Giełdy azjatyckie spadają z powodu wątpliwości dotyczących sztucznej inteligencji i podwyżek ceł Trumpa.
W piątek akcje spadły w Azji, a indeksy w Japonii, Hongkongu i Korei Południowej spadły o ponad 2% po tym, jak indeksy na Wall Street zanotowały gwałtowne spadki z powodu wątpliwości co do szaleństwa wokół technologii sztucznej inteligencji.
Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu 25-procentowych ceł na import z Meksyku i Kanady oraz o podwojeniu ceł na produkty chińskie do 20% również wprawiła inwestorów w osłupienie.
Indeks Nikkei 225 w Tokio stracił 3,4% do 36 939,89, co zostało obniżone przez spadające ceny akcji spółek technologicznych. Producent sprzętu do testowania chipów komputerowych Advantest spadł o 9,4%, Disco Corp., inny producent sprzętu, stracił 11,1%, a Tokyo Electron stracił 5,3%.
Indeks Hang Seng w Hongkongu stracił 2,3% i osiągnął poziom 23 175,49, natomiast indeks Shanghai Composite spadł o 0,9% i osiągnął poziom 3 358,28.
Południowokoreański Kospi stracił 3,2%, osiągając 2538,07.
W Australii indeks S&P/ASX 200 spadł o 1,1% do 8174,10 punktów.
W czwartek indeks S&P 500 spadł o 1,6% do 5861,57 punktów, a indeks Dow Jones Industrial Average obniżył się o 0,4% do 43239,50 punktów. Indeks Nasdaq Composite spadł o 2,8% do 18544,42 punktów.
Indeks S&P 500 spadł o pięć z sześciu sesji handlowych po osiągnięciu rekordu wszech czasów w zeszłym tygodniu. Obawy o perspektywy gospodarcze USA stoją za większością spadku, w tym obawy o to, w jaki sposób cła mogą pogorszyć inflację, a masowe zwolnienia pracowników rządowych mogą zwiększyć bezrobocie.
Akcje supergwiazd Nvidia, jednej z najbardziej wpływowych spółek na Wall Street, od lat będącej liderem rynku, straciły 8,5% po początkowym wzroście na otwarciu sesji w następstwie lepszych od oczekiwań raportów dotyczących zysków.
Lepsze od oczekiwanych raporty o zyskach stały się codziennością dla firmy Nvidia, której układy scalone napędzają rozwój technologii sztucznej inteligencji. Było to jednak pierwsze tego typu doniesienie firmy od czasu, gdy chiński DeepSeek wstrząsnął całą branżą sztucznej inteligencji, ogłaszając, że dysponuje dużym modelem językowym, który może konkurować z najlepszymi na świecie bez konieczności stosowania najdroższych układów scalonych.
Wzrost o 1,7% dla Berkshire Hathaway, firmy prowadzonej przez słynnego inwestora Warrena Buffetta, był jedną z najsilniejszych sił wzrostowych na indeksie. Właściciel Geico, kolei BNSF i innych przedsiębiorstw zgromadził ostatnio mnóstwo niewykorzystanej gotówki. Może to oznaczać, że Buffett, który słynie z kupowania akcji, gdy ceny są niskie, może nie widzieć zbyt wiele wartego zakupu na rynku, który według krytyków wygląda na zbyt drogi.
Dochody z obligacji skarbowych zmieniły się po ostatnim ogłoszeniu Trumpa dotyczącym taryf. Powiedział, że „proponowane taryfy, które mają wejść w życie CZWARTEGO MARCA, rzeczywiście wejdą w życie zgodnie z planem” dla importu z Kanady i Meksyku. Powiedział również, że doda kolejną taryfę w wysokości 10% do obecnych taryf w wysokości 10% na produkty chińskie w tym dniu.
Takie posunięcia mogą podnieść ceny dla amerykańskich gospodarstw domowych, gdy inflacja okazała się uparta. Wall Street ma nadzieję, że groźby są jedynie dźwignią, której Trump użyje do negocjacji z innymi krajami, zanim ostatecznie wyrządzi gospodarce mniej bólu, niż się obawiano.
Ale nawet jeśli tak się okaże, wszystkie rozmowy o taryfach już sprawiły, że gospodarstwa domowe w USA czują się bardziej nerwowe w związku z gospodarką. To niebezpieczne, ponieważ ich wysokie wydatki były głównym powodem, dla którego gospodarka USA uniknęła recesji.
Taka niepewność wywiera również presję na Rezerwę Federalną, która dysponuje niewielkimi, jeśli w ogóle jakimikolwiek, narzędziami, które mogłyby pomóc gospodarce, w której wzrost gospodarczy spowalnia, a inflacja jednocześnie rośnie.
Na razie gospodarka USA wydaje się być w solidnej kondycji. Rząd w czwartek pozostawił bez zmian swoje szacunki dotyczące wyników gospodarki USA w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2024 r., chociaż podniósł swoje szacunki dotyczące miary inflacji w tym kwartale.
W oddzielnym raporcie napisano, że w zeszłym tygodniu więcej pracowników w USA złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Chociaż liczba ta jest najwyższa od trzech miesięcy, to wciąż nie jest nawet blisko poziomu z poprzednich recesji.
W piątek rano amerykańska ropa naftowa straciła 32 centy, osiągając cenę 70,03 dolara za baryłkę w obrocie elektronicznym na giełdzie New York Mercantile Exchange.
Ropa Brent, będąca międzynarodowym standardem, straciła 33 centy i kosztowała 73,24 dolara za baryłkę.
Dolar amerykański spadł do 149,55 jenów japońskich z 149,82 jenów w czwartek wieczorem. Euro spadło do 1,0390 z 1,0401.
Source: https://buystocks.co.uk/news/asian-shares-skid-hit-by-ai-doubts-and-trump-tariff-hikes/