HomeNewsTrzy największe banki europejskie z ekspozycją na Rosję

Trzy największe banki europejskie z ekspozycją na Rosję

Mircea Vasiu

Na początku tygodnia handlowego gwałtownie spadły notowania banków europejskich, które są zaangażowane w gospodarkę rosyjską. Sprzedaż spowodowały sankcje nałożone przez kraje zachodnie na Moskwę.

Kraje zachodnie zareagowały na inwazję Rosji na Ukrainę ostrymi środkami, z których większość miała charakter ekonomiczny. Rosja jest obecnie odizolowana od reszty świata po zamrożeniu operacji jej banku centralnego.

Co więcej, poprzez wykluczenie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT państwa zachodnie mają nadzieję wywrzeć na Moskwie presję, by zaprzestała agresji. Podczas gdy rosyjska giełda nie została dziś otwarta, europejskie rynki akcji już tak – i nie był to przyjemny obraz dla banków mających styczność z Rosją.

Oto trzy europejskie banki prowadzące działalność w Rosji: UniCredit, Raiffeisen i Societe Generale.

Unicredit

Unicredit jest jednym z największych włoskich banków i jednym z europejskich banków o największej ekspozycji na kryzys rozwijający się w Rosji. Bank posiada ekspozycję na Rosję w wysokości około 25 mld euro i rozpoczął tydzień notowań spadkiem o około -10%, ponieważ inwestorzy próbują oszacować skutki finansowe sankcji.

Raiffeisen

Reiffeisen jest kolejnym europejskim bankiem, który ucierpiał z powodu powiązań z gospodarką rosyjską. Kurs akcji austriackiego banku spadł aż o -18% na otwarciu giełd europejskich, ponieważ sankcje dotykają najbardziej dochodowej działalności banku.

Ponad 30% zeszłorocznych zysków Raiffeisena pochodziło z jego rosyjskiej jednostki. Dlatego inwestorzy obawiają się, że zachodnie sankcje mogą wpłynąć na rentowność banku. Szacuje się, że ekspozycja austriackiego banku na rosyjską gospodarkę wynosi około 17 mld euro.

Societe Generale

Societe Generale, francuski bank, również prowadzi interesy w Rosji. Jego zaangażowanie w rosyjską gospodarkę wynosi ok. 15 mld euro, a kurs akcji banku zanotował dziś gwałtowny spadek.

W zeszły piątek kurs akcji wynosił 28,44 EUR/akcję, a w poniedziałek – 26,80 EUR. Co więcej, presja nadal się utrzymuje, gdyż w momencie pisania tego artykułu kurs akcji wynosi 25,55 EUR.