Home » News » Akcje USA spadają w związku z zagrożeniem wzrostu stóp procentowych

Akcje USA spadają w związku z zagrożeniem wzrostu stóp procentowych

Giełdy w USA zamknęły się w poniedziałek niżej w związku z obawami, że bank centralny tego kraju będzie kontynuował dalsze podwyżki stóp procentowych.

Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, powiedział, że podwyżki będą kontynuowane w celu powstrzymania tempa wzrostu cen.

Indeksy Dow Jones Industrial Average, ciężkie technologiczne indeksy Nasdaq i S&P 500 zamknął się niżej.

Inflacja w USA jest najwyższa od czterech dekad, a gospodarka amerykańska kurczyła się przez dwa kolejne kwartały.

Ten kamień milowy w wielu krajach zostałby uznany za recesję gospodarczą, ale nie jest tak klasyfikowany w Stanach Zjednoczonych, które wykorzystują dodatkowe dane do wykonania tego połączenia.

Poniedziałkowy spadek pociągnął za sobą ostre straty w piątek, kiedy Powell powiedział zgromadzeniu bankierów centralnych na Sympozjum Ekonomicznym w Jackson Hole w Wyoming, że Fed będzie działał „siłowo” w celu kontrolowania inflacji, chociaż spowoduje to „pewny ból” dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Powiedział: „Przywrócenie stabilności cen zajmie trochę czasu i wymaga użycia naszych narzędzi w celu zrównoważenia popytu i podaży”.

„Podczas gdy wyższe stopy procentowe, wolniejszy wzrost i łagodniejsze warunki na rynku pracy obniżą inflację, przyniosą również pewien ból gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom. To są niefortunne koszty obniżenia inflacji. Ale niepowodzenie w przywróceniu stabilności cen oznaczałoby znacznie większy ból”.

W poniedziałek Dow Jones zamknął się o 0,57% niżej, podczas gdy S&P 500 o 0,67%, a Nasdaq o 1,02%.

Spadek nastąpił po gwałtownym spadku na Wall Street w piątek, gdzie wszystkie trzy benchmarki były o ponad 3% niższe. Nasdaq odnotował najgorszy dzienny wynik od czerwca.

Akcje spółek technologicznych Apple Inc (NASDAQ: AAPL), Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT) i Tesla Inc (NASDAQ: TSLA) na zamknięciu sesji w poniedziałek spadły między 1,07% a 1,37%.

Inwestorzy obawiają się, że jeśli wzrost gospodarczy osłabnie, wyższe stopy procentowe zwiększą prawdopodobieństwo recesji.

„Inwestorzy godzą się z myślą, że Fed poważnie podchodzi do ograniczania inflacji” – powiedział Rod von Lipsey, dyrektor zarządzający UBS Private Wealth Management.

Bank centralny podniósł stopy procentowe w ostatnich miesiącach w odpowiedzi na spiralę cen. Wyższe stopy powodują, że pożyczki dla osób fizycznych i firm są droższe, co może spowolnić wzrost gospodarczy i inflację.

Rezerwa Federalna podniosła w lipcu swoją główną stopę procentową o 0,75 punktu procentowego, dążąc do przedziału od 2,25% do 2,5%. W marcu podstawowa stopa procentowa Rezerwy Federalnej była prawie zerowa.