HomeNewsPrognoza cen indeksu Dax po wzroście niemieckiego wskaźnika CPI do najwyższego poziomu od 1981 r.

Prognoza cen indeksu Dax po wzroście niemieckiego wskaźnika CPI do najwyższego poziomu od 1981 r.

Mircea Vasiu

Inflacja w Niemczech wzrosła do najwyższego poziomu od 1981 r. z powodu wojny na Ukrainie i rosnących cen energii. Mimo to EBC utrzymuje stopy procentowe na ujemnym poziomie. Co to oznacza dla indeksu Dax?

Inflacja wzrasta również w Europie. Po tym, jak w Stanach Zjednoczonych osiągnęła ona poziom najwyższy od czterech dekad, dzisiejsze dane z Niemiec pokazały, że wskaźnik CPI wzrósł do najwyższego poziomu od 1981 roku.

Istnieje jednak wyraźna różnica między polityką monetarną Fed a planami Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Fed, przestraszony wysoką inflacją, już raz podniósł stopę funduszy federalnych. EBC tego nie zrobił.

Co więcej, w tym roku Fed planuje podwyżki na każdym posiedzeniu. EBC jest bardziej konserwatywny.

Ponadto Fed nie odrzuca podwyżek stóp o 50 pb. Jednak EBC utrzymuje stopy procentowe na poziomie ujemnym i nawet jedna podwyżka nie spowodowałaby wzrostu stopy depozytowej powyżej zera.

W rezultacie realna stopa procentowa osiągnęła poziom ekstremalny w porównaniu z sytuacją w historii współczesnej. Co to oznacza dla niemieckiego rynku akcji?

Wszystkie oczy zwrócone są na poziom 14 800

Generalnie można powiedzieć, że gdy bank centralny pozostaje akomodacyjny, rynek akcji zyskuje. Jednak jeśli spojrzymy na niemiecki rynek akcji, co widać na poniższym wykresie dziennym indeksu Dax, to w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy miał on trudności z awansem.

Przez cały ten czas EBC był gołębi i utrzymywał luźną politykę pieniężną, mimo że inflacja pokazała swoje zęby. Co więcej, środki fiskalne mające pomóc gospodarce w czasie pandemii COVID-19 jeszcze bardziej rozluźniły warunki finansowe.

Jednak indeks Dax napotkał silny opór na poziomie 16 000 punktów, a następnie gwałtownie spadł. Spadł o ponad 3 000 punktów, po czym odbił się i teraz wszystkie oczy zwrócone są na obszar 14 800 punktów. 

Jest to kluczowy obszar. Przez prawie rok działał on jako wsparcie, a teraz, przy pierwszej próbie rynku, zadziałał jako opór. 

Dlatego też, jeśli indeks Dax przebije się powyżej oporu, istnieje możliwość dalszego wzrostu w kierunku nowego wyższego poziomu. Z drugiej strony, indeks pozostaje niedźwiedzi, gdy znajduje się poniżej tego kluczowego poziomu.