Home » News » Zapasy przedsiębiorstw użyteczności publicznej notują złą passę; Nie robiłem tego od 20 lat

Zapasy przedsiębiorstw użyteczności publicznej notują złą passę; Nie robiłem tego od 20 lat

Narzędzia zanurkowały, ale warunki, w których to się stało, są bardzo niezwykłe.

Widzieliśmy, jak ceny akcji spadały dość stabilnie przez cały 2022 r., ale konserwatywne akcje trzymały się całkiem nieźle. Wzrost dywidend, niska zmienność i podstawowe produkty konsumenckie ograniczyły straty i złagodziły nieco ból tego bezprecedensowego roku.

Jednym z najlepiej prosperujących sektorów rynków były przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Mówię „było”, ponieważ ten trend dokonał niezwykłego odwrócenia.

Sektor odnotował wzrost o ponad 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym na początku września i wyprzedził indeks S&P 500 o ponad 25%. Jednak w ciągu ostatnich trzech tygodni nastroje w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej znacznie się pogorszyły.

To trochę ciekawe. Typowym środowiskiem, w którym przedsiębiorstwa użyteczności publicznej radzą sobie szczególnie dobrze, są spadki rynków. Jeśli akcje spadają, inwestorzy mają tendencję do przechodzenia do wspomnianych wcześniej konserwatywnych sektorów akcji, a także do Treasuries. Wiemy, że obligacje skarbowe nie działają w tym roku i to pomogło wyjaśnić, dlaczego akcje defensywne radzą sobie tak dobrze.

Ale ostatni miesiąc był anomalią. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej radzą sobie gorzej, mimo że ceny akcji nadal spadają. I nie tylko trochę. Dużo! W ciągu ostatnich 15 dni handlowych przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (XLU) osiągnęły gorsze wyniki niż S&P 500 (SPY) o ponad 10%.

Jeśli spojrzysz wstecz na 24 lata istnienia XLU, zobaczysz, że było to naprawdę rzadkie zjawisko.

Narzędzia i zwroty S&P 500

Prawdopodobnie nie zdziwiłbyś się, gdyby to się stało innym razem.

  • 2001-2002: Bańka technologiczna
  • 2008-2009: Kryzys finansowy
  • 2015: Kryzys obligacji śmieciowych
  • 2018
  • 2019
  • 2022

Ale znowu, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zwykle osiągają gorsze wyniki niż S&P 500, gdy warunki są zwyżkowe. W końcu, kiedy akcje idą w górę, inwestorzy nie chcą być konserwatywni. Chcą być agresywni. W 2022 r. przedsiębiorstwa użyteczności publicznej radzą sobie znacznie gorzej, mimo że cały rynek spada.

Od debiutu XLU w 1998 roku zdarzyło się to tylko raz. W 2002 r., podczas bańki technologicznej, zakłady energetyczne osiągnęły gorsze wyniki niż S&P 500 o ponad 10%, podczas gdy S&P 500 spadł. Otóż to.

2022 był jednym z najdziwniejszych rynków w historii. Takie anegdoty sprawiają, że ten rok wydaje się dziwniejszy.