HomeNewsKupować czy sprzedawać akcje Twittera w obliczu zainteresowania Elona Muska przejęciem firmy przez inwestorów prywatnych?

Kupować czy sprzedawać akcje Twittera w obliczu zainteresowania Elona Muska przejęciem firmy przez inwestorów prywatnych?

Mircea Vasiu

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i posiadacz dużej liczby akcji Twittera, chce wziąć Twittera w prywatne posiadanie za 54,2 USD/akcję. Czy warto więc kupować akcje Twittera, skoro cena jest wciąż niższa od oferty Elona?

W zaskakującym momencie Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i jeden z największych inwestorów w Twittera, platformę społecznościową, ogłosił, że jest zainteresowany ofertą przejęcia Twittera za 54,20 USD za akcję.

Zainteresowanie Muska Twitterem nie jest niczym nowym. Jest on jednym z użytkowników o największej bazie obserwujących (ponad 81 mln osób) i jest bardzo aktywny na tej platformie.

Cena akcji Twittera podskoczyła ostatnio na wieść o tym, że Musk nabył ponad 9% udziałów w firmie. Co więcej, Elon miał dołączyć do zarządu, ale ostatecznie nie zdecydował się na to.

Dzisiejsza informacja jest zaskoczeniem dla akcjonariuszy Twittera. Z jednej strony akcjonariusze Twittera mają szansę na wypłatę pieniędzy po cenie znacznie wyższej niż obecna cena rynkowa. Z drugiej jednak strony, oferta Muska jest znacznie niższa od rekordów Twittera z 2021 roku.

W związku z tym akcjonariusze muszą zdecydować, czy przyjmą ofertę, ponieważ Musk dał jasno do zrozumienia, że jest to najlepsza i ostateczna oferta, jaką zamierza złożyć.

Trudny wybór dla akcjonariuszy Twittera

Akcjonariusze Twittera stoją w tym momencie przed trudnym wyborem. Dotychczasowi akcjonariusze mogą zdecydować się na przyjęcie oferty Muska i tym samym zyskać na cenie wyższej niż rynkowa.

Co więcej, zgodnie z dokumentem SEC dotyczącym oferty przejęcia złożonej przez Muska, cena 54,20 dolarów za akcję stanowi 54% premię w stosunku do ceny z dnia poprzedzającego rozpoczęcie inwestycji w Twittera przez Elona. Co więcej, stanowi to 38% premię w stosunku do dnia poprzedzającego publiczne ogłoszenie początkowej inwestycji Muska w Twittera.

Jednak dokumentacja SEC zawiera również „groźbę” dla obecnych akcjonariuszy. Musk powiedział, że jest to najlepsza i ostateczna oferta, jaką jest gotów złożyć i że ponownie rozważy swoją pozycję jako akcjonariusza, jeśli oferta nie zostanie przyjęta.

Innymi słowy, jeśli Twitter odrzuci ofertę, a Musk zacznie sprzedawać swoje udziały w firmie, kurs akcji Twittera może spektakularnie spaść, ponieważ teraz wszyscy znają intencje Muska, podczas gdy nikt nie wiedział, że kupuje on akcje, gdy gromadził swoją pozycję.