Rynki europejskie tracą dynamikę, zmierzają w stronę płaskiego otwarcia; Zysk H&M przewyższa oczekiwania.
W środę europejskie giełdy zmierzają w kierunku płaskiego otwarcia, wraz ze spadkiem dynamiki rynku. Rynki regionalne zamknęły się we wtorek wzrostami, ale dzisiejszą sesję rozpoczną w okolicach linii płaskiej.
W środę inwestorzy będą zwracać uwagę na dane o inflacji w Hiszpanii i zaufanie konsumentów we Francji za marzec, a także aktualizacje notowań udostępnione przez sprzedawcę odzieży H&M.
W innych miejscach w nocy we wtorek wieczorem kontrakty terminowe na akcje amerykańskie nieznacznie wzrosły po przegranej sesji na Wall Street, która wypchnęła indeksy jeszcze bardziej od rekordowych poziomów.
Tymczasem na rynkach Azji i Pacyfiku w środę panował mieszany nastrój, gdy inwestorzy oceniali dane gospodarcze z Chin i Australii.
Szwedzka grupa odzieżowa H&M odnotowała w środę niższą sprzedaż netto rok do roku, wynoszącą 53,7 miliarda koron szwedzkich (5,069 miliarda dolarów), podczas gdy zysk operacyjny wzrósł bardziej niż oczekiwano do 2,08 miliarda koron.
Marża operacyjna spółki wzrosła do 3,9% z 1,3%.
Na majowym dorocznym walnym zgromadzeniu zarząd H&M zaproponuje dywidendę w wysokości 6,5 korony na akcję oraz wystąpi o zezwolenie na odkup akcji serii B.
„W pierwszym kwartale rozwój kontynuował we właściwym kierunku dzięki poprawie marży brutto i zysku operacyjnego, niższym zapasom i silnym przepływom środków pieniężnych” – powiedział dyrektor generalny Grupy H&M Daniel Ervér, który dołączył do firmy na początku roku po niespodziewanej rezygnacji dyrektora generalnego Heleny Helmersson.
H&M znalazł się pod presją rosnącej konkurencji ze strony właściciela Zary, Inditexu i chińskich sprzedawców fast fashion, takich jak Shein, i ogłosił, że skupi się na rentowności ponad sprzedażą.
Duże amerykańskie firmy technologiczne, takie jak Nvidia, Microsoft i Alphabet, odniosły korzyści z szumu na rynku związanego ze sztuczną inteligencją w zeszłym roku.
Jednak wiele mniejszych firm w globalnym łańcuchu dostaw sztucznej inteligencji również może na tym skorzystać.
W notatce z 15 marca BofA stwierdziła, że od drugiej połowy 2023 r. rynek sztucznej inteligencji charakteryzuje się „rozkwitem” obejmującym wiele rozwiązań AI.
Bank wymienił w każdej kategorii różne części łańcucha dostaw, które mogą skorzystać na sztucznej inteligencji i jej najlepszych produktach.