HomeNewsNasdaq 100 – prognoza ceny po rajdzie

Nasdaq 100 – prognoza ceny po rajdzie

Mircea Vasiu

Nasdaq 100 kontynuuje rajd w tym tygodniu. Czego inwestorzy mogą się spodziewać w najbliższym czasie?

Akcje w Stanach Zjednoczonych odrobiły znaczną część strat z 2022 r., pomimo rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Imponująca jest zwłaszcza hossa w sektorze technologicznym, który odbił się od minimów o blisko 2 000 pipsów.

Czy jest to tylko hossa na rynku niedźwiedzia, czy też akcje zmierzają do nowego maksimum wszech czasów?

Obraz techniczny sprzyja utrzymaniu dotychczasowej tendencji

Z punktu widzenia analizy technicznej indeks Nasdaq 100 wygląda byczo. Nawet seria niższych szczytów została przełamana, a nastawienie jest bycze z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, rynek utworzył byczą dywergencję z indeksem siły względnej. Dokładniej mówiąc, podczas gdy sektor technologiczny tworzył nowe niższe poziomy, wskaźnik RSI nie potwierdzał ich.

Po drugie, niedawno zakończyła się formacja klina zniżkującego. Wybicie powyżej górnej linii trendu jest wynikiem byczym i wskazuje na jeszcze większe wzrosty. Spadające kliny często cofają się w całości, a w większości przypadków przynajmniej w 50%.

Sektor technologiczny został wyprzedany

W 2022 r. sektor technologiczny był wyprzedany. Podczas pandemii COVID-19 inwestorzy kupowali akcje spółek technologicznych, a pod koniec ubiegłego roku dominowała realizacja zysków. Niedawny spadek w 2022 r. stanowił moment, w którym wielu inwestorów spodziewało się zakupów, i tak też zrobili.

Akcje pozostają w cenie pomimo coraz bardziej jastrzębiego stanowiska Fed

Fed podniósł stopę funduszy federalnych i wygłosił jastrzębie przemówienie. Wielu uczestników rynku uważa, że Fed będzie podnosił stopy znacznie szybciej ze względu na wyższą stopę inflacji i nie należy wykluczać podwyżki stóp o 50 pb na kolejnym posiedzeniu Fed.

Akcje zwykle osiągają gorsze wyniki podczas cyklu zacieśniania, ale inwestorzy nie mają zbyt dużego wyboru, biorąc pod uwagę różnicę między stopą inflacji a stopą funduszy federalnych. Innymi słowy, nawet jeśli Fed podwyższy stopy procentowe o 50 pb na najbliższym posiedzeniu, będzie to zbyt mało i zbyt późno, aby walczyć z tak wysoką inflacją.

Pamiętajmy, że nie później niż w drugiej połowie 2021 r. Fed uznał, że inflacja jest przejściowa. To, co widzimy teraz, nie tylko nie jest przejściowe, ale rośnie znacznie szybciej niż oczekiwano.

Podsumowując, indeks Nasdaq 100 wygląda byczo pomimo rozpoczęcia przez Fed cyklu zacieśniania.