Home » News » Akcje Wells Fargo podskoczyły o 3%, ponieważ bank przewyższa oczekiwania pomimo zwiększenia rezerw na utratę kredytów

Akcje Wells Fargo podskoczyły o 3%, ponieważ bank przewyższa oczekiwania pomimo zwiększenia rezerw na utratę kredytów

Wells Fargo & Co (NYSE: WFC) powiedział w piątek, że nadal ma do czynienia z historycznie niskimi zaległościami kredytowymi, ale podjął decyzję o gromadzeniu rezerw w miarę spowolnienia gospodarki, obniżając zyski za trzeci kwartał.

Akcje Wells Fargo wzrosły o ponad 3%, ponieważ jego wyniki przekroczyły oczekiwania.

Oto, jak bank poradził sobie w porównaniu z szacunkami Refinitiv:

  • Zysk na akcję: po korekcie 1,30 USD w porównaniu z oczekiwanym 1,09 USD
  • Przychody: 19,51 mld USD wobec oczekiwanych 18,78 mld USD

W kwartale zakończonym 30 września dochód netto spadł o ponad 30% do 3,53 miliarda dolarów lub 85 centów na akcję z 5,12 miliarda dolarów lub 1,17 dolara na akcję w tym samym kwartale rok temu.

Po korektach Wells zarobił 1,30 dolara na akcję, co przewyższa szacunki analityków.

Wyniki firmy zostały znacznie pogorszone przez straty operacyjne w wysokości 2 miliardów dolarów, czyli 45 centów na akcję, związane z sporami sądowymi, działaniami naprawczymi dla klientów i kwestiami regulacyjnymi, podała firma w oświadczeniu.

Wells działa na podstawie serii nakazów zgody związanych ze skandalem z fałszywymi kontami w 2016 r., w tym jednym z Fed, który ogranicza wzrost jego aktywów.

W ostatnim okresie bank odłożył 784 mln USD na straty kredytowe po zmniejszeniu rezerw o 1,4 mld USD rok temu. Rezerwa obejmowała zwiększenie odpisu na straty kredytowe o 385 mln USD, odzwierciedlającego wzrost kredytów i mniej korzystne środowisko gospodarcze, podał bank.

„Wells Fargo ma dobrą pozycję, ponieważ nadal będziemy czerpać korzyści z wyższych stawek i stałego zdyscyplinowanego zarządzania wydatkami” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Charlie Scharf. „Zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi pozostają w dobrej kondycji finansowej i nadal obserwujemy historycznie niskie zaległości i wysokie wskaźniki płatności w naszych portfelach”.

Jako najbardziej zależny od kredytów hipotecznych z sześciu największych amerykańskich banków, Wells Fargo znalazł się pod presją, ponieważ sprzedaż i działalność refinansowa gwałtownie spadły, ponieważ średnia stopa 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosła do najwyższego od 20 lat, blisko 7%.

Wells Fargo powiedział, że jego przychody z kredytów mieszkaniowych spadły o 52% w trzecim kwartale, ponieważ tempo udzielania kredytów hipotecznych zwolniło. Liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych spadła o 59% w stosunku do poprzedniego roku do 21,5 miliarda dolarów.

Jest to jeden z efektów kampanii Rezerwy Federalnej na rzecz walki z inflacją poprzez agresywne podnoszenie stóp procentowych. Wells Fargo, skupiający się na bankowości detalicznej i komercyjnej, miał być jednym z największych beneficjentów wyższych stawek.

Dochód odsetkowy netto wzrósł o 36%, głównie ze względu na wpływ wyższych stóp procentowych i wyższych sald kredytów, podał bank.

Lepsze niż oczekiwano przychody Wellsa były wspierane przez 28-procentowy skok w bankowości dzięki lepszym wynikom z zarządzania finansami. Przychody z nieruchomości komercyjnych wzrosły o 29%, odzwierciedlając wyższe salda kredytów i wpływ wyższych stóp procentowych, podał bank.

Obawy, że Fed niechcący doprowadzi gospodarkę do recesji, wzrosły w tym roku, obciążając akcje banków. To dlatego, że w czasie recesji więcej kredytobiorców nie spłaciłoby pożyczek, od kart kredytowych przez kredyty hipoteczne i komercyjne linie kredytowe.

Akcje Wells spadły w tym roku o około 12%, wypadając lepiej niż S&P 500.

Przeczytaj pełną informację o zarobkach.