HomeNewsCzy bezpiecznie jest inwestować w indeks S&P 500?

Czy bezpiecznie jest inwestować w indeks S&P 500?

Mircea Vasiu

Indeks S&P 500 spadł w kwietniu – czy bezpiecznie jest kupować rynek, czy możliwy jest większy spadek?

Kwiecień rozpoczął się od korekty na głównych indeksach giełdowych w USA. Na przykład indeks S&P 500 spadł o około 200 punktów w ciągu kilku dni handlowych po rozpoczęciu nowego miesiąca, a wielu inwestorów uważa, że wzrost pod koniec marca był niczym innym jak rajdem rynku niedźwiedzia.

Prawdę mówiąc, amerykański rynek akcji nie zrobił nic od czasu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Oczywiście można było się spodziewać, że rosnąca niepewność będzie miała wpływ na rynki akcji, ale inwestorzy zachowali spokój.

Można więc powiedzieć, że dotychczasowe spadki w 2022 r. były jedynie korektami, które należało kupić. Jednak w II kwartale 2022 r. sytuacja może być inna, co sugerują historyczne wyniki giełdowe.

Jak się okazuje, historia mówi nam, że drugi kwartał roku średnioterminowego jest trudny dla inwestorów giełdowych. Dokładniej mówiąc, jest to słaby kwartał – i taki też będzie nadchodzący.

Z drugiej jednak strony, kolejne dwa kwartały są najlepszymi kwartałami w czteroletnim cyklu prezydenckim. Dlatego też, choć II i III kwartał mogą być trudne i przynieść pewne straty, inwestorzy najprawdopodobniej ponownie kupią spadki.

Fed przygotowuje się do dalszego zaostrzenia warunków finansowych w maju

Fed już raz podniósł stopy procentowe. Po zakończeniu luzowania ilościowego natychmiast podniósł stopy, ale rynek nie mrugnął okiem.

Jednak coraz więcej głosów z Fed sugeruje, że zacieśnianie warunków finansowych będzie kontynuowane. Co więcej, będzie ono kontynuowane w większym tempie.

Wielu uczestników rynku oczekuje obecnie, że Fed podwyższy stopy o 50 pb w maju. Ponadto, że rozpocznie zacieśnianie ilościowe lub zmniejszy swój bilans.

Wszystkie te działania mają na celu walkę z inflacją i zacieśnienie warunków finansowych. W takich warunkach akcje nie powinny mieć łatwego zadania, szczególnie biorąc pod uwagę, że Bill Dudley, były szef nowojorskiego Fedu, zasugerował, że Fed powinien zmusić akcje do spadku, jeśli chce odzyskać wiarygodność.