HomeNewsSpotify zawiesza usługi w Rosji, powołując się na nowe prawo ograniczające wolność słowa

Spotify zawiesza usługi w Rosji, powołując się na nowe prawo ograniczające wolność słowa

Hassan Maishera

Serwis streamingowy Spotify stał się kolejną firmą, która wycofała się z Rosji.

Spotify ogłosiło w piątek, że wycofuje się z Rosji po uchwaleniu nowych przepisów ograniczających wolność słowa.

Rosja najechała Ukrainę ponad miesiąc temu, a rząd rosyjski podjął działania mające na celu kontrolę narracji w kraju. Niektóre rządy na całym świecie nałożyły na Rosję sankcje w celu powstrzymania trwającej wojny.

Niektóre z wiodących firm technologicznych na świecie, w tym Apple, Google i Meta, również zawiesiły działalność w tym kraju. Platforma streamingu muzyki Spotify dołączyła do tej listy jako ostatnia.

Według Spotify, nowe przepisy uchwalone w Rosji mogą narazić na niebezpieczeństwo jej pracowników i słuchaczy. Firma poinformowała, że zamierza zaprzestać wszelkich działań do końca przyszłego miesiąca.

W wydanym dziś oświadczeniu rzecznik Spotify powiedział:

"Spotify nadal wierzy, że krytycznie ważne jest, aby spróbować utrzymać naszą usługę w Rosji, aby zapewnić zaufane, niezależne wiadomości i informacje w regionie. Niestety, niedawno uchwalone przepisy jeszcze bardziej ograniczające dostęp do informacji, eliminujące wolność słowa i kryminalizujące niektóre rodzaje wiadomości zagrażają bezpieczeństwu pracowników Spotify, a być może nawet naszych słuchaczy."

Spotify pozostaje numerem jeden na świecie wśród platform do strumieniowego przesyłania muzyki. Prowadzi również i rozpowszechnia szereg podcastów o treści politycznej. Wcześniej firma wycofała z Rosji swoją subskrypcję premium, ale pozwoliła Rosjanom na korzystanie z darmowych usług.

Teraz jednak Spotify zamierza zamknąć swoje biura w Rosji i usunąć ze swojej platformy treści rosyjskich mediów państwowych.

Oprócz firm technologicznych, swoje usługi w Rosji przestało oferować kilka banków i fast-foodów, takich jak Starbucks i McDonald's. Firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji, borykają się z takimi wyzwaniami, jak słabszy rubel, ograniczone usługi płatnicze i problemy logistyczne.