HomeNewsS&P 500: czy to już jest najniższy poziom?

S&P 500: czy to już jest najniższy poziom?

Mircea Vasiu

Indeks S&P 500 wzrósł w piątek po tym, jak znalazł się na krawędzi rynku niedźwiedzia. Czy osiągnięto już dno, czy jesteśmy właśnie świadkami rajdu rynku niedźwiedzia?

W ostatnim dniu tygodnia akcje odbiły się od dna, a indeks S&P 500 wzrósł o 2,4% po tym, jak znalazł się na krawędzi rynku niedźwiedzia. Kiedy aktywa finansowe spadają o ponad 20% w stosunku do swoich maksimów, mówi się, że rozpoczyna się rynek niedźwiedzia – indeks S&P 500 ledwo go uniknął po sześciu tygodniowych spadkach z rzędu.

Czy zatem ten rajd jest kontynuacją dołka, czy też oznaką nadchodzącego rynku niedźwiedzia? Według wywiadu radiowego udzielonego przez Jerome’a Powella warunki finansowe w Stanach Zjednoczonych będą nadal się zaostrzać, co utrudni wzrost akcji.

S&P 500 ponownie powyżej 4.000

Indeks S&P 500 osiągnął najwyższy poziom w historii w ostatnich dniach handlu w 2021 roku. Po wzroście w czasie pandemii COVID-19, kiedy Fed agresywnie łagodził politykę pieniężną, indeks znalazł się powyżej poziomu 4800 punktów.

Teraz jednak Fed odwrócił ten proces. Inflacja jest powodem do niepokoju, a Fed źle zinterpretował odczyty. 

Jak się okazało, inflacja nie była przejściowa, lecz trwała. Fed podniósł stopy procentowe, planuje kolejne podwyżki, a rynek akcji skorygował się.

Jak na razie poziom 4000 pkt stanowi silne wsparcie. Jest to jednak pierwszy przypadek, kiedy rynek testuje ten poziom po osiągnięciu najwyższego poziomu w historii. 

Co więcej, indeks S&P 500 spadał przez sześć tygodni z rzędu, tracąc ponad 10%. Ile razy już się to zdarzyło? 

Wcześniej tylko sześć razy: maj 1970 r., marzec 1980 r., sierpień 1990 r., październik 2002 r., lipiec 2008 r. i maj 2022 r. 

Jerome Powell sugeruje dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej

Co ciekawe, piątkowy rajd nastąpił po bardzo jastrzębim wywiadzie telewizyjnym, którego w czwartek udzielił Jerome Powell, przewodniczący Fed. Powiedział on, że podwyżka stóp o 75 pb jest w planach i ostrzegł przed nadchodzącym bólem. Mimo to akcje odnotowały wzrost.

Ponad 70% akcji w indeksie S&P 500 spadło w tym tygodniu

Zanim zaczniemy cieszyć się z rajdu na rynku akcji z ubiegłego piątku, warto wspomnieć, że ponad 70% akcji wchodzących w skład indeksu S&P 500 zanotowało w tym tygodniu spadki.

Najbardziej spadły akcje spółek nieruchomościowych, finansowych i technologicznych, podczas gdy akcje spółek konsumpcyjnych zyskały. 

Czy Fed „produkuje” recesję? Być może tak, ale w tym momencie ważniejsze jest zadanie do wykonania (tj. stabilność cen). 

W związku z tym Fed będzie nadal zacieśniał politykę pieniężną, co oznacza, że istnieją duże szanse na to, że piątkowy rajd był tylko odbiciem i niczym więcej.