HomeAkcjeKup Coca-Colę
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Coca-Cola (KO) w Polsce w 2022

Coca Cola (KOF)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...
autor: Tony Loton Aktualizowano: May 20, 2022

The Coca-Cola Company (KO) jest jedną z ulubionych akcji znakomitego inwestora Warrena Buffetta. Kupił on akcje Coca-Coli za ponad 1 miliard dolarów — czyli 6,2% firmy — w 1988 roku, co uczyniło go jednym z największych udziałów w jego portfelu Berkshire Hathaway w tamtym czasie. W marcu 2021 r. holding Buffetta nadal miał udziały w firmie: 9,2% firmy o wartości 22 miliardów dolarów.

Byłbyś zatem w dobrym towarzystwie, gdybyś również zdecydował się dodać tę firmę do swojego portfela, więc spójrzmy, dlaczego możesz tego chcieć z perspektywy (głównie) analizy fundamentalnej. Krótko mówiąc, spójrzmy na akcje Buffetta, korzystając z jego metodologii inwestycyjnej.

Jak kupić KOF akcje w 5 prostych krokach

 1. 1
  Odwiedź eToro, korzystając z poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
 2. 2
  Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
 3. 3
  Kliknij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
 4. 4
  Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
 5. 5
  Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Coca-Coli

Co musisz wiedzieć o The Coca-Cola Company? Tutaj zajmiemy się historią firmy, jej strategią, sposobem, w jaki zarabia pieniądze i zobaczymy, jak wyglądają jej ostatnie wyniki.

Historia Coca-Coli

Nazwany na cześć dwóch głównych składników — liści koki i orzechów coli — oryginalny napój Coca-Cola został wymyślony przez amerykańskiego farmaceutę Johna Stitha Pembertona w 1886 roku. Prawa do nazwy i formuły napoju kupił od spadkobierców Pembertona amerykański biznesmen Asa Griggs Candler w 1889 roku Firma została formalnie założona przez Candlera w 1895 roku, a następnie sprzedana Trust Company of Georgia w 1919 roku.

Podczas gdy Coca-Cola zdobyła ogromny 60% udział w rynku w 1948 r., spadł on do mniej niż 22% do 1984 r. z powodu konkurentów, takich jak Persi.

Na przestrzeni lat firma przejęła udziały w innych firmach, w tym Minute Maid (1960), Monster Beverage (2014) i Costa Coffee (2018). Co zaskakujące, w latach 1982-1989 była właścicielem Columbia Pictures.

Jaka jest strategia Coca-Coli?

Według swojej strony internetowej The Coca-Cola Company prowadzi kilka aktywnych inicjatyw:

 • Lider w dziedzinie wody, ponieważ firma uważa jakość i efektywność wody za ważne elementy swojej produkcji.
 • Zmniejszenie dodatku cukru w celu zaradzenia globalnej epidemii otyłości i dostosowania się do zmieniających się gustów klientów.
 • Świat bez odpadów, co oznacza zmniejszenie ilości odpadów poprzez takie cele, jak ograniczenie wykorzystania pierwotnego plastiku ze źródeł nieodnawialnych.
 • Różnorodność, równość i integracja w celu naśladowania różnorodności rynku konsumenckiego, na przykład poprzez 50% udział kobiet wśród liderów.

Jak Coca-Cola zarabia pieniądze?

Przychody Coca-Coli pochodzą ze sprzedaży różnych napojów: gazowanych napojów bezalkoholowych, wody, napojów dla sportowców, soków, nabiału, herbaty, kawy oraz napojów energetyzujących. Większość jej produktów jest sprzedawana przez Concentrate Business jako koncentraty i syropy do rozlewni na całym świecie, ale niektóre są sprzedawane przez Finished Product Business, który jest właścicielem niektórych działalności związanych z butelkowaniem. Firma ma cztery geograficzne segmenty biznesowe — Ameryka Północna, Ameryka Łacińska, EMEA i Azja-Pacyfik — oraz dwa segmenty niegeograficzne: Bottling Investment Group (BIG) i Global Ventures (GV).

Jak Coca-Cola radziła sobie w ostatnich latach?

Kiedy Buffett wpadł w szał zakupów po krachu na giełdzie w 1987 r., nabył akcje Coca-Coli w sezonie 1988/9 za mniej niż jedną dziesiątą aktualnej ceny, jak widać na poniższym wykresie cenowym:

Chociaż sama aprecjacja ceny nie jest złą rzeczą, może się okazać, że zarobiono wszystkie pieniądze z tych akcji. Przez wiele lat akcje te płaciły dywidendy z zyskiem około 3% rocznie, co daje dużo dodatkowej gotówki przy reinwestowaniu i kapitalizacji przez ponad 30 lat.

Analiza fundamentalna Coca-Coli

Inwestorzy w wartość przedkładają analizę fundamentalną (sprawdzanie kondycji finansowej firmy) nad analizę techniczną (odczyt wykresu), która jest preferowana przez traderów.

Przychody Coca-Coli

Przychody są widoczne w „górnej linijce” rachunku zysków i strat firmy. Pokazują ilość pieniędzy, jaką firma przynosi ze sprzedaży swoich produktów lub usług przed odjęciem jakichkolwiek kosztów, aby uzyskać dochody netto (lub zysk) firmy. Poniższe dane pokazują, że przychody The Coca-Cola Company były dość spójne i przewidywalne w ciągu ostatnich kilku lat.

Rachunek zysków i strat firmy Coca-Cola przedstawiający przychody (źródło: Yahoo! Finance)

Zysk na akcję Coca-Coli

Odliczenie kosztów firmy od jej przychodów prowadzi do „zysków”, które są również określane jako „dolna linijka” rachunku zysków i strat. Zasadniczo jest to zysk firmy, który mógłby zostać rozdysponowany między akcjonariuszy.

Jako współwłaściciel firmy będziesz zainteresowany swoją częścią zysku, która zależy od liczby posiadanych akcji. Mówiąc najprościej, będziesz zainteresowany zyskiem firmy na akcję (EPS). Popularne serwisy finansowe podają, że wartość EPS Coca-Coli do 31 grudnia 2020 r. wynosiła 1,80 USD.

Współczynnik P/E Coca-Coli

Kolejne pytanie to cena, jaką trzeba zapłacić, aby kupić akcje Coca-Coli i czerpać korzyści z tych nabytków. Przy 55 USD za akcję i przy zarobkach 1,80 USD na akcję, stosunek ceny do zysku (P/E) wyniósłby około 30. Mówiąc prościej, oznacza to, że zarobienie przez firmę wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacić koszt zakupu akcji, zajęłoby 30 lat. Niższe wskaźniki P/E są zwykle – choć nie zawsze – uważane za bardziej atrakcyjne niż wyższe, więc jest to miara, którą możesz porównać z innymi firmami, w które możesz zainwestować.

Stopa dywidendy Coca-Coli

Firma nie musi wypłacać swoich zarobków udziałowcom, a wiele młodszych firm decyduje się na przeniesienie zysków z powrotem do biznesu, co powinno sprawić, że firma odniesie większy sukces i będzie bardziej wartościowa. The Coca-Cola Company jest jedną z kilku firm, które od wielu dziesięcioleci rozdzielają część swoich zysków wśród akcjonariuszy w formie dywidendy.

Dla celów porównawczych, dywidenda akcji w stosunku do aktualnej ceny akcji („zysk z dywidendy”) jest bardziej miarodajna niż kwota pieniężna wypłaconych dywidend. Stopa przyszłej dywidendy tej spółki została podana w serwisach finansowych we wrześniu 2021 r. na poziomie 3,02%, co czyniłoby ją bardziej atrakcyjną niż lokata bankowa oprocentowana na poziomie 1%. Jednak w przypadku akcji istnieje dodatkowe ryzyko, że wartość Twojego kapitał może spaść, jeśli spadnie cena akcji (ale także szansa, że Twój kapitał może wzrosnąć).

Przepływy pieniężne Coca-Coli

Innym fundamentalnym miernikiem, na który zwracają uwagę inwestorzy, jest przepływ pieniężny firmy, w szczególności „wolny przepływ pieniężny” odzwierciedlający pieniądze, które można wykorzystać do finansowania ekspansji firmy, spłaty części jej zadłużenia lub wypłaty dywidendy, z których każdy może być dobry dla Ciebie jako inwestora. Wolne przepływy pieniężne Coca-Coli stale rosły w latach 2017-2020, co jest pozytywem.

Dlaczego warto kupować akcje Coca-Coli?

Fakt, że jest to jedna z ulubionych akcji Warrena Buffetta, będzie dla wielu inwestorów wystarczającym powodem do inwestowania. Powinieneś jednak przeprowadzić własne badania i zachować należytą staranność.

Cena akcji tej firmy znajduje się w trendzie wzrostowym od ponad dwóch dekad i wszyscy wiemy, że trend ten jest twoim przyjacielem podczas handlu akcjami. Ostatnia stopa dywidendy KO (we wrześniu 2021 r.) wyniosła 3%, co jest wartością pokonującą depozyty bankowe, niezależnie od tego, czy cena akcji nadal będzie wzrastać.

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Coca-Coli

Coca-Cola to rodzaj solidnych akcji, które kupuje się, aby trzymać je przez długi czas i po drodze otrzymywać dywidendy. Nie jest to rodzaj akcji technologicznych rewolucjonizujących branżę, które sprawią, że zyskasz (lub stracisz) dużo pieniędzy, podwajając lub zmniejszając o połowę cenę w ciągu jednego dnia. Są to więc akcje dla inwestorów długoterminowych, a nie krótkoterminowych spekulantów.
- Tony Loton
Kup akcje Coca-Cola już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Coca-Coli

Jest co najmniej pięć rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz akcje Coca-Coli lub jakiekolwiek inne akcje.

1. Zrozum firmę

Znani inwestorzy w wartość, tacy jak Warren Buffett, Benjamin Graham (jeden z pierwszych wpływowych osób Buffetta) czy Peter Lynch, opowiadali się za korzyściami płynącymi z prawdziwego poznania firmy, zanim zainwestujesz w jej akcje. Chociaż nie powinno to być Twoim jedynym powodem inwestowania, bycie klientem firmy nie zaszkodzi. W tym kontekście może Cię zainteresować informacja, że Buffett podobno pije pięć puszek coli dziennie.

2. Zrozum podstawy inwestowania

Zrozumienie firmy stojącej za akcjami, w które chcesz zainwestować, to jedno, ale musisz także zrozumieć inwestowanie w ogóle. Przeczytaj jak najwięcej książek o inwestycjach, aby zrozumieć, jak wyceniać firmy, zarządzać swoimi pieniędzmi i ryzykiem oraz (jeśli jesteś zainteresowany), jak interpretować wzorce cenowe na wykresach. Wielu brokerów (patrz dalej) pozwala ćwiczyć z wirtualnymi pieniędzmi na koncie demo, pozwalając nauczyć się zasad przed dokonaniem prawdziwych inwestycji. Ten „papierowy handel” może pomóc Ci zapoznać się z mechaniką handlu i inwestowania, ale nie narazi Cię na emocje „strachu i chciwości”, które będą (ale nie powinny) wpływać na Twoje decyzje dotyczące kupna i sprzedaży w rzeczywistym świecie.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Inwestując na dłuższą metę w firmę taką jak Coca-Cola, potrzebujesz konwencjonalnego maklera giełdowego, który po prostu pozwoli ci kupić akcje. Nie potrzebujesz brokera, który pozwala obstawiać zakłady lewarowane na rosnące i spadające ceny akcji lub pary walutowe za pośrednictwem zakładów spread bet lub kontraktów na różnice kursowe (CFD). Z pewnością będziesz chciał skorzystać z odpowiednio regulowanego brokera, który zapewnia ochronę wspieraną przez państwo dla części Twoich funduszy inwestycyjnych, aby zabezpieczyć Cię w mało prawdopodobnym przypadku bankructwa brokera. Możesz również wybrać brokera, który oferuje określony rodzaj konta, taki jak opłacalne podatkowo konto akcji i udziałów ISA lub Self-Invest Personal Pension (SIPP) w Wielkiej Brytanii.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Inwestorom w instrumenty finansowe często zaleca się przeznaczanie nie więcej niż 1% do 2% dostępnych środków na pojedynczą transakcję. Zazwyczaj rekomenduje się dywersyfikację na kilka rodzajów akcji, tak aby żadna porażka jednej firmy nie mogła pogrążyć portfela. Dlatego kwota, jaką chcesz zainwestować, jest bardziej kwestią tego, jaką część środków powinieneś przeznaczyć na poszczególne akcje.

Mimo że Warren Buffett jest wielkim fanem The Coca-Cola Company, w chwili pisania tego artykułu stanowi ona mniej niż 8% jego portfela Berkshire Hathaway, więc nawet (bardzo mało prawdopodobne) całkowite niepowodzenie firmy pozostawiłoby 92% portfela w nienaruszonym stanie. Apple stanowi z kolei ponad 40% udziałów w Berkshire Hathaway, co nie jest proporcją, do której powinieneś dążyć jako inwestor-amator. Dziesięć różnych akcji z różnych sektorów, z których każde stanowią 10% zainwestowanych środków, powinno stanowić minimalną dywersyfikację, do której należy dążyć.

Niezależnie od tego, jak przeznaczasz swoje środki inwestycyjne, nigdy nie powinieneś inwestować więcej pieniędzy, niż możesz naprawdę stracić. Nigdy nie bierz pożyczek, aby inwestować, chyba że naprawdę wiesz, co robisz, i nie inwestuj długoterminowo za pieniądze, których możesz potrzebować w najbliższej przyszłości (np. na opłacenie czynszu).

5. Wybierz cel swojej inwestycji

Zanim zainwestujesz w jakiekolwiek akcje, powinieneś zadać sobie pytanie o cel swojej inwestycji. Na przykład, czy ma to zapewnić krótkoterminowy zysk spekulacyjny z aprecjacji cen, czy może wieloletni dochód z wypłaty dywidendy? Jak długo zamierzasz trzymać akcje w swoim portfelu?

Trzymanie przez długi czas pozwala czerpać korzyści z procentu składanego.

Być może pamiętasz z lekcji matematyki, że procenty składane to takie, które otrzymujesz od odsetek, które już otrzymałeś z inwestycji, takiej jak pieniądze na rachunku bankowym. Wszystko to składa się na wykładniczy zwrot, co oznacza — zgodnie z „zasadą 72” — że Twoje pieniądze podwoją się w ciągu zaledwie 10 lat, jeśli zostaną zainwestowane przy skumulowanej stopie procentowej wynoszącej 7,2%. Akcje nie przynoszą odsetek, ale ten sam efekt osiągniesz, inwestując w akcje o 7,2% stopie zwrotu z dywidendy, o ile ponownie zainwestujesz dywidendy, zamiast je wydać

Nie jest tajemnicą, że ulubiony okres trzymania akcji przez Warrena Buffetta to „wieczność”, aby mógł on skorzystać z skumulowanych zwrotów, które można osiągnąć poprzez reinwestowanie dywidend. Jeśli słowa Warrena Buffetta nie są wystarczające, pomyśl, że Albert Einstein określił procent składany jako ósmy cud świata!

Podsumowanie kupowania akcji Coca-Coli

W tym przewodniku omówiliśmy wiele zagadnień dotyczących kupowania akcji Coca-Coli, w tym:

 • Historię firmy, źródła przychodów i ostatnie wyniki
 • Jak przeprowadzić fundamentalną analizę kondycji finansowej firmy?
 • Dlaczego warto rozważyć zakup akcji i jakie inne względy należy wziąć pod uwagę

Najważniejsze jest to, że będziesz w dobrym towarzystwie, jeśli zainwestujesz w The Coca Cola Company, ponieważ jest to jedna z ulubionych długoterminowych akcji słynnego inwestora Warrena Buffetta.

Alternatywne akcje

Rolls-Royce logo
Rolls-Royce
RR
...
...
ThyssenKrupp logo
ThyssenKrupp
TYEKF
...
...
Valeo logo
Valeo
VLEEF
...
...
Vestas logo
Vestas
VWSYF
...
...
Netflix logo
Netflix
NFLX
...
...
Abn Amro logo
Abn Amro
ABN
...
...

Często zadawane pytania

 1. Chociaż każdą akcją, której cena stale się zmienia, można handlować z zyskiem spekulacyjnym, The Coca-Cola Company może być lepszą akcją do kupowania i trzymania przez długi czas, jednocześnie zbierając (i reinwestując) regularne wypłaty dywidendy. To właśnie robi Warren Buffett.

 2. Są to akcje wartościowe w tym sensie, że Buffett je kupił, gdy były niedowartościowane; tj. kiedy rzeczywista wartość wewnętrzna spółki nie została odzwierciedlona w cenie jej akcji. Jako spółka wypłacająca dywidendę z długą historią, Coca Cola nie oferuje „akcji wzrostowych”, tak jak Tesla, która zamierza zrewolucjonizować ugruntowane rynki i której cena akcji odzwierciedla jej przyszłe perspektywy.

 3. Głównym rywalem The Coca-Cola Company jest PepsiCo, więc można rozważyć podobne akcje. Konsumenci preferują w ślepych testach smakowych smak Pepsi, jednak to Coca-Cola pozostaje liderem na rynku.

 4. Jeśli zainwestujesz 1000 zł w akcje, które przynoszą 10% dywidendy (masz szczęście!), po roku będziesz mieć dodatkowe 100 zł na zakup większej ilości tych samych akcji. Po kolejnym roku ta łączna wartość akcji o wartości 1100 zł przyniosłaby wzrost o 110 zł przy tej samej stopie dywidendy. Tak więc wartość twojej inwestycji wzrośnie zgodnie z efektem kuli śniegowej, jeśli będziesz reinwestować dywidendy, ponieważ – w kategoriach bankowych – to jak zarabianie odsetek od twoich odsetek.

 5. To zależy wyłącznie od Ciebie, ale pamiętaj, że przy sprzedaży akcji płacisz tylko podatek od zysków kapitałowych, więc możesz chcieć, aby sprzedaż akcji mieściła się w rocznych ulgach podatkowych. Ulubionym okresem trzymania akcji jest dla Warrena Buffetta „wieczność”.

 6. Amerykański biznesmen, inwestor i filantrop Warren Buffett jest jednym z inwestorów odnoszących największe sukcesy. Znany jako Wyrocznia z Omaha po mieście Nebraska, w którym się urodził i nadal mieszka, jest zwolennikiem „inwestowania w wartość”, którego pionierem był Benjamin Graham. Buffett jest prezesem i największym udziałowcem holdingu Berkshire Hathaway. Podobnie jak jego przyjaciel Bill Gates, obiecał poświęcić większość swojej fortuny na cele filantropijne.