Home » News » Kontrakty terminowe stabilne, dane o inflacji, w centrum uwagi zyski.

Kontrakty terminowe stabilne, dane o inflacji, w centrum uwagi zyski.

News Team

W poniedziałek, na początku wypełnionego po brzegi tygodnia, kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w USA niewiele się zmieniły, co obejmowało publikację kluczowych odczytów inflacji, wystąpienie przed Kongresem przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella i początek sezonu wyników.

Oczekiwania na obniżki stóp procentowych już we wrześniu uległy dalszemu wzmocnieniu po piątkowym raporcie o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, który pokazał, że w czerwcu wzrost zatrudnienia w USA spowolnił, a najnowsze dane wskazują na słabość na rynku pracy.

Inwestorzy skupiają się jednak na wyłapywaniu wskazówek, które pozwolą uzyskać jaśniejszy obraz ścieżki polityki pieniężnej Fed na resztę roku.

Traderzy widzą obecnie 69% szans na obniżkę o 25 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu Fed, w porównaniu z 60% tydzień temu, oczekując jednocześnie ogólnej obniżki o około 50 punktów bazowych w tym roku, zgodnie z danymi FedWatch i LSEG CME.

Jeśli chodzi o dane gospodarcze, czwartkowa publikacja czerwcowych danych dotyczących indeksu cen towarów i usług konsumenckich będzie uważnie obserwowana, aby wskazać, czy presja cenowa słabnie.

W ujęciu miesięcznym oczekuje się, że inflacja zasadnicza w USA nieznacznie wzrośnie, bo o 0,1% w stosunku do płaskiego odczytu w poprzednim miesiącu, natomiast inflacja bazowa wzrośnie o 0,2%.

W piątek indeksy S&P 500 i Nasdaq nadal zwyżkowały, zamykając się na rekordowych poziomach, po tym jak akcje spółek technologicznych megacap, takich jak Meta Platforms i Microsoft, osiągnęły rekordowe poziomy.

Akcje Tesla spadły o około 1% w notowaniach przed otwarciem sesji, po tym jak w piątek wskoczyły do najwyższego w tym roku poziomu, podczas gdy Nvidia zyskała 0,6%.

Największe banki, w tym Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo, rozpoczną sezon wyników spółek za drugi kwartał 12 lipca.

Akcje JPMorgan spadły o 0,3% w notowaniach przed otwarciem sesji po dużych stratach, które spowodowały, że indeks banków S&P 500 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,6%.

Inwestorzy skupiają się na sezonie wyników, aby sprawdzić, czy gigantyczny skok cen akcji zaledwie kilku spółek o dużej kapitalizacji, takich jak Nvidia, może uzasadnić ich wysokie wyceny.

„Sezon wyników spółek za drugi kwartał w USA będzie jednym z kluczowych czynników wpływających na nastroje na rynku akcji w pozostałej części roku” – powiedział Marc Ostwald, globalny strateg w ADM Investor Services International.

„Do chwili obecnej tylko 24 spółki osiągnęły lepsze wyniki niż indeks S&P 500, co oznacza raczej kruchy i nierówny profil wyników”.

Rynki będą także uważnie śledzić półroczne zeznania Powella przed komisjami Senatu i Izby Reprezentantów USA 9 i 10 lipca, a także komentarze kilku innych urzędników Fed w ciągu tygodnia.

O godzinie 7:18 czasu wschodniego indeksy Dow e-mini wzrosły o 22 punkty, czyli 0,06%, indeksy S&P 500 e-mini pozostały niezmienione, a Nasdaq 100 e-mini spadły o 2 punkty, czyli 0,01%.

Wartość Paramount Global wzrosła o 2,5% po niedzielnym ogłoszeniu połączenia spółki ze Skydance Media, która zaoferowała 4,5 miliarda dolarów w gotówce lub akcjach oraz dodatkowe 1,5 miliarda dolarów na wzmocnienie bilansu Paramount.

Producent samolotów Boeing zyskał 1,0% po tym, jak zgodził się przyznać do zarzutów o oszustwo karne i zapłacić grzywnę w wysokości 243,6 mln dolarów w celu rozstrzygnięcia śledztwa Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w sprawie dwóch śmiertelnych katastrof samolotów 737 MAX.

Source: https://buystocks.co.uk/news/futures-steady-with-inflation-data-earnings-in-focus/