Home » News » Student z USA zarabia 110 milionów dolarów na stock memów Bed Bath & Beyond

Student z USA zarabia 110 milionów dolarów na stock memów Bed Bath & Beyond

Jake Freeman, lat 20, zgromadził duże udziały w niedomagającym amerykańskim sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, zanim jego cena akcji poszybowała w górę.

20-letni student z USA zarobił 110 milionów dolarów (91 milionów funtów) dzięki jednomiesięcznemu zakładowi na akcje memów Bed Bath & Beyond Inc (NASDAQ: BBBY).

Jake Freeman i jego rodzina kupili w lipcu prawie 5 mln akcji walczącego z problemami amerykańskiego sprzedawcy artykułów gospodarstwa domowego za mniej niż 5,50 USD za akcję, za łączną kwotę około 25 mln USD.

Po prawie 500% wzroście akcji, wywołanym intensywnymi rozmowami o akcjach na forach dyskusyjnych Reddit, w tym kilku postach Freemana, sprzedał je za ponad 130 milionów dolarów – krystalizując ogromny zysk.

Wzrosły aż do 28 dolarów we wtorek, kiedy Freeman sprzedał większość swoich udziałów. Akcje Bed Bath & Beyond, które są notowane na giełdzie BBBY, spadły w środę do 23 USD, a w czwartek spadły o kolejne 14% do 19,70 USD.

Akcje memów to te, które rosną niezależnie od sukcesu firmy, dzięki szumowi na forach dyskusyjnych i mediach społecznościowych. Zyskały na znaczeniu na początku zeszłego roku, kiedy udziały w niedomagających spółkach, takich jak amerykańska firma detaliczna GameStop Corp. (NYSE: GME), poszybowały w górę, częściowo dzięki kampanii mającej na celu ukaranie funduszy hedgingowych obstawiających, że ich wartość spadnie.

Chociaż akcje te w końcu spadły, trend na giełdzie memów odżył tego lata, a akcje BBBY przewodziły.

Freeman, student matematyki stosowanej i ekonomii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, powiedział, że był „zszokowany” szybkością wzrostu akcji.

„Na pewno nie spodziewałem się tak okrutnego rajdu w górę”, powiedział Freeman w wywiadzie dla Financial Times. „Myślałem, że to będzie trwać sześć miesięcy plus… Byłem naprawdę zszokowany, że tak szybko poszło”.

Freeman, który regularnie odbywał staż w funduszu hedgingowym Volaris Capital w New Jersey, powiedział, że świętował sukces handlowy, jadąc z rodzicami na kolację na przedmieściach Nowego Jorku, gdzie mieszkają.

Student, który w pewnym momencie był właścicielem ponad 6,2% BBBY za pośrednictwem swojego funduszu Freeman Capital Management zgodnie z dokumentami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), powiedział, że podniósł udziały o wartości 25 milionów dolarów od przyjaciół i rodziny. Jego wujem jest Scott Freeman, były dyrektor farmaceutyczny, który pomaga zarządzać funduszem FCM.

Kiedy w zeszłym miesiącu ujawniono jego udziały w BBBY, napisał do zarządu firmy, ostrzegając, że detalista „stoi w obliczu kryzysu egzystencjalnego, aby przetrwać”. „Aby przetrwać, BBBY musi obniżyć wskaźnik wykorzystania gotówki, drastycznie poprawić swoją strukturę kapitałową i zwiększyć gotówkę” –powiedział w liście, zgodnie z kopią złożoną w SEC.

W tym samym czasie przedstawił się członkom strony BBBY Reddit postem zatytułowanym Dawanie BBBY szansy. „Cześć wszystkim, jestem Jake Freeman” – powiedział. „Naprawdę uważam, że proponowany przez FCM plan prawdopodobnie stanowi dla BBBY świetną okazję do odniesienia sukcesu. Zapewnia „czas kup-kup”.

Freeman powiedział Redditors, że „pracuje w branży finansowej od 14 lat i interesuje się finansami od 12 roku życia”. Powiedział, że jest szczególnie zainteresowany „problemem planarnej izoperymetrii pod miarą Gaussa”.

Kiedy miał 16 lat, był współautorem artykułu zatytułowanego Nieredukowalne ryzyko zabezpieczenia obligacji za pomocą swapu niewypłacalności.

Akcje BBBY spadły po godzinach w środę po tym, jak Ryan Cohen, prezes GameStop i 12% udziałowiec, ujawnił, że planuje sprzedać cały swój pakiet.