HomeNewsKupować czy sprzedawać amerykańskie akcje?

Kupować czy sprzedawać amerykańskie akcje?

Mircea Vasiu

Opublikowany wczoraj FOMC Minutes pokazuje, że Fed jest bardzo jastrzębi. Czy zatem należy kupować czy sprzedawać amerykańskie akcje w świetle szybszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed?

W tym tygodniu głównym wydarzeniem dla rynków finansowych był opublikowany wczoraj FOMC Minutes. Protokoły pokazują, jak wyglądały dyskusje trzy tygodnie temu, gdy Fed ogłosił pierwszą podwyżkę stóp procentowych, co wydaje się być początkiem nowego cyklu zacieśniania.

W związku z tym inwestorzy skupili się na tym, by dowiedzieć się, o czym dyskutowali członkowie FOMC, próbując poznać kolejne ruchy Fedu. Jak się okazało, protokół był bardzo jastrzębi, znacznie bardziej niż oczekiwał tego rynek, co wywołało obawy, że rynek akcji może się załamać.

Fed widzi silny wzrost gospodarczy

Pierwszą rzeczą, która zwróciła uwagę podczas wczorajszego komunikatu, był pogląd członków FOMC, że gospodarka jest silna, a rynek pracy mocny. To oczywiście uzasadnia dalsze podwyżki stóp, ale silna gospodarka wspiera również rynek akcji, więc inwestorzy mogą interpretować to w dowolny sposób.

Wielu członków Fed opowiada się za podwyżkami stóp o 50 pb

W ciągu trzech tygodni, które upłynęły od oświadczenia FOMC, głos zabrało wielu członków Fed. Większość z nich była jastrzębia, powołując się na ryzyko wzrostu inflacji związane z wojną na Ukrainie i blokadami COVID w Chinach.

Aby walczyć z rosnącą inflacją, Fed musi zrobić więcej niż tylko podnieść stopę funduszy o 25 pb. W końcu w marcu inflacja wyniosła 7,9%, a jeśli odliczymy podwyżkę stóp o 0,25%, realna stopa inflacji pozostaje wysoka.

Dlatego wielu członków Fed opowiada się za podwyżką stóp o 50 pb na bieżących posiedzeniach. Rynek będzie miał wgląd w intencje Fed na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na maj.

Tak czy inaczej, kolejne podwyżki stóp i coraz bardziej jastrzębi Fed mają negatywny wpływ na rynek akcji.

Zacieśnienie ilościowe już w maju

Wreszcie, w maju zostanie ogłoszone zacieśnienie ilościowe. Zwijanie bilansu o 95 mld USD miesięcznie będzie dalej ciążyć na akcjach, przynajmniej jeśli zinterpretujemy, jaki wpływ na rynek miało luzowanie ilościowe.

Podczas luzowania ilościowego akcje rosły. Logicznie rzecz biorąc, podczas zacieśniania powinno być odwrotnie, a przynajmniej akcje będą miały trudności z awansem.

Prawda jest jednak taka, że nie wiemy, jaki będzie efekt zacieśnienia ilościowego. Wynika to z tego, że nie mamy precedensu, z którym moglibyśmy się porównywać i interpretować, ponieważ ostatnim razem, gdy Fed rozpoczął podobny program, musiał go zamknąć z powodu pandemii COVID-19.

Podsumowując, inwestorzy na rynku akcji powinni zachować ostrożność, ponieważ Fed jest bardziej niż jastrzębi. Historycznie rzecz ujmując, zawsze, gdy tak się działo, akcje miały trudności z awansem.