Rynki światowe tracą po tym, jak Chiny ogłosiły cel wzrostu gospodarczego na poziomie 5% na rok 2024.
We wtorek akcje traciły głównie w Europie i Azji po spadkach na Wall Street. Spadły także amerykańskie kontrakty terminowe i ceny ropy.
Niemiecki DAX stracił 0,3% do 17 670,90, a paryski CAC 40 również spadł o 0,3%, do 7 936,95. Brytyjski indeks FTSE 100 również spadł o 0,3%, do 7615,23.
Przyszłość indeksu S&P 500 spadła o 0,4%, a indeksu Dow Jones Industrial Average spadła o 0,2%.
Wartość referencyjna Hongkongu spadła o 2,6% po tym, jak premier Chin oznajmił, że cel wzrostu gospodarczego kraju na ten rok wynosi około 5%, zgodnie z oczekiwaniami. W ubiegłym roku chińska gospodarka rozwijała się w tempie 5,2% rocznie, po tym jak w 2022 r. wzrost spadł do 3%.
Li Qiang przemawiając na spotkaniu inauguracyjnym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych powiedział również, że Pekin wyemituje długoterminowe obligacje o wartości 1 biliona juanów (139 miliardów dolarów), aby pomóc wypełnić luki w finansowaniu, zapewnić wsparcie dla samorządów lokalnych borykających się z trudnościami finansowymi oraz inwestować zarówno w zaawansowane technologie, jak i we wsparciu społecznym i edukacji.
Powiedział, że Chiny będą rozwijać budownictwo mieszkaniowe dotowane przez rząd, co stanowi część programu mającego na celu odwrócenie pogorszenia koniunktury na rynku nieruchomości po tym, jak ograniczenie nadmiernego zadłużenia spowodowało, że dziesiątki deweloperów nie spłacało swoich długów.
Jednak zamiar rządu utrzymania deficytu na poziomie 3% chińskiego PKB rozczarował inwestorów liczących na bardziej agresywne działania, stwierdził w komentarzu Stephen Innes z SPI Asset Management.
„Niezmieniony cel na poziomie 3% był niższy od oczekiwań i sygnalizował ostrożne podejście do polityki fiskalnej” – stwierdził.
Kongres jest największym wydarzeniem politycznym roku, choć głównie zatwierdza politykę wyznaczoną przez czołowych przywódców rządzącej Partii Komunistycznej.
Początkowa reakcja na wystąpienie Li i roczne sprawozdanie budżetowe, które również ukazało się we wtorek, wydawała się letnia. Indeks Hang Seng w Hongkongu stracił 2,6% do 16 162,64, a indeks Shanghai Composite wzrósł o 0,3% do 3 047,79, niemal bez zmian przez większą część dnia.
Japoński indeks Nikkei 225 zakończył sesję na poziomie 40 097,63, tuż poniżej poniedziałkowego rekordowego zamknięcia.
W Seulu Kospi spadł o 0,9% do 2649,40, podczas gdy australijski S&P/ASX 200 spadł o 0,2% do 7724,20.
Indyjski Sensex spadł o 0,3%, a tajwański Taiex zyskał 0,4%.
W poniedziałek indeks S&P 500 spadł o 0,1%, ustanawiając swój najnowszy rekord wszechczasów. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,2%, a Nasdaq stracił 0,4%.
Tempo akcji spółek amerykańskich uległo spowolnieniu po ich gwałtownym wzroście w związku z podekscytowaniem faktem, że inflacja wydaje się spadać, mogą nastąpić obniżki stóp procentowych, a gospodarka amerykańska jak dotąd lekceważyła prognozy recesji. Jednocześnie szaleństwo wokół technologii sztucznej inteligencji wyrzuciło niektóre stada na wyżyny w stratosferze.
Super Micro Computer, sprzedająca systemy serwerów i pamięci masowych wykorzystywane w sztucznej inteligencji i innych komputerach, wzrosła w poniedziałek o kolejne 18,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o prawie 1000%.
Plakatowym dzieckiem manii sztucznej inteligencji jest Nvidia (NASDAQ: NVDA), której chipy napędzają większość ruchu w stronę sztucznej inteligencji. W poniedziałek wzrosła o kolejne 3,6%, co oznacza dotychczasowy wzrost do 72,1% po ponad trzykrotnym wzroście w 2023 r.
Kilka wydarzeń zaplanowanych na ten tydzień może zakłócić rynek.
W środę przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell złoży zeznania przed komisją Izby Reprezentantów ds. polityki pieniężnej. Powiedział, że następnym posunięciem Fed będzie prawdopodobnie obniżka stóp procentowych, ale stwierdził też, że potrzebuje więcej dowodów na to, że inflacja zdecydowanie spada w stronę celu 2%. Miało to miejsce zanim niedawne raporty wykazały, że inflacja zarówno na poziomie konsumenckim, jak i hurtowym była wyższa niż oczekiwano.
Piątkowy raport pokaże, jak radzi sobie amerykański rynek pracy, przy czym ekonomiści prognozują spowolnienie po styczniowym silnym wzroście.
W tym tygodniu kilku sprzedawców detalicznych przedstawi także najnowsze raporty o zarobkach. Należą do nich Hurtownia Costco, Gap i Nordstrom.
W innych notowaniach na początku wtorku amerykańska benchmarkowa ropa naftowa spadła o 18 centów do 78,56 dolarów za baryłkę w handlu elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange. Ropa Brent, międzynarodowy standard, spadła o 5 centów do 82,75 dolarów za baryłkę.
Dolar amerykański spadł do 150,42 jena japońskiego ze 150,53 jena. Euro również spadło do 1,0855 dolara z 1,0856 dolara.