HomeNewsNajważniejsze informacje rynkowe: Te pięć akcji są w trendach

Najważniejsze informacje rynkowe: Te pięć akcji są w trendach

Ruchi Gupta

  • Rosnące ceny ropy mogą pogorszyć inflację, uważa Andy Lipow
  • Amazon ogłasza podział akcji i program odkupu akcji
  • Crowdstrike i Deutsche Post AG ogłaszają wyniki kwartalne

Rosnące ceny ropy mogą doprowadzić do recesji  

Ropa WTI spada o prawie 10% z ostatnich maksimów po deklaracji Międzynarodowej Agencji Energii, że będzie uzupełniać rynki ropy dodatkowymi surowcami, aby sprostać wzrostowi cen ropy spowodowanemu przez Rosję. Co ciekawe, amerykańska ropa naftowa jest nadal o 60% wyższa niż w ubiegłym roku.

Ekspert branżowy Andy Lipow przewiduje, że ceny mogą wzrosnąć o kolejne 20-30 USD za baryłkę. Lipow wskazuje, że jeśli ceny ropy pozostaną na wysokim poziomie, mogą doprowadzić do recesji na świecie.

Amazon ogłasza podział akcji

Akcje Amazon.com Inc. (NASDAQ: AMZN) wzrosły o 10% po godzinach w trakcie poprzedniej sesji po ogłoszeniu dwóch ważnych informacji. Po pierwsze, gigant technologiczny ogłosił podział akcji 20 na 1, który ma obniżyć cenę akcji i zwiększyć płynność.

Ponadto spółka ujawniła, że jej zarząd zatwierdził program odkupu akcji o wartości 10 mld USD. Ogłoszenie to miało miejsce zaledwie miesiąc po tym, jak spółka poinformowała o najwolniejszym wzroście w IV kwartale od dwóch dekad.

Crowdstrike osiąga najlepsze wyniki za IV kwartał 2021 r.

Crowdstrike Holdings Inc. (NASDAQ: CRWD) wzrosła o 15% w przedłużonym notowaniu po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań wyników finansowych za 4Q 2021. Spółka podała również optymistyczne prognozy. W czwartym kwartale spółka straciła 42 miliony dolarów, czyli 0,18 dolara na akcję, przy przychodach w wysokości 431 milionów dolarów. Analitycy prognozowali stratę na akcję w wysokości 0,2 USD i przychody w wysokości 411 mln USD.

W bieżącym kwartale firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym spodziewa się zysku w wysokości od 0,22 do 0,24 USD na akcję oraz przychodów w wysokości od 458,9 do 465,4 mln USD.

Shell przeprasza za zakup rosyjskiej ropy

Shell przeprosiły po tym, jak kupił przecenioną partię rosyjskiej ropy naftowej, pomimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na suwerenne państwo. Firma zakupiła od Rosji 100 tys. ton metrycznych ropy po obniżonej cenie. Po krytyce ze strony ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, Dmytro Kuleby, firma oświadczyła, że dochód ze sprzedaży ropy zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Od tego czasu koncern naftowy zrezygnował ze współpracy w ramach joint venture z Gazpromem i organizacjami stowarzyszonymi.

Deutsche Post ogłasza program odkupu akcji o wartości 2 mld USD

Akcje Deutsche Post AG wzrosły o 10% po tym, jak firma kurierska ogłosiła roczny wzrost zysku netto w IV kwartale i ogłosiła nowy program odkupu akcji. Zysk netto wyniósł 1,61 mld USD i wzrósł o 22% do 23,38 mld EUR. Firma zaproponowała dywidendę w wysokości 1,8 euro na akcję i zatwierdziła program odkupu akcji o wartości 2 mld euro.