Home » News » Kupować czy sprzedawać Dow Jones przed zbliżającą się podwyżką?

Kupować czy sprzedawać Dow Jones przed zbliżającą się podwyżką?

Amerykańskie akcje rozpoczęły II kwartał od wzrostów, ale obawy przed agresywnymi podwyżkami stóp procentowych mogą przestraszyć inwestorów. Czy zatem należy kupować czy sprzedawać Dow Jones przed kolejnym posiedzeniem Fed?

Rynek akcji miał trudny początek roku giełdowego. Odbił się od rekordowych poziomów ustanowionych pod koniec 2021 roku, a dla wielu inwestorów rynek niedźwiedzia był nieunikniony.

W końcu wszystko wskazywało na większe spadki – Fed rozpoczął cykl zacieśniania, inflacja wymknęła się spod kontroli, a w Europie Wschodniej wybuchła wojna. W związku z tym inwestorzy mieli wszelkie powody, aby się przestraszyć i wykorzystać zyski osiągnięte dzięki zakupowi pandemicznego dipu COVID-19.

Jednak inwestowanie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wybieranie szczytów i dołków to czysty fart, a rynek często porusza się w sposób irracjonalny.

Tak też było ostatnio. Mimo wszystko rynek akcji odbił się od dna, odrabiając większość strat.

Prym wiódł Dow Jones. Odbił się o 3 000 punktów od najniższych poziomów z 2022 r. – ale czy to odbicie to tylko rajd rynku niedźwiedzia? Czy może wkrótce zobaczymy nowy rekord wszech czasów?

Niedźwiedzia koncepcja

Wykres dzienny sugeruje, że może tworzyć się formacja głowy z ramionami. Jeśli jest to prawdą, niedźwiedzie chciałyby zobaczyć zamknięcie poniżej obszaru kluczowego zaznaczonego na powyższym wykresie.

Dzienne zamknięcie poniżej tego obszaru powinno spowodować dalszy spadek kursu. Ponieważ taki ruch sygnalizuje spadek poniżej 30 000 punktów, prawdopodobnie przyciągnąłby więcej sprzedających.

Sytuacja byków

Z drugiej strony, rynek nie przełamał jeszcze poziomu poniżej obszaru pivotalnego. Obszar ten działa jak linia szyi głowy z ramionami, ale Dow Jones jak dotąd świetnie sobie radził utrzymując się powyżej tej linii.

Innymi słowy, pomimo możliwego odwrócenia trendu, dopóki rynek znajduje się powyżej linii szyi, nastawienie pozostaje bycze. Dopóki tak się dzieje, nie należy wykluczać kolejnej próby wyjścia na maksima wszech czasów.

Co zasygnalizował Fed?

Fed cały czas sygnalizuje szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Od podwyżki stóp o 50 pb w maju do podwyżek o 50 pb na każdym posiedzeniu, członkowie Fed podkreślali potrzebę walki z inflacją za pomocą znacznie wyższych stóp.

Ponadto wkrótce rozpocznie się redukcja sumy bilansowej. W związku z tym warunki finansowe ulegną zaostrzeniu, co powinno negatywnie wpłynąć na rynek akcji.

Ale od czasu wybuchu pandemii COVID-19 rynek akcji nie zachowywał się tak, jak zwykle. Dlaczego więc miałby to robić teraz?