HomeNewsPrognoza ceny Nasdaq 100 po dużym spadku z najwyższych poziomów w historii

Prognoza ceny Nasdaq 100 po dużym spadku z najwyższych poziomów w historii

Mircea Vasiu

Po otwarciu roku na rekordowo wysokich poziomach, Nasdaq 100 w 2022 r. spadł o kilka tysięcy punktów. Co przyniosą kolejne miesiące dla inwestorów z branży technologicznej?

Indeksem giełdowym w USA, który jak dotąd najbardziej skorygował się w 2022 r., jest Nasdaq 100. Jest to indeks giełdowy składający się z największych spółek niefinansowych notowanych na giełdzie Nasdaq i jest znany jako indeks technologiczny.

Jak dotąd początek roku w branży technologicznej był trudny, co pociągnęło za sobą spadek indeksu. PayPal, Metta, Netflix, czy Zoom, to tylko kilka nazw, które spadły o ponad -30% YTD i są obecnie notowane na niedźwiedzich rynkach.

Jednak nie wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 zanotowały spadki, co spowodowało łagodniejszą korektę indeksu Nasdaq 100. A więc teraz, gdy rynek wyłamał się z kanału wzrostowego, czego inwestorzy powinni oczekiwać w nadchodzących miesiącach?

Obraz techniczny wygląda niedźwiedzio, ale byki wciąż mają nadzieję

Spadek z najwyższych poziomów w historii wpłynął negatywnie na wykres. Po pierwsze, rynek wyłamał się z kanału wzrostowego, co jest niedźwiedzim zjawiskiem. Po drugie, w drodze w dół przełamał serię wyższych minimów.

Podczas trendów byczych rynek tworzy wyższe maksima i wyższe minima. Dlatego też, kiedy seria ta zostaje przełamana, bycza tendencja znika.

Nie musi to jednak oznaczać, że rozpoczął się rynek niedźwiedzi. Pomiędzy rynkami byczymi i niedźwiedzimi mogą również występować okresy konsolidacji, który to scenariusz powinniśmy rozważyć przy interpretacji wykresu Nasdaq 100.

Dwa obszary są kluczowe dla byków i niedźwiedzi w przyszłości. Niedźwiedzie mogą poczekać, aż rynek przebije się poniżej 13 000 punktów, zanim uzupełnią swoje krótkie pozycje. Jest to obszar, który stanowił wsparcie w przeszłości i prawdopodobnie będzie je stanowił w przyszłości.

Z drugiej strony byki mogą poczekać, aż indeks Nasdaq 100 powróci do poziomu 15 000 punktów. Taki ruch powoduje wzrost impetu i nie można wykluczyć kolejnej próby osiągnięcia maksimów wszech czasów.

Podsumowując, poziomy 13 000 i 15 000 są kluczowe w nadchodzącym okresie. Przebicie poniżej lub powyżej tych poziomów prawdopodobnie wywoła podobną akcję cenową.