HomeNews3 wnioski po tym, jak PKB USA zmniejszyło się w pierwszym kwartale 2022 r.

3 wnioski po tym, jak PKB USA zmniejszyło się w pierwszym kwartale 2022 r.

Mircea Vasiu

Realny PKB Stanów Zjednoczonych spadł o -1,4% rok do roku, wywołując obawy, że podwyżka stóp procentowych przez Fed doprowadzi do recesji. Co to oznacza dla amerykańskiego rynku akcji?

Dziś w końcu opublikowano wyczekiwane dane o amerykańskim PKB. Pokazały one, że gospodarka amerykańska osłabiła się w pierwszym kwartale roku o -1,4%, co jest rozczarowaniem, biorąc pod uwagę, że rynek oczekiwał wzrostu o 1%.

Dane te pokazują zmianę wartości wszystkich wyprodukowanych dóbr i usług skorygowanych o inflację i są najbardziej istotną z trzech wersji PKB. Dlaczego jednak dane o PKB są ważne dla inwestorów i rynków finansowych?

Recesja jest definiowana przez dwa kolejne kwartały o ujemnej wartości. Innymi słowy, jeśli gospodarka amerykańska skurczy się również w drugim kwartale, to oficjalnie mamy do czynienia z recesją.

Jednak Fed planuje w tym roku agresywnie podnosić stopy procentowe. Przewiduje się, że Fed podniesie stopy w przyszłym tygodniu i będzie je wielokrotnie podnosił w ciągu roku, aby walczyć z wysoką inflacją.

Podnoszenie stóp w sytuacji możliwej recesji zaszkodzi jednak gospodarce. Czy zatem Fed będzie trzymał się planu, czy też dzisiejsze dane o PKB zmienią sytuację?

Oto trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę po dzisiejszych danych gospodarczych:

  • Dane o PKB są wciąż mocne wewnętrznie
  • Wydatki konsumentów pozostają wysokie
  • Fed prawdopodobnie będzie trzymał się planu

PKB w USA w I kwartale wciąż mocne wewnętrznie 

Chociaż nagłówek jest niepokojący, dane nie są aż tak złe, jeśli podeprzeć się nimi pod powierzchnią. Rzeczywiście, roczna stopa wzrostu jest ujemna, ale zapasy i eksport netto odjęły 0,8%, czyli odpowiednio 3,2%.

Wydatki konsumentów pozostają wysokie

Konsumpcja, inwestycje trwałe i popyt krajowy to kluczowe elementy raportu o PKB. Wszystkie one są silne.

Dane o PKB raczej nie powstrzymają Fed przed podwyżką stóp procentowych

Dane nie są na tyle złe, by spowodować zmianę w postrzeganiu gospodarki przez Fed. W związku z tym oczekuje się, że bank centralny będzie na razie trzymał się planu.

A co z rynkiem akcji?

Rynek akcji utrzymał się powyżej krytycznego wsparcia i odrobił początkowe straty. W przyszłości ruch powyżej 4 300 byłby korzystny dla byków, natomiast spadek poniżej 4 150 daje niedźwiedziom bezpośrednią kontrolę.