Home » News » RYNKI GLOBALNE – Giełdy w Japonii kontynuują wzrosty, spadki na giełdach banków centralnych

RYNKI GLOBALNE – Giełdy w Japonii kontynuują wzrosty, spadki na giełdach banków centralnych

News Team

Japońskie akcje doprowadziły w poniedziałek do wzrostów na amerykańskich i europejskich kontraktach terminowych, ponieważ szum wokół sztucznej inteligencji podkręcił sektor technologii przed tygodniem wypełnionym spotkaniami banków centralnych, głównymi danymi gospodarczymi i zyskami przedsiębiorstw.

Zapasy chipów rosną od czasu, gdy firma Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) podniosła w zeszłym tygodniu swoje prognozy zysków w związku z rosnącym popytem na wysokiej klasy chipy stosowane w zastosowaniach AI.

Pomogło to w zwyżce Nikkei o ponad 1,5%, osiągając nowy szczyt od 34 lat i przyniosło styczniowe zyski do prawie 9%.

Wśród beneficjentów wiecu opartego na sztucznej inteligencji znaleźli się producenci chipów, w tym Nvidia i Advanced Micro Devices.

To powinno zwrócić uwagę na wyniki firm Intel i IBM w tym tygodniu, a także Tesli, Netflix, Lockheed Martin i wielu innych.

Kontrakty terminowe Nasdaq kontynuowały wzrost ze wzrostem o 0,6%, podczas gdy kontrakty terminowe na S&P 500 umocniły się o 0,2%. Kontrakty terminowe na EURO STOXX 50 wzrosły o 0,8%, a kontrakty terminowe na FTSE o 0,3%.

Jednak najszerszy indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią nadal spadł o 0,45%, po tym jak zanotował już w zeszłym tygodniu spadek.

Na indeks wywierana jest presja ze względu na słabość rynków chińskich, która w zeszłym tygodniu osiągnęła najniższy poziom od pięciu lat i wywołała spekulacje dotyczące konieczności wspierania przez fundusze państwowe akcji.

Pekin w dalszym ciągu wydaje się niechętny do wprowadzenia agresywnych bodźców, gdyż bank centralny ponownie w poniedziałek pominął obniżkę stóp procentowych w swoich operacjach rynkowych.

Oczekuje się, że Bank Japonii na wtorkowym posiedzeniu utrzyma bardzo łagodną politykę, do czego przyczyni się drugi miesiąc spowolnienia cen konsumpcyjnych.

Analitycy przyjmują ogólne założenie, że bank centralny będzie chciał sprawdzić, czy wiosenne rundy płacowe przyniosą silny wzrost, zanim podejmie decyzję, czy ruszyć w stronę zacieśnienia polityki pieniężnej.

„Opierając się na pierwszych wynikach „shunto” opublikowanych w połowie marca oraz na kwietniowym spotkaniu dyrektorów oddziałów, BoJ będzie w stanie potwierdzić stabilność płac i wyjść z polityki ujemnych stóp procentowych w kwietniu” – napisali w notatce analitycy Barclays.

„Następnie spodziewamy się stopniowych podwyżek stóp począwszy od drugiej połowy 24 r., ale podstawowe stopy procentowe powinny pozostać znacznie poniżej neutralnego”.

EBC BEZ SPIESZENIA

Europejski Bank Centralny (EBC) zbiera się w czwartek i uważa się, że jego kurs pozostanie stabilny, biorąc pod uwagę niedawne jastrzębie komentarze ze strony najwyższych urzędników.

„Marcowa obniżka nadal ma sens, ale w ostatnich dniach reakcja urzędników EBC była silna, co zwiększa prawdopodobieństwo obniżki w czerwcu” – powiedział Giovanni Zanni, ekonomista NatWest Markets.

„Dane w dalszym ciągu potwierdzają nasz długo utrzymywany pogląd, że EBC prawdopodobnie posunął się za daleko w cyklu podwyżek stóp procentowych” – dodał. „Uważamy, że opóźnienie prawdopodobnie będzie oznaczać potrzebę odważniejszego pierwszego ruchu, przy czym obniżka o 50 pb jest bardziej prawdopodobna niż 25 pb”.

Kontrakty terminowe futures wyceniają łagodzenie polityki pieniężnej o 40 punktów bazowych do czerwca, przy czym prawdopodobieństwo pierwszej obniżki w maju wynosi 76%.

Banki centralne w Kanadzie i Norwegii również spotykają się w tym tygodniu i nie oczekuje się żadnych zmian stóp procentowych, choć uważa się, że Turcja prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe.

Jastrzębie wypowiedzi pokazały także, że rynki zmniejszyły prawdopodobieństwo marcowej obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej do 49% z około 75% kilka tygodni temu. Jednak pierwsza obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych w maju jest więcej niż w pełni wyceniona.

W tym tygodniu urzędnicy Fed nie będą mieli dostępu do informacji przed kolejnym posiedzeniem, które odbędzie się w dniach 30–31 stycznia.

Na perspektywy wczesnego łagodzenia polityki pieniężnej mogą wpłynąć dane o wzroście gospodarczym w USA i inflacji bazowej, które zostaną opublikowane pod koniec tygodnia.

Produkt krajowy brutto kształtuje się w czwartym kwartale w ujęciu rocznym na poziomie 2%, podczas gdy podstawowy wskaźnik cen spożycia osobistego spowolni do 3,0% w grudniu, w porównaniu z 3,2% w poprzednim miesiącu i najniższym od początku 2021 r.

Ostatnie dane raczej zaskoczyły, a jednym z powodów tego była rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła w zeszłym tygodniu o prawie 20 punktów bazowych, osiągając ostatnio poziom 4,12%.

Ta zmiana umocniła dolara, który osiągnął najwyższy poziom od pięciu tygodni w koszyku walut. W poniedziałek kurs był nieco niższy i wyniósł 148,07 jena, po wzroście o 2,2% w zeszłym tygodniu, podczas gdy euro utrzymywało się na poziomie 1,0900 dolarów po tygodniowym osłabieniu o 0,5%.

Wszystko to sprawiło, że nierentowne złoto wyglądało nieatrakcyjnie przy cenie 2023 dolarów za uncję.

Na rynku ropy naftowej obawy o światowy popyt jak dotąd równoważą zagrożenie dla dostaw wynikające z napięć na Bliskim Wschodzie.

Brent spadł o 23 centy, do 78,33 dolarów za baryłkę, podczas gdy amerykańska ropa naftowa w styczniu spadła o 25 centów do 73,16 dolarów za baryłkę.

Source: https://buystocks.co.uk/news/global-markets-japan-stocks-extend-rally-central-banks-seen-on-hold/