Home » News » Kontrakty futures rosną w związku z nadziejami Fed na wstrzymanie stóp procentowych; inwestorzy czekają na debiut Arma

Kontrakty futures rosną w związku z nadziejami Fed na wstrzymanie stóp procentowych; inwestorzy czekają na debiut Arma

News Team

W czwartek kontrakty terminowe na Wall Street wzrosły w odpowiedzi na oczekiwania, że Rezerwa Federalna może wstrzymać podwyżki stóp procentowych we wrześniu, natomiast inwestorzy czekali na debiut giełdowy Arm Holdings po pierwszej ofercie publicznej, która okazała się największa od 2021 roku.

Akcje Arm Holdings zadebiutują na giełdzie Nasdaq po tym, jak w środę projektant chipów odnotował w swojej ofercie wartość 54,5 miliarda dolarów przy cenie 51 dolarów za akcję.

Producenci chipów, w tym Nvidia (NASDAQ: NVDA), Micron Technology (NASDAQ:MU) i Advanced Micro Devices (NASDAQ: AMD), dodali od 0,7% do 1,2% przed dzwonkiem.

Zarówno Nasdaq, jak i S&P 500 zyskały w środę po danych, które pokazały, że roczny wzrost podstawowych cen konsumpcyjnych, z wyłączeniem niestabilnych pozycji, takich jak żywność i energia, był najmniejszy od prawie dwóch lat.

Analitycy twierdzą jednak, że rosnące ceny ropy naftowej mogą utrzymać inflację na podwyższonym poziomie. Wyższe ceny benzyny spowodowały, że inflacja ogółem osiągnęła najwyższy poziom od 14 miesięcy, a sztywność wzrostu cen usług podtrzymała perspektywy na listopadową podwyżkę.

„Fed może powołać się na ceny energii jako powód do przyjęcia stosunkowo jastrzębiego tonu na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC, ponieważ zależy mu na zapewnieniu stosunkowo rygorystycznych warunków finansowych, aby móc kontynuować postępy w zakresie inflacji bazowej” – powiedział Emin Hajiyev, starszy ekonomista w Insight Inwestycja.

„Jesteśmy na szczycie cyklu podwyżek lub bardzo blisko niego, ale widzimy możliwość jednej dodatkowej podwyżki stóp procentowych pod koniec roku”.

Według narzędzia CME FedWatch Tool inwestorzy widzą 97% szans na utrzymanie stóp procentowych przez Fed we wrześniu i prawie 60% prawdopodobieństwo wstrzymania stóp procentowych w listopadzie.

Citigroup (NYSE:C) również oczekuje, że Fed podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych w listopadzie w porównaniu z poprzednią prognozą dotyczącą podwyżki we wrześniu.

Oczy wszystkich będą zwrócone na dane dotyczące cen producentów i sprzedaży detalicznej za sierpień oraz cotygodniowe liczby bezrobotnych o godz. 8:30 czasu wschodniego, w celu uzyskania dalszych wskazówek na temat trajektorii stóp procentowych w USA przed posiedzeniem politycznym Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu.

Akcje głównych spółek wzrostowych, w tym Apple (NASDAQ: AAPL), Google (NASDAQ: GOOGL), Microsoft (NASDAQ: MSFT) i Amazon.com (NASDAQ: AMZN) wzrosły od 0,4% do 0,7% przy dwuletniej amerykańskiej giełdzie rentowność, która najlepiej odzwierciedla krótkoterminowe oczekiwania dotyczące stóp procentowych, kształtując się poniżej poziomu 5%.

Tymczasem inwestorzy w dużej mierze oczekują kolejnej podwyżki stóp Europejskiego Banku Centralnego w dalszej części dnia, która doprowadzi stopy procentowe do rekordowo wysokiego poziomu w warunkach utrzymującej się inflacji i pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

O godzinie 7:02 czasu wschodniego indeksy Dow e-mini wzrosły o 109 punktów, czyli 0,32%, S&P 500 e-mini wzrosły o 19,5 punktu, czyli 0,43%, a Nasdaq 100 e-mini wzrosły o 71,5 punktu, czyli 0,46%.

Wśród poszczególnych ruchów akcji spółki Vital Energy spadła o 8,5% przed wprowadzeniem na rynek po podpisaniu umów o wartości około 1,17 miliarda dolarów na zwiększenie swojego areału w Basenie Permskim.

HP (NYSE:HPQ) spadł o 1,5% po sprzedaży przez Warrena Buffetta Berkshire Hathaway (LONDYN: BRK) około 5,5 miliona akcji firmy.

Visa (NYSE:V) spadła o 2,0% po tym, jak gigant przetwarzania płatności oświadczył, że współpracuje z akcjonariuszami klasy B w sprawie propozycji konwersji ich akcji na akcje klasy C lub A.

Source: https://buystocks.co.uk/news/futures-climb-on-fed-rate-pause-hopes-investors-await-arm-debut/