HomeNewsKanada dołącza do USA i Wielkiej Brytanii, które zakazują używania sprzętu 5G firmy Huawei/ZTE

Kanada dołącza do USA i Wielkiej Brytanii, które zakazują używania sprzętu 5G firmy Huawei/ZTE

Hassan Maishera

Chińskiemu gigantowi technologicznemu Huawei grożą kolejne sankcje po tym, jak Kanada ogłosiła, że wprowadzi zakaz używania sprzętu 5G firmy Huawei/ZTE.

Kanada dołączyła do innych członków sojuszu Five Eyes, którzy zakazali stosowania urządzeń 5G Huawei/ZTE.

Zgodnie z czwartkowym oświadczeniem Kanada planuje zakazać używania sprzętu 5G chińskich firm Huawei Technologies Co Ltd i ZTE Corp. Ma to na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego.

W wyniku tego ostatniego wydarzenia Kanada dołącza do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, które zakazują używania sprzętu 5G firm Huawei/ZTE. Te pięć krajów tworzy tzw. sieć wymiany informacji wywiadowczych Five Eyes.

Minister przemysłu Francois-Philippe Champagne powiedział dziennikarzom w Ottawie, że:

„Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G. Dostawcy, którzy już mają zainstalowany ten sprzęt, będą zobowiązani do zaprzestania jego używania i usunięcia go w ramach planów, które dziś ogłaszamy.”

Dodał, że firmy będą musiały przenieść swój sprzęt 5G do czerwca 2024 roku. Ponadto firmy korzystające ze sprzętu Huawei będą musiały usunąć go do końca 2027 roku. 

Decyzja nie była zaskoczeniem, ale została opóźniona ze względu na napięcia dyplomatyczne z Chinami. 

Władze kanadyjskie po raz pierwszy ogłosiły we wrześniu 2018 roku, że przeanalizują możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego związane z przyjęciem sprzętu Huawei.

W grudniu 2018 roku dyrektor finansowy Huawei, Meng Wanzhou, została aresztowana w Kanadzie na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Incydent ten wywołał długotrwały spór z Chinami, który ostatecznie zakończył się we wrześniu 2021 roku zwolnieniem Meng.

Najnowsza decyzja Kanady zapadła po tym, jak firmy telekomunikacyjne w tym kraju postanowiły korzystać ze sprzętu 5G innych firm.

Rząd chiński wydał odpowiedź na tę decyzję, stwierdzając, że:

„Podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby zabezpieczyć uzasadnione interesy chińskich firm”.

Alykhan Velshi, wiceprezes ds. korporacyjnych Huawei w Kanadzie, stwierdził w niedawnym wywiadzie dla Canadian Broadcasting Corp, że gigant technologiczny nadal czeka na odpowiedź na pytanie, „jakie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego według nich stwarza Huawei”.

Dodał, że Huawei nadal zatrudnia w Kanadzie 1500 pracowników, z których większość zajmuje się badaniami i rozwojem. Velshi powiedział, że Huawei sprzedawał w Kanadzie produkty takie jak telefony komórkowe i nadal będzie to robił.