Home » News » Kupować czy sprzedawać amerykańskie akcje w obliczu inflacji 7,9% rok do roku?

Kupować czy sprzedawać amerykańskie akcje w obliczu inflacji 7,9% rok do roku?

Główna inflacja CPI w USA osiągnęła poziom 7,9% rok do roku, podczas gdy inflacja bazowa CPI wyniosła 6,4% rok do roku. Czy to dobrze, czy źle dla akcji?

Dziś opublikowano najważniejsze dane ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych – raport o inflacji za luty. Ceny towarów i usług ponownie wzrosły w ujęciu miesięcznym, o 0,4% w przypadku inflacji zasadniczej CPI i o 0,4% w przypadku inflacji bazowej CPI.

Jest to najwyższy poziom inflacji od 1982 r., choć zgodny z oczekiwaniami rynku. Rynek akcji zareagował szybko i wszystkie główne indeksy znajdują się głęboko na minusie. W chwili pisania tego artykułu indeks Dow Jones spadł o ponad -1,3%, S&P500 o ponad -1,5%, a Nasdaq 100 o ponad -2,3%.  

Szczegóły lutowego raportu o inflacji

W danych o inflacji największy wzrost odnotowały ceny energii, które w lutym wzrosły o +3,5%. Najbardziej wzrosły ceny benzyny, o +6,6% w skali miesiąca, co przyczyniło się do jednej trzeciej wzrostu CPI w lutym.

Poza cenami energii, ceny żywności wzrosły o 1%, w niektórych przypadkach osiągając największy miesięczny wzrost w ciągu ostatniej dekady. Wzrosły ceny mięsa i produktów mlecznych.

Co będzie dalej? Należy zwrócić uwagę na fakt, że raport dotyczy lutego. Dalsze zakłócenia w cenach energii i żywności zostały spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską, która rozpoczęła się w marcu.

Ponieważ Rosja jest głównym dostawcą energii, a Ukraina głównym dostawcą żywności (np. pszenicy i kukurydzy), w marcu można się spodziewać dalszego wzrostu cen zarówno energii, jak i żywności.

Innymi słowy, choć inflacja osiągnęła poziom nienotowany od 1982 r., to najprawdopodobniej nie osiągnęła szczytu w lutym. Dlatego też, jeśli amerykańskie akcje zareagowały negatywnie na inflację w lutym na poziomie 7,9% r/r, to jak zachowają się, gdy w kwietniu ukaże się raport marcowy?

Ponadto, w przyszłym tygodniu Fed ma podnieść stopę funduszy federalnych. Akcje zazwyczaj nie lubią cykli zacieśniania, więc można przypuszczać, że trudno będzie im się odbić od najniższych poziomów.