Home » News » Rynki europejskie mieszane z inflacją w strefie euro, w centrum uwagi Bank Anglii; Zbiorniki BNP 8%

Rynki europejskie mieszane z inflacją w strefie euro, w centrum uwagi Bank Anglii; Zbiorniki BNP 8%

News Team

Wczesne czwartkowe popołudnie na giełdach europejskich spadło nieco po tym, jak Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie, a dane o inflacji w strefie euro dały mieszany obraz.

O godzinie 14:00 w Londynie paneuropejski indeks Stoxx 600 spadł o 0,1%, odbijając od dwuletnich maksimów, które osiągnął pod koniec stycznia. Akcje spółek górniczych spadły o 1,3%, natomiast zapasy ropy i gazu wzrosły o 1% w związku ze wzrostem cen ropy.

Posunięcia te nastąpiły po południowym ogłoszeniu polityki pieniężnej przez BoE, który nieoczekiwanie podzieliło głosowanie, które uwydatniło niełatwą sytuację, w jakiej stoją banki centralne w miarę zbliżania się inflacji do celu.

Inwestorzy musieli przebrnąć przez środową falę zysków przedsiębiorstw, co spowodowało duże ruchy cen.

BNP Paribas stracił 7% po tym, jak francuski bank zgłosił kwartalny brak sprzedaży i przesunął docelowy zysk. Według Reutersa była to największa jednodniowa strata od marca ubiegłego roku i akcje spółki zostały na krótko wstrzymane.

Akcje Adidasa również ucierpiały, mimo że niemiecki sprzedawca detaliczny zaobserwował zyski, które przekroczyły własne prognozy firmy i które według prognoz w 2024 r. wzrosną ponad dwukrotnie. Lepsze wyniki wynikały z decyzji sprzedawcy o sprzedaży pozostałych akcji Yeezy po zerwaniu współpracy z twórcą marki Kanye Westem . Analitycy spodziewali się jeszcze silniejszych perspektyw.

Tymczasem Volvo Cars wspięło się na szczyt indeksu Stoxx 600 po ogłoszeniu, że zaprzestanie finansowania swojej spółki zależnej Polestar Automotive.

W czwartek opublikowane zostały także wstępne dane o inflacji w strefie euro w styczniu. Inflacja zasadnicza nieznacznie spadła w styczniu, podczas gdy dane bazowe spadły w mniejszym stopniu niż oczekiwano, a inflacja w usługach utrzymała się na stałym poziomie.

Source: https://buystocks.co.uk/news/european-markets-mixed-with-euro-zone-inflation-bank-of-england-in-focus-bnp-tanks-8/