Home » News » Akcje Toronto szykują się na tygodniowy wzrost dzięki technologii i zastrzykowi energii

Akcje Toronto szykują się na tygodniowy wzrost dzięki technologii i zastrzykowi energii

News Team

Główny indeks giełdowy Kanady nie uległ w piątek niewielkim zmianom, a wzrosty akcji spółek technologicznych zrównoważyły straty w spółkach użyteczności publicznej, natomiast inwestorzy z niecierpliwością czekali na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w poszukiwaniu wskazówek dotyczących trajektorii stóp procentowych.

O godzinie 10:15 ET (15:15 GMT) złożony indeks S&P/TSX giełdy w Toronto wzrósł o 4,99 punktu, czyli 0,02%, do 21 106,53. Indeks benchmarkowy jest na dobrej drodze do zarejestrowania tygodniowych wzrostów.

Sektor energetyczny wzrósł o 0,1% i w pierwszym tygodniu wzrostów od 5 stycznia miał osiągnąć lepsze wyniki niż inne sektory, pomimo piątkowego spadku cen ropy. Jeśli zyski się utrzymają, akcje spółek energetycznych będą miały najlepszy tydzień od połowy października.

Akcje spółek technologicznych przewodzą wzrostom w poszczególnych sektorach, rosnąc o 0,6% i mogą przedłużyć swoją tendencję wzrostową na trzeci tydzień.

„Rynek kanadyjski wygląda dziś pozytywnie pomimo spadających cen ropy. Dzieje się tak dlatego, że obszary bardziej cykliczne, takie jak górnictwo, korzystają w tym tygodniu z poluzowania warunków finansowych w Chinach”, powiedział Denis Taillefer, starszy menedżer portfela w Caldwell Investment Management.

Sektor materiałowy, do którego zaliczają się kopalnie metali szlachetnych i nieszlachetnych oraz firmy nawozowe, nie odnotował tego dnia żadnych zmian. Indeks został ustawiony na ponad 1% wyprzedzeniem na tydzień.

Giełdy Kanady rozpoczęły rok niespokojnie ze względu na niepewność co do terminu obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne. Jednakże Bank of Canada w swoim ostatnim przeglądzie polityki pocieszył inwestorów sygnałami, że Rada Prezesów dyskutuje obecnie o tym, kiedy rozpocząć łagodzenie polityki pieniężnej.

TSX osiągnął w czwartek najwyższy poziom zamknięcia od maja 2022 r., do czego przyczyniły się akcje spółek energetycznych i pozytywne nastroje po silnym wzroście gospodarczym w USA.

Inwestorzy z niecierpliwością czekali na przyszłotygodniowe posiedzenie Federalnej Komisji Otwartego Rynku, które ma uzyskać więcej wskazówek na temat trajektorii stóp procentowych po grudniowym wydruku inflacji w USA, sygnalizującym dalsze osłabienie presji cenowej.

„W połączeniu z ciasnym rynkiem pracy i znacznie silniejszym wydrukiem PKB w tym tygodniu, nie sądzimy, aby istniało jakiekolwiek uzasadnienie dla marcowej obniżki stóp procentowych przez Fed” – dodał Taillefer.

Source: https://buystocks.co.uk/news/toronto-stocks-set-for-weekly-gain-on-tech-energy-boost/