Home » News » Akcje europejskie tracą na wartości, ponieważ dane finansowe równoważą wzrosty na giełdach spółek energetycznych; Holcim błyszczy

Akcje europejskie tracą na wartości, ponieważ dane finansowe równoważą wzrosty na giełdach spółek energetycznych; Holcim błyszczy

News Team

Europejskie akcje rozpoczęły tydzień spokojnie, po osiągnięciu najwyższych poziomów od dwóch lat na poprzedniej sesji, ponieważ straty na akcjach spółek finansowych częściowo przeważyły nad silnymi wzrostami w sektorze energetycznym.

Paneuropejski indeks STOXX 600 w poniedziałek utrzymywał się na niezmienionym poziomie 483,86 punktu od godziny 09:40 GMT. W piątek indeks referencyjny osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat i był najlepszym tygodniem od trzech miesięcy.

Akcje ropy i gazu wzrosły o 1,3%, śledzenie wcześniejszych wzrostów cen ropy po ataku dronów na siły amerykańskie w Jordanii zwiększyło obawy związane z zakłóceniami w dostawach na Bliskim Wschodzie.

„Jesteśmy w okresie, w którym popyt na ropę naftową malał w ciągu ostatniego roku. Coś (musi się wydarzyć) po stronie podaży, aby wpłynąć na cenę i widzieliśmy to”, Michael Field, rynek europejski powiedział strateg w Morningstar.

Przeciwstawiając się wzrostom, dane finansowe straciły 0,5%, ugrzęzły w obliczu spadku akcji Schroders (LON: SDR) o 4,4% po tym, jak Exane BNP Paribas (OTC: BNPQY) obniżyła rating akcji brytyjskiego zarządzającego funduszem, a Jefferies wyraził obawy dotyczące premii ceny do zysków spółki.

Akcje Ryanaira, największej europejskiej linii lotniczej pod względem liczby pasażerów, spadły o 2,9% po tym, jak przewoźnik obniżył prognozę zysków na rok zakończony w marcu. Indeks podróży i wypoczynku spadł o 0,5%.

Uwaga inwestorów skupi się teraz na decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych pod koniec tygodnia.

Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos powiedział, że prędzej czy później obniżą stopy procentowe, biorąc pod uwagę niedawną zachęcającą ewolucję inflacji w strefie euro.

Holcim (SIX: HOLN) wzrósł o 3,6% i znalazł się w czołówce indeksu porównawczego po tym, jak szwajcarski gigant materiałów budowlanych oznajmił, że wydzieli swoją działalność w Ameryce Północnej.

Firma Philips spadła o 5,6% po tym, jak firma z branży technologii medycznych uzgodniła warunki ugody z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków w sprawie wycofania respiratorów na dużą skalę.

Bayer (OTC: BAYRY) stracił 5,4% po tym, jak niemiecka firma została zobowiązana do zapłaty 2,25 miliarda dolarów mężczyźnie z Pensylwanii, który oświadczył, że zachorował na raka w wyniku narażenia na firmowy środek chwastobójczy Roundup. Akcje spadły na dno niemieckiego DAX 40, a indeks spadł o 0,5%.

Tymczasem Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu zysków europejskich spółek z indeksu STOXX 600 na 2024 r. do 3% z 7%, powołując się na niekorzystne czynniki związane z niższymi cenami ropy i inflacją.

Source: https://buystocks.co.uk/news/european-shares-tepid-as-financials-offset-gains-in-energy-stocks-holcim-shines/