HomeNews3 najważniejsze wydarzenia gospodarcze, które wpłyną na rynki akcji

3 najważniejsze wydarzenia gospodarcze, które wpłyną na rynki akcji

Mircea Vasiu

Pierwsze dwa dni handlu nie przyniosły żadnych istotnych wydarzeń na rynkach akcji, głównie za sprawą raportów o wynikach finansowych. Jak będzie wyglądała reszta tygodnia? Oto trzy raporty, które mogą poruszyć rynkiem akcji: zapasy ropy naftowej, inflacja w USA oraz PKB w Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym tygodniu dwa banki centralne w Europie (tj. Europejski Bank Centralny i Bank Anglii) były odpowiedzialne za wzrost zmienności na rynku walutowym i giełdowym. W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że pierwsze dwa dni handlowe tego tygodnia były spokojniejsze.

Jednakże, akcja cenowa powinna wzrosnąć w pozostałej części tygodnia handlowego. Oto trzy wydarzenia/raporty ekonomiczne, które warto przeanalizować: zapasy ropy naftowej, inflacja w USA i PKB Wielkiej Brytanii.

Zapasy ropy naftowej

Cena ropy WTI przekroczyła ostatnio poziom 93 dolarów za baryłkę, a obecnie perspektywa 100 dolarów za baryłkę jest bliższa niż kiedykolwiek. Wysokie ceny surowców energetycznych są odpowiedzialne za gwałtowny ruch inflacji i oczekiwań inflacyjnych, a tym samym za jastrzębie stanowisko banków centralnych.

W dalszej części dzisiejszego dnia zapasy ropy naftowej pokażą zmianę w liczbie baryłek ropy naftowej przechowywanych w zapasach w ciągu ostatniego tygodnia przez firmy handlowe. Wyższe od oczekiwań zapasy są niedźwiedzie dla ropy, niższe są bycze.

Rynek akcji przejmuje się zmianami cen ropy naftowej. Zapasy mogą poruszyć rynek ropy, a tym samym pośrednio wpłynąć również na rynek akcji.

Inflacja w USA

Inflacja w USA, czyli CPI, jest głównym wydarzeniem tego tygodnia handlowego. Oczekuje się, że będzie ona miała silny wpływ na ceny giełdowe ze względu na implikacje dla kolejnego ruchu Fed.

W marcu odbędzie się spotkanie Rezerwy Federalnej. Rynek prognozuje podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, ale głosy domagają się bardziej zdecydowanego ruchu ze strony Fed, głównie dlatego, że inflacja utrzymuje się na poziomie znacznie wyższym niż cel Fed.

Dla jutrzejszego raportu prognozuje się dalszy wzrost cen towarów i usług w styczniu o 0,4% m/m. Jeśli zobaczymy wyższy wskaźnik CPI, rynek akcji będzie pod presją, ponieważ Fed jest postrzegany jako jeden z najbardziej agresywnych banków centralnych w podnoszeniu stóp w tym roku.

PKB Wielkiej Brytanii

Ostatni, ale nie najmniej ważny, brytyjski wstępny PKB ma znaczenie dla traderów giełdowych w Wielkiej Brytanii. Wstępne wydanie jest najważniejsze, ponieważ jest publikowane najwcześniej, a więc ma bardziej znaczący wpływ na rynek.

Oczekiwania są takie, że brytyjski PKB wzrósł w ostatnim kwartale o 1,1%. Wszelkie odchylenia od prognozy powinny wpłynąć na indeks FTSE 100.