HomeNewsCzy wąski zakres wahań Dow Jonesa dobiegł końca? Inwestorzy przygotowują się do wybicia

Czy wąski zakres wahań Dow Jonesa dobiegł końca? Inwestorzy przygotowują się do wybicia

Mircea Vasiu

Dow Jones od roku porusza się w wąskim przedziale – czy przedział ten wkrótce się skończy, czy też czeka nas więcej takich samych sytuacji?

Na początku 2022 r. amerykańskie akcje spadły, a następnie odrobiły większość strat. Za niedźwiedzi sentyment na początku roku odpowiadało kilka czynników, takich jak rosnąca inflacja i wojna w Europie Wschodniej.

Ponadto banki centralne na całym świecie, na czele z Rezerwą Federalną Stanów Zjednoczonych, zaczęły zacieśniać politykę pieniężną. Na przykład tylko w tym tygodniu dwa z najbardziej wpływowych banków centralnych, Bank Rezerw Nowej Zelandii i Bank Kanady, podniosły swoje stopy referencyjne o 50 pb.

Zacieśnienie polityki monetarnej ciąży na akcjach na całym świecie, co tłumaczy późne zmagania. Mimo to akcje pozostają niezwykle odporne i są notowane w pobliżu maksimów z całego okresu.

W ciągu ostatniego roku Dow Jones poruszał się w wąskim zakresie

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy indeks Dow Jones poruszał się wyłącznie w zakresie wahań. Rynek porusza się w wąskim przedziale między 30 000 a 35 000 punktów, a każde dotychczasowe wybicie okazywało się fałszywe.

Dla niektórych inwestorów może to być frustrujące, ale zdolność rynku akcji do konsolidacji w pobliżu maksimów wszech czasów w tak nieprzyjaznym kontekście fundamentalnym jest wręcz niewiarygodna.

Dow konsoliduje się w pobliżu maksimów wszech czasów

Krótkoterminowy obraz może nie mówi nam zbyt wiele, ale średnioterminowy ujawnia dobre wyniki. Na przykład indeks Dow Jones podwoił się w ciągu dwóch lat, osiągając solidne wyniki dla inwestorów pasywnych.

Średnioroczne spadki – średnio o 17,1%.

Ostatnia korekta na amerykańskich rynkach akcji nie jest niczym niezwykłym. W rzeczywistości połowa roku przynosi średnio -17,1% cofnięcia, więc spadek obserwowany od początku 2022 r. mógł być właśnie taki.

Jednak podobne badania pokazują, że w połowie roku zwykle dochodzi do dołka pod koniec roku. W związku z tym, w przyszłości mogą pojawić się kolejne słabości.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że zwrot po roku wynosi średnio +32,3%. W związku z tym, dwunastomiesięczny zasięg może być tylko konsolidacją przed kolejną próbą osiągnięcia maksimów wszech czasów.