HomeNews4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które wpływają na rynki akcji w tym tygodniu

4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które wpływają na rynki akcji w tym tygodniu

Mircea Vasiu

Nadchodzący tydzień obfituje między innymi w ważne wydarzenia ekonomiczne, które będą miały wpływ na zmienność na rynku akcji. Dwa banki centralne przedstawią swoją politykę monetarną.

Podczas gdy cały świat obserwuje rozwój wydarzeń związanych z kryzysem rosyjsko-ukraińskim, uczestnicy rynków finansowych muszą również brać pod uwagę wydarzenia gospodarcze zaplanowane na nadchodzący tydzień. Bieżący tydzień obfituje w wydarzenia wpływające na rynek, takie jak ogłoszenie polityki monetarnej przez dwa banki centralne czy zaplanowany na przyszły piątek raport NFP.

Decyzja Reserve Bank of Australia

Reserve Bank of Australia jest pierwszym bankiem centralnym, który ogłosi swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w tym tygodniu. Nie oczekuje się jednak żadnych zmian stopy pieniężnej, mimo że wysoka inflacja prawdopodobnie utrzyma się powyżej celu banku centralnego.

Liczyć się będzie forward guidance i to, czy RBA podąży za działaniami innych banków centralnych. Akcje "pod ziemią" pozostaną pod wpływem czynników zewnętrznych, a nie wewnętrznych.

Decyzja Bank of Canada

Kolejnym bankiem centralnym, który ma przedstawić swoją politykę monetarną w tym tygodniu jest Bank Kanady. Tym razem uczestnicy rynku oczekują, że bank centralny podniesie stopę overnight o ćwierć punktu bazowego, a taki ruch powinien zaważyć na lokalnym rynku akcji.

Zeznanie Jerome'a Powella

Głównym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia jest zeznanie prezesa Fed Powella. Przewodniczący Fed co pół roku składa zeznania przed Senatem i Izbą w środę, a następnie w czwartek.

Jego słowa w dużym stopniu wpływają na zmienność na rynku akcji, a inwestorzy skupiają się na wszelkich wskazówkach dotyczących wielkości nadchodzącej podwyżki stóp. Na rynku krążą plotki, że Fed jest mocno spóźniony i powinien podnieść stopę funduszy federalnych o pół punktu bazowego, a nie tylko o ćwierć. Jeśli tak się stanie, a Powell to zasugeruje, rynek akcji może zaliczyć kolejną wpadkę.

Non-Farm Payrolls

Wreszcie, na piątek zaplanowano publikację raportu Non-Farm Payrolls. Rynek oczekuje, że w lutym powstanie 400 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadnie do 3,9%.

Ponieważ Fed ma podwójny mandat – stabilizacji cen i tworzenia miejsc pracy – lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu mogą zwiększyć szanse na bardziej agresywną decyzję Fed na najbliższym marcowym posiedzeniu.