Home » News » Akcje AMD spadają, ponieważ przyznaje, że popyt na komputery nie jest już tak wysoki, jak kiedyś

Akcje AMD spadają, ponieważ przyznaje, że popyt na komputery nie jest już tak wysoki, jak kiedyś

Jednak gry nadal są świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy dla firmy.

Firma Advanced Micro Devices, Inc. (NASDAQ: AMD) opublikowała wstępny raport o zyskach za trzeci kwartał, a Wall Street nie jest zadowolona. Firma odnotowała kwartalne przychody w wysokości 5,6 miliarda dolarów, co jest znacznie poniżej wcześniejszych szacunków 6,7 miliarda dolarów. Na zamknięciu sesji 7 października akcje spółki spadły o prawie 14%. Brutalny.

AMD przypisuje spadek słabemu rynkowi komputerów osobistych i większym niż oczekiwano zapasom. Działalność kliencka AMD odnotowała ogromny 53% spadek przychodów tylko w porównaniu z ostatnim kwartałem! To musi boleć.

Te same czynniki skłoniły Intel i NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) do generowania gorszych niż oczekiwano zarobków w ostatnich tygodniach i miesiącach. Kryzys na rynku komputerów osobistych jest szczególnie niepokojący, choć może nie do końca tak zły, jak mogłoby się wydawać, po pracach związanych z pandemią wywołaną boomem sprzedaży domów.

Obawy gospodarcze nadal mają duże znaczenie. Wydatki uznaniowe maleją wraz z pogarszaniem się warunków gospodarczych. W segmencie gier sprzedaż z pewnością spadłaby, ponieważ konsumenci oczekiwali na premierę procesorów AMD Ryzen z serii 7000, a nowe karty graficzne Radeon pojawią się jeszcze w tym roku.

W rzeczywistości biznes gamingowy AMD pozostaje mocną stroną. To wciąż 14% rok do roku. Można by założyć, że 14% zostało znacznie wzmocnione na początku roku, ponieważ górnicy kryptowalut wykupywali każdy GPU, który mogli dostać w swoje ręce.

Według badań IDC i Gartnera, drugi kwartał przyniósł jeden z największych spadków sprzedaży komputerów osobistych od wielu lat. Mimo to, według IDC, globalna sprzedaż 71,3 miliona wysyłek komputerów osobistych nie jest znacznie niższa od poziomu 74,3 miliona sprzed pandemii. Ciekawie będzie zobaczyć wyniki za trzeci kwartał. Kolejny spadek będzie powodem do niepokoju, a oczekiwania są niskie po serii kiepskich raportów o zyskach z półprzewodników.

Wyniki AMD za czwarty kwartał będą obejmować sprzedaż procesorów Ryzen 7000 i trochę kart graficznych RDNA 3. Czy wystarczą, aby wzmocnić AMD? Stosunkowo niski wolumen sugerowałby, że nie, ale jeśli światowa gospodarka zacznie się ożywiać, gracze wrócą z pieniędzmi w ręku. AMD, Intel i Nvidia mają nadzieję, że tak się stanie.