HomeNews3 powody, dlaczego Fed podniesie stopy procentowe

3 powody, dlaczego Fed podniesie stopy procentowe

Mircea Vasiu

Rynek akcji zbliża się do kolejnego spadkowego tygodnia, ponieważ inwestorzy obawiają się działań Fed mających na celu obniżenie inflacji. Ale czy możliwe jest, że Fed będzie zacieśniał politykę pieniężną jeszcze bardziej agresywnie?

W tym roku z rynku akcji „wyparowało” już 1,5 bln USD, a tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. Indeks Nasdaq 100 znajduje się na terytorium rynku niedźwiedzia, spadając od początku roku o ponad 28%.

Również indeks S&P 500 jest na najlepszej drodze do najdłuższej tygodniowej serii strat od 2001 roku. Nie przekroczył on granicy spadku -20%, ale znajduje się niebezpiecznie blisko niej.

Jeśli inwestorzy zostaną o to zapytani, zrzucą winę na Fed. Zawsze jest to Fed, niezależnie od kierunku, w którym podąża rynek.

Krótko sprzedający obwiniają Fed za zbytnie rozluźnienie silnej gospodarki w drodze do góry. W drodze w dół inwestorzy giełdowi obwiniają Fed za zbyt duże i zbyt szybkie zacieśnienie polityki pieniężnej, co zaszkodziło akcjom.

Wszyscy jednak powinni pamiętać, że Fed nie ma mandatu do utrzymywania akcji na wysokim poziomie. Jego zadaniem jest stabilizacja cen, a ten mandat jest zagrożony.

Czy zatem Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, nawet jeśli zaszkodzi to rynkowi akcji? Oto dwa powody, dla których tak się stanie:

Czy więc podwyżka Fedu, nawet jeśli zaszkodzi giełdzie? Oto dwa powody, dla których to zrobi:

  • Polityczne konsekwencje nierozwiązania problemu inflacji
  • Zbyt mała liczba podwyżek stóp procentowych jest już wyceniona

Polityczne konsekwencje wysokiej inflacji

Inflacja w USA osiągnęła poziom najwyższy od czterech dekad. Choć jest to naprawdę niezwykłe, jeszcze kilka miesięcy temu Fed uparcie twierdził, że inflacja jest zjawiskiem przejściowym.

Ale tak nie było, co podważyło wiarygodność Fedu. A wraz z nią wiarygodność tych, którzy weryfikowali prezesa Fedu.

Ponieważ inflacja ma wpływ na wskaźniki poparcia prezydenta Bidena, Fed będzie pod stałą presją, aby coś z tym zrobić. I tak się stanie.

Uczestnicy rynku wycenili zbyt małą liczbę podwyżek stóp procentowych

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Bank of America, inwestorzy oczekują 7,9 podwyżki stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania. Choć jest to dość jastrzębie stwierdzenie ze strony Fed, to odrobina matematyki podpowiada, że uczestnicy rynku wycenili zbyt małą liczbę podwyżek. 

Jeśli jedna podwyżka wynosi 25 pb, to Fed dokonał już 3 podwyżek, a na najbliższych dwóch posiedzeniach dokona kolejnych 4. Oznacza to, że do lipca Fed dokona 7 podwyżek stóp procentowych. 

Z ankiety wynika jednak, że 25% zarządzających uważa, że Fed ugnie się i podwyższy stopy tylko 6 razy, a 10%, że tylko 4 razy. 

Istnieje zatem różnica między tym, co Fed już zobowiązał się zrobić, a tym, czego oczekują niektórzy uczestnicy rynku. W związku z tym rynkowi akcji trudno będzie odbić się od najniższych poziomów.