rolę w decyzji o zmianie nazwy firmy na Meta w 2021 roku.

Jaka jest strategia Meta?

Meta jest w trakcie przejścia od biznesu skoncentrowanego wyłącznie na reklamie i mediach społecznościowych do dwugłowego potwora. W 2021 r. zmieniła swoją strategię, by bardziej koncentrować się na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. To skrzydło biznesu, które istnieje pod parasolem „Facebook Reality Labs”, będzie co roku pochłaniać inwestycje o wartości ponad 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat, w oczekiwaniu, że sprawi, że w przyszłości firma stanie się liderem w tej branży.

Jak Meta zarabia pieniądze?

Większość jej przychodów pochodzi z reklam internetowych. Meta sprzedaje przestrzeń reklamową na swoich platformach marketerom i dysponuje potężnymi algorytmami targetowania, które pozwalają jej identyfikować użytkowników na podstawie ich działań i zainteresowań, a także danych osobowych, takich jak wiek i płeć.

Jak Meta radziła sobie w ostatnich latach?

Pomimo wszystkich problemów z rozgłosem, cena akcji Meta potroiła się w ciągu pięciu lat od 2016 do 2021 roku. Skandale polityczne i kulturowe, takie jak te, które dotyczyły powiązań firmy z Cambridge Analytica i jak wpłynęły na wynik wyborów prezydenckich w 2016 r., miały bardzo niewielki wpływ na cenę akcji.

Jest to jedna z największych firm na świecie i stanowi część FAANG; kwintetu technologicznego, który dominuje na giełdzie i jest używany w odniesieniu do Facebooka (obecnie Meta), Apple, Amazona, Netflixa i Google.

Analiza fundamentalna Meta

„Fundamenty” firmy odnoszą się do jej podstawowych wyników finansowych. Zwykle są analizowane pod kątem kluczowych wskaźników, które określają, czy firma się rozwija i czy cena jej akcji jest dokładnym odzwierciedleniem kondycji i sukcesu firmy. Poniżej przyjrzymy się, co oznacza każdy z tych wskaźników.

Przychody Meta

Przychód jest pojęciem na tyle prostym, że można go łatwo zrozumieć, ponieważ odnosi się do kwoty, jaką przynosi firma. Oblicza się je jako surową wartość, przed odliczeniem jakichkolwiek kosztów, takich jak koszty operacyjne lub podatki, i zwykle jest to pierwsza liczba, którą zobaczysz na sprawozdaniu finansowym firmy. Przychody są raportowane w ujęciu rocznym lub kwartalnym i jest to najdoskonalszy sposób sprawdzenia, czy firma się rozwija, czy nie.

Zysk Meta na akcję

Dla akcjonariusza zysk na akcję firmy jest istotną wartością, ponieważ mówi, ile wart jest udział w firmie. Zysk firmy na akcję (EPS) oblicza się po prostu odejmując wszystkie jej koszty od całkowitego przychodu, a następnie dzieląc tę liczbę przez liczbę istniejących akcji. EPS jest raportowany w dokumentacji finansowej firmy.

Współczynnik P/E Meta

Stosunek ceny do zysku (P/E) odnosi się do ilości pieniędzy, jakie firma zarabia w stosunku do ceny jej akcji. Oblicza się go, dzieląc aktualną cenę akcji przez zysk na akcję. Otrzymana liczba mówi, ile inwestorzy są gotowi zapłacić za każdego dolara przychodu.

Wskaźnik P/E to dobry sposób na ocenę, czy firma jest „przewartościowana” lub „niedowartościowana”, lub, innymi słowy, jak duży szum panuje wokół firmy w danym momencie. Tradycyjnie stosunek ceny do zysku przekraczający około 25 jest wysoki i oznacza, że inwestorzy nadpłącają, ponieważ oczekują, że firma będzie generować znacznie większe przychody w przyszłości.

Stopa dywidendy Meta

Dywidendy to sposób, w jaki inwestorzy mogą generować stały dochód w czasie, a stopa dywidendy firmy mówi, ile wypłaca co roku. Zysk jest podawany w procentach i odnosi się do tego, jaka część ceny akcji jest zwracana w formie dywidendy każdego roku.

Wypłaty są zwykle dokonywane dwa razy w roku lub kwartalnie, a obliczenie zysków opiera się na skumulowanej sumie tych wypłat. Jeśli cena akcji spółki wynosiła 1 USD, a Ty otrzymałeś łącznie 0,01 USD rocznej dywidendy, stopa dywidendy wyniosłaby 1%.

Niestety nie każda firma wypłaca dywidendę. Nowoczesne firmy mają tendencję do priorytetowego traktowania reinwestowania swoich zysków w celu wzrostu – a tym samym zapewnienia wartości dla akcjonariuszy poprzez wzrost ceny akcji – zamiast wykorzystywania ich do wypłaty dywidendy. Tak jest w przypadku Meta, która nigdy nie wypłaciła dywidendy i prawdopodobnie nie zacznie w najbliższym czasie.

Przepływy pieniężne Meta

Przepływy pieniężne to ostatni kluczowy wskaźnik finansowy, o którym powinieneś wiedzieć, i jest on raportowany w sprawozdaniach finansowych firmy. To, co powinno Cię szczególnie zainteresować, to wolny przepływ pieniężny, czyli pieniądze, które firma pozostawiła po opłaceniu wszystkich innych kosztów.

Wolny przepływ gotówki jest dobry, ponieważ daje firmie wiele możliwości. Może je ona inwestować w badania i rozwój, zakupować wyposażenie kapitałowe lub wykorzystywać je do wypłacania dywidendy akcjonariuszom. To dla ciebie dobra wiadomość. Meta rutynowo udostępniała miliardy w postaci wolnego przepływu pieniężnego i jest to jeden z powodów, dla których jest tak popularną okazją inwestycyjną w ciągu ostatnich kilku lat.

Dlaczego warto kupować akcje Meta?

Meta jest niewątpliwie wartościową inwestycją, jeśli weźmie się pod uwagę finanse firmy. Jej poprzednie wyniki są doskonałe, ma dużo łatwo dostępnych pieniędzy , a kwestie PR sprawiły, że jej akcje w stosunku do przychodów, które generuje, nie są tak drogie, jak niektórych jej konkurentów.

Zła prasa jest jednak kwestią, którą należy wziąć pod uwagę. Jeśli chcesz zaakceptować ryzyko, jakie może nieść przyszłe dochodzenie w sprawie jej prowadzenia, to istnieje wiele powodów, aby zainwestować w Meta. Oto kilka z nich:

 • Ugruntowana, popularna firma, która konsekwentnie odnotowuje duże zyski

 • Ma duże i przełomowe pomysły, pozostając w czołówce branży technologicznej

 • Dokonuje dywersyfikacji, aby zmniejszyć zależność od platform mediów społecznościowych w celu uzyskania przychodów

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Meta

Ponieważ cena akcji Meta może być zmienna, dobrym pomysłem może być kupowanie akcji na zasadzie „quote and deal lub poprzez złożenie zlecenia „limit”, aby nie płacić za swoje akcje więcej, niż naprawdę chcesz, jeśli ich cena wzrośnie. Innymi słowy, najlepiej byłoby nie składać zlecenia kupna "na sczycie", poza godzinami rynku.
- Jayson Derrick

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Meta

Oto pięć kluczowych punktów, o których powinieneś pomyśleć, nim zainwestujesz pieniądze w Meta.

1. Zrozum firmę

Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, czym zajmuje się Meta i jak zarabia pieniądze. Musisz wiedzieć, jakie czynniki mogą wpłynąć na jej zdolność do dalszego zarabiania pieniędzy, na przykład konkurenci, a także jak łatwo jest nowym konkurentom wejść na rynek.

Oznacza to coś więcej niż tylko zdecydowanie, czy uważasz, że firma wytwarza dobry produkt. W przypadku Meta fakt, że tak dużo zarabia na reklamie online, oznacza, że musisz myśleć o Google i Amazonie, a także o innych firmach z mediów społecznościowych, jako o jej bezpośrednich konkurentach.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Bycie odnoszącym sukcesy inwestorem to coś więcej niż tylko dobieranie akcji. Upewnij się, że rozumiesz, jak inwestować i zarządzać swoimi pieniędzmi, co oznacza myślenie o takich kwestiach, jak uśrednianie kosztów w dolarach i zarządzanie portfelem, aby upewnić się, że poradzisz sobie z nieoczekiwanymi zmianami na giełdzie.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Pośrednik jest nieodzowną częścią posiadania akcji, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór tego właściwego. Jeśli zamierzasz aktywnie kupować lub handlować wieloma akcjami, najlepszym rozwiązaniem jest broker, który pobiera niskie opłaty transakcyjne. Alternatywnie, inwestorzy długoterminowi mogą chcieć pomyśleć o brokerze, który oferuje ulgi podatkowe za posiadanie akcji lub zawiera również inne funkcje zarządzania pieniędzmi.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, aby nigdy nie inwestować więcej, niż możesz stracić. Poza tym to, ile powinieneś zainwestować, zależy od twoich indywidualnych uwarunkowań i może to być tak dużo, jak i tak mało, jak tylko chcesz.

Coś, co dotyczy wszystkich inwestorów, to fakt, że zawsze powinno się rozdzielać swoje pieniądze na różne aktywa finansowe. Nie należy całkowicie polegać na wynikach pojedynczych akcji. Zamiast tego podziel swoje pieniądze i ulokuj je w różnych inwestycjach, najlepiej w różnym czasie, aby stworzyć możliwie najbezpieczniejszy portfel.

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Zanim zaczniesz, poświęć trochę czasu, aby zdecydować, na jak długo chcesz zainwestować swoje pieniądze i co chcesz dzięki temu osiągnąć. Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w opracowaniu strategii, ponieważ młody inwestor, który chce odkładać na emeryturę, ma znacznie więcej opcji niż ktoś, kto próbuje szybko zarobić.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze jest podejście długoterminowe. Giełda tradycyjnie osiąga lepsze wyniki niż rachunki oszczędnościowe, gdy porównuje się je na przestrzeni dziesięcioleci. Nawet jeśli masz teraz do dyspozycji tylko niewielką ilość pieniędzy, możesz stopniowo zwiększać je do znacznej liczby, jeśli chcesz je ulokować na wiele lat.

Co powinienem zrobić, aby kupić akcje Meta?

Czas na krótkie podsumowanie tego, czego nauczyliśmy się w tym poradniku.

Meta to nazwa spółki holdingowej, która jest właścicielem między innymi Facebooka, WhatsAppa i Instagrama. Większość swoich pieniędzy zarabia na sprzedaży internetowej powierzchni reklamowej, ale nieustannie wprowadza innowacje i w ciągu najbliższych kilku lat chce wejść w wirtualną rzeczywistość.

Aby zainwestować w firmę już teraz, musisz założyć konto maklerskie online. Ten proces zwykle zajmuje tylko kilka minut, a po przesłaniu pieniędzy na platformę możesz od razu zacząć kupować akcje.

Alternatywne akcje

Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Lyft logo
Lyft
LYFT
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. Jest notowana na NASDAQ, amerykańskiej giełdzie, na której działa większość wiodących firm technologicznych. Jej symbol giełdowy to w tej chwili FB, ale wkrótce zmieni się on na MVRS, więc aby je znaleźć na koncie maklera giełdowego, może być konieczne wyszukanie obu.

 2. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Meta zacznie wypłacać dywidendy w najbliższej przyszłości. Zawsze inwestowała pieniądze w rozwój firmy i zobowiązała się do znacznych wydatków w ciągu najbliższych kilku lat w celu rozwoju swojego ramienia wirtualnej rzeczywistości.

 3. Istnieje rodzaj zlecenia znanego jako „stop-loss”, które można złożyć z wyprzedzeniem. Zlecenie to można ustawić do realizacji, gdy cena akcji spadnie do określonego poziomu. Warto to wykorzystać, aby zapobiec ogromnym stratom, ale uważaj na ustawienie zlecenia na zbyt wysoką cenę, gdyż wówczas Twoje akcje mogę zostać sprzedane podczas małej korekty.

 4. Możesz złożyć zlecenie, które działa dokładnie tak samo, jak stop-loss, jednak realizowane jest powyżej aktualnej ceny rynkowej. W ten sposób, jeśli cena wzrośnie, zostanie wykonane zlecenie sprzedaży twoich akcji i możesz zgarnąć zysk.

 5. Analiza techniczna to dobry sposób na określenie odpowiedniego czasu na zakup lub sprzedaż akcji, ponieważ daje ci wgląd w to, jak mogą działać inni inwestorzy. Możesz użyć tej analizy do przewidywania przyszłych ruchów cen. Jednak najlepsze decyzje podejmuje się, łącząc analizę techniczną i fundamentalną, więc nie zaniedbuj całkowicie długoterminowej perspektywy.