IPO
Pierwsza oferta publiczna (IPO) ma miejsce, gdy firma wprowadza swoje akcje na giełdę w celu sprzedaży ich inwestorom instytucjonalnym i detalicznym. Proces jest zazwyczaj gwarantowany przez jeden lub więcej banków inwestycyjnych.
Jako inwestor, kupowanie akcji IPO może czasami przynieść znaczne zwroty, ale przed zainwestowaniem w jedną, ważne jest, aby zrozumieć, jak kupowanie akcji IPO różni się od zwykłego inwestowania w akcje, a także zapoznać się z potencjalnym ryzykiem i zasadami tej inwestycji.
Zarówno nowe spółki, jak i te, które działają od lat, mogą zdecydować się na wejście na giełdę w ramach pierwszej oferty publicznej. W większości przypadków firmy decydują się na IPO, aby pozyskać środki na spłatę długów, zainwestować w inicjatywy rozwojowe lub poprawić swój wizerunek publiczny.
Jeśli firma zdecyduje się wejść na giełdę poprzez IPO, musi zatrudnić subemitenta, który zajmie się procesem rejestracji papierów wartościowych i notowania akcji. Następnie wiodący underwriter tworzy grupę składającą się z banków i brokerów odpowiedzialnych za sprzedaż akcji IPO inwestorom.
Istnieje również pewne ryzyko wejścia na giełdę poprzez IPO. Jedną z kluczowych wad tej inicjatywy jest czas i pieniądze potrzebne do jej realizacji. Rozpoczęcie IPO wymaga zatrudnienia szeregu bankierów inwestycyjnych i księgowych, a także innych konsultantów. Co więcej, ukończenie tego procesu może zająć nawet rok, a jeśli nie zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie, IPO może znacznie zaszkodzić wzrostowi i perspektywom finansowym firmy.
Wróć do naszego pełnego glosariusza.