Home » News » Australia domaga się od Apple, Meta i Microsoftu wspólnych kroków zapobiegających nadużyciom, grozi grzywną

Australia domaga się od Apple, Meta i Microsoftu wspólnych kroków zapobiegających nadużyciom, grozi grzywną

Australijski regulator wysłał listy prawne do właściciela Facebooka, Meta Platforms Inc (NASDAQ: META), Apple Inc (NASDAQ: AAPL) i Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT), żądając, aby podzielili się swoimi strategiami usuwania na swoich platformach materiałów związanych z wykorzystywaniem dzieci pod groźbą kary.

Komisarz ds. Bezpieczeństwa w Internecie, organ utworzony w celu ochrony użytkowników Internetu, powiedział, że wykorzystał przepisy, które weszły w życie w styczniu, aby zmusić gigantów technologicznych do ujawnienia środków, które podjęli w celu wykrywania i usuwania materiałów stanowiących nadużycie w ciągu 28 dni. Jeśli tego nie zrobią, każda z firm zostanie ukarana grzywną w wysokości 555 000 AUD (383 000 USD) dziennie.

Zagrożenie podkreśla twarde podejście Australii do regulowania firm Big Tech od 2021 r., które do tej pory obejmowało przepisy zmuszające je do płacenia mediom za wyświetlanie ich treści oraz przepisy zmuszające je do przekazywania szczegółów anonimowych kont, które publikują zniesławiające materiały.

W międzyczasie firmy internetowe były pod presją na całym świecie, aby znaleźć sposób na monitorowanie szyfrowanych wiadomości i usług przesyłania strumieniowego materiałów związanych z wykorzystywaniem dzieci bez naruszania prywatności użytkowników.

„Ta aktywność nie ogranicza się już do ukrytych zakątków ciemnej sieci, ale jest rozpowszechniona na głównych platformach, z których my i nasze dzieci korzystamy na co dzień” – powiedziała komisarz Julie Inman Grant w oświadczeniu.

„Ponieważ coraz więcej firm przechodzi na usługi szyfrowania wiadomości i wdraża funkcje, takie jak transmisje na żywo, istnieje obawa, że ten przerażający materiał rozprzestrzeni się bez kontroli na tych platformach” – dodała.

Rzecznik Microsoftu, który jest właścicielem usługi rozmów wideo Skype, powiedział, że firma otrzymała list i planuje odpowiedzieć w ciągu 28 dni.

Rzecznik Meta, która jest również właścicielem usługi przesyłania wiadomości WhatsApp, powiedział, że firma nadal analizuje list, ale nadal „aktywnie współpracuje z komisarzem ds. eBezpieczeństwa w tych ważnych kwestiach”.

Apple, który jest właścicielem usługi przesyłania wiadomości wideo FaceTime, usługi przesyłania wiadomości iMessage oraz usługi przechowywania zdjęć iCloud, nie odpowiedział od razu na wiadomość e-mail z prośbą o komentarz.

Komisarz ds. eBezpieczeństwa odniósł się do danych dostarczonych przez amerykańskie Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, które poinformowało w tym roku, że otrzymało 29,1 mln zgłoszeń materiałów dotyczących wykorzystywania dzieci od firm internetowych, z których tylko 160 pochodziło od Apple, a 22 mln z Facebooka.

(1 USD = 1,4499 dolarów australijskich).