Home » News » Akcje chipów i megakapsle prowadzą S&P 500 i Nasdaq do rekordowych poziomów.

Akcje chipów i megakapsle prowadzą S&P 500 i Nasdaq do rekordowych poziomów.

News Team

Indeksy S&P 500 i Nasdaq osiągnęły we wtorek rekordowe poziomy, napędzane półprzewodnikami i megakapitałami, po wysłuchaniu przez Kongres zeznań prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który stwierdził, że więcej „dobrych” danych ekonomicznych wzmocni argumenty za obniżkami stóp procentowych.

Ulubiony chip AI, Nvidia (NVDA), wzrósł o 4%, podczas gdy Applied Materials AMAT.O i Micron Technology MU.O zyskały odpowiednio 2% i 3%, doprowadzając indeks Philadelphia SE Semiconductor Index.SOX do rekordowego poziomu.

Indeks technologii informacyjnych S&P 500.SPLRCT również osiągnął najwyższy poziom w historii, podobnie jak spółki o dużej kapitalizacji, w tym Alphabet (GOOG) i Apple (AAPL), podczas gdy Meta Platforms (META) i Amazon.com (AMZN) wzrosły o 0,9% i 0,3 %, odpowiednio.

W poniedziałek po raz 35. indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord zamknięcia w tym roku, ponieważ ostre wzrosty na akcjach związanych ze sztuczną inteligencją i akcjach innych technologii utrzymały dobre nastroje na giełdach, równoważąc niepewność co do ścieżki obniżek stóp procentowych przez Fed.

Jednak indeks Dow Jones.DJI osiągnął gorsze wyniki, a 2% spadek Salesforce CRM.N był największym hamulcem indeksu największych spółek.

Tymczasem w swoich zeznaniach w Kongresie Powell powiedział, że chociaż inflacja „utrzymuje się powyżej” celu miękkiego lądowania na poziomie 2%, w ostatnich miesiącach poprawia się i „więcej dobrych danych wzmocniłoby” argumenty za obniżkami stóp procentowych.

„Wygląda na to, że Powell po prostu szukał jeszcze kilku przyzwoitych danych o inflacji, aby mieć pewność, że rozpocznie obniżki, co mogłoby wprowadzić w życie wrześniową obniżkę stóp procentowych” – powiedział Brian Jacobsen, główny ekonomista Annex Wealth Management.

Ostatni zestaw projekcji gospodarczych opracowany przez decydentów banku centralnego wskazywał, że w tym roku spodziewana jest tylko jedna obniżka stóp procentowych. Jednak rynki trzymają się wycen 50 punktów bazowych łagodzenia polityki pieniężnej, widząc prawie 72% szans na obniżkę o 25 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu Fed, według FedWatch CME.

Miesiąc temu te zakłady były na poziomie poniżej 50%.

W tym tygodniu poznamy także kluczowe dane o inflacji, w tym czwartkowy indeks cen towarów i usług konsumenckich oraz piątkowy odczyt indeksu cen producentów.

Inwestorzy czekają także na rozpoczęcie w tym tygodniu sezonu wyników spółek za drugi kwartał, a raporty dużych banków mają zostać opublikowane w piątek.

Według danych LSEG I/B/E/S, analitycy widzą średnio, że spółki z indeksu S&P 500 zwiększyły swój łączny zysk na akcję o 10,1% w drugim kwartale, w porównaniu ze wzrostem o 8,2% w pierwszym kwartale.

O godzinie 10:05 czasu wschodniego indeks Dow Jones Industrial Average.DJI spadł o 147,89 punktu, czyli 0,38%, do 39 196,90, S&P 500.SPX wzrósł o 11,96 punktu, czyli 0,21%, do 5 584,81, a Nasdaq Composite.IXIC wzrost o 86,31 punktu, czyli 0,47%, do poziomu 18 490,05.

Wśród pojedynczych graczy Tempus AI TEM.O wzrósł o 7,5% po tym, jak wiele domów maklerskich, w tym JPMorgan i Morgan Stanley, zainicjowało pokrycie akcji z byczymi ratingami.

Eli Lilly. N> wzrósł o 0,6% po tym, jak raport z analizy danych wykazał, że leczenie Mounjaro prowadzi do szybszej i większej utraty wagi niż lek na otyłość firmy Novo Nordisk, Wegovy.

CVS Health CVS.N i UnitedHealth Group UNH.N spadły odpowiednio o 0,9% i 0,4% po tym, jak Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że garstka menedżerów ds. świadczeń aptecznych ma nadmierny wpływ na ceny leków na receptę.

Spadająca liczba emisji przewyższyła liczbę nabywających, co dało wskaźnik 1,51 do 1 na NYSE i 1,31 do 1 na Nasdaq.

Indeks S&P zanotował 19 nowych 52-tygodniowych szczytów i 9 nowych minimów, natomiast Nasdaq zanotował 38 nowych szczytów i 74 nowe minima.

Source: https://buystocks.co.uk/news/chip-stocks-megacaps-steer-sp-500-nasdaq-to-record-highs/