Home » News » Rakiety SoFi Stock zbliżają się do najlepszego dnia od początku 2021 r. pomimo „ponurych” numerów kredytów studenckich

Rakiety SoFi Stock zbliżają się do najlepszego dnia od początku 2021 r. pomimo „ponurych” numerów kredytów studenckich

SoFi Technologies Inc (NASDAQ: SOFI) przeszła długą drogę od momentu powstania jako platforma pożyczkowa dla studentów, a ekspansja na nowe obszary biznesowe dobrze się opłaca dla firmy, nawet w obliczu moratorium na pożyczki studenckie.

Akcje SoFi wzrosły w środę rano o 25% i są na dobrej drodze do największego jednodniowego wzrostu procentowego od 7 stycznia 2021 r., po tym, jak firma pokazała inwestorom korzyści ze swojej strategii dywersyfikacji pomimo słabszego krajobrazu w niektórych obszarach działalności.

„Ponieważ moratorium na kredyty studenckie wciąż trwa, a rynek mieszkaniowy przeżywa swoje problemy, działalność pożyczkowa SOFI była podporą podtrzymującą segment pożyczek” – napisał analityk Mizuho, Dan Dolev.

Zauważył, że 91% rok do roku wzrostu w kredytach osobistych firmy było wprawdzie niższe niż 151% stopa SoFi odnotowana w pierwszym kwartale, ale mimo to firma odnotowała wzrost o 20% kwartalny wzrost w drugim kwartale. prosta ćwiartka.

Analityk MoffettNathanson Eugene Simuni również zwrócił uwagę na zyski z dywersyfikacji.

„Pomimo fatalnych wyników działalności Pożyczek Studenckich (początków
spadły o 54% r/r i o 60% w ujęciu kwartalnym), SoFi z łatwością pokonało ogólne oczekiwania dotyczące przychodów i zysków, ponieważ inne segmenty działalności (zwłaszcza franczyza pożyczek osobistych) nadal szybko się rozwijały”, napisał w notatce zatytułowanej: „Brak pożyczek studenckich, Bez problemu.”

Analityk Wedbush, David Chiaverini, cieszył się z tempa depozytów SoFi, ponieważ firma odnotowała ponad 100 milionów dolarów tygodniowych napływów depozytów w ciągu kwartału i zakończyła okres z ponad 2,7 miliarda dolarów łącznych depozytów.

Ten trend pozwolił SoFi „zmniejszyć swoją zależność od droższych pożyczek hurtowych”, napisał, przy jednoczesnym utrzymaniu lepszego ratingu i ceny docelowej akcji w wysokości 8 USD.

John Hecht z Jefferies był podobnie optymistycznie nastawiony do numerów depozytów. „Przyrostowe finansowanie depozytów przyniosło korzyści NIM [marża odsetkowa netto] i zapewniło bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę niepewność makroekonomiczną i rosnące stopy”, napisał, utrzymując jednocześnie swoją ocenę kupna i cel 10 USD.

Nie oznacza to, że analitycy nie zostali z niektórymi pytaniami wynikającymi z raportu. Po pierwsze, Dolev podkreślił, że firma podniosła swoją całoroczną prognozę skorygowanych zysków przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją i amortyzacją (Ebitda) tylko o 4 mln USD, pomimo pobicia wskaźnika o 10 mln USD w ostatnim kwartale. Czy to był przypadek konserwatyzmu?

„Tak czy inaczej, wyzwaniem w drugim półroczu pozostaje to, że w drugiej połowie SOFI będzie musiało osiągnąć 39 milionów dolarów w trzecim i czwartym kwartale” – napisał. „Inwestorzy powinni pamiętać, że karta bankowa powinna zapewnić znacznie lepszą rentowność w drugiej połowie roku ze względu na wyższy NIM / dłuższe okresy utrzymywania.”

Wycenia akcje na kupno i podniósł cenę docelową o złotówkę do 8 USD.

Analityk Keefe, Bruyette i Woods, Michael Perito, powiedział, że ostatnie zmiany w całorocznych prognozach SoFi wydawały się odzwierciedlać głównie wyniki za drugi kwartał, a nie nowe oczekiwania dotyczące bilansu roku. postawa.

„Nasze prognozy są nadal nieco konserwatywne w stosunku do konsensusu, głównie wokół naszego założenia, że lewarowanie/skala zysków w segmencie usług finansowych i technologii może potrwać nieco dłużej” – napisał. „Chociaż chcielibyśmy zauważyć, że dynamika SOFI w banku powinna prawdopodobnie być trwała w krótkim okresie”.

Perito ma ocenę rynkową i cenę docelową 7 USD za akcje SoFi.

Simuni zauważył, że los ulgi w pożyczkach studenckich jest nadal nawisem, mimo że SoFi było w stanie zarządzać dobrą ogólną wydajnością, opierając się na innych obszarach działalności.

„Nie ma wątpliwości, że niepewność dotycząca działań rządu federalnego w zakresie ulg w zakresie kredytów studenckich pozostaje bardzo istotnym czynnikiem ryzyka dla SoFi”, napisał, chociaż uważa, że ryzyko podjęcia przez rząd federalny bardziej trwałych działań w celu zmniejszenia zadłużenia studentów jest mniej niż to, co mogłoby być „ogólnie postrzegane”.

„W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu program umarzania pożyczek skupiałby się na zapewnieniu ulgi pożyczkobiorcom o niższych dochodach (np. tym, którzy zarabiają mniej niż 150 tys. USD)” – powiedział Simuni, ale SoFi jest skierowane do klientów o wyższych dochodach ze średnią ważoną dochód w wysokości 170 000 $.

Powiedział, że firma jest również w trakcie poszerzania swojej działalności pożyczkowej dla studentów poza refinansowanie, dzięki pożyczkom szkolnym.

„Będziemy uważnie obserwować rozwiązanie kontrowersji dotyczących kredytów studenckich w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i szukamy, aby ta uchwała służyła jako pozytywny katalizator dla akcji” – napisał Simuni, zachowując jednocześnie ponadprzeciętną ocenę i cenę docelową akcji w wysokości 10 USD.