Home » News » Just Eat Takeaway gwałtownie wzrasta po zwiększeniu prognozy zysków

Just Eat Takeaway gwałtownie wzrasta po zwiększeniu prognozy zysków

Just Eat Takeaway.com NV – ADR (OTCMKTS: JTKWY) poszybował w górę po tym, jak firma ogłosiła, że spodziewa się osiągnąć zysk w tym roku, wcześniej niż oczekiwano, po ograniczeniu kosztów dostaw i operacji.

Just Eat spodziewa się wygenerować dodatni skorygowany zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją i amortyzacją w drugiej połowie tego roku, co stanowi poprawę w porównaniu ze skorygowaną stratą Ebitda w wysokości 134 milionów euro (129 milionów dolarów) w pierwszej połowie, firma z siedzibą w Amsterdamie powiedział w oświadczeniu we wtorek.

Firma, która wcześniej kierowała się ujemną skorygowaną marżą Ebitda, powiedziała, że poprawia przychody i koszty dostawy generowane na zamówienie oraz pracuje nad zmniejszeniem innych kosztów operacyjnych. Powiedział, że spodziewa się utrzymania dodatniej skorygowanej Ebitda do przyszłego roku.

Akcje wzrosły o 9,7% do 15,74 euro o 15:53 w handlu w Amsterdamie. Akcje wcześniej zyskały aż 11%, największy skok od 19 sierpnia.

Firma jest jednym z wielu spółek dostarczających żywność, które powróciły w tym kwartale po tym, jak firmy, które musiały zmagać się ze spowolnieniem wzrostu po zniesieniu ograniczeń Covid-19, położyły większy nacisk na zmniejszenie strat i poprawę bilansu pościel.

Just Eat obniżyło w tym roku swoje oczekiwania co do wartości transakcji brutto ze względu na „niepewność związaną z wpływem warunków makroekonomicznych i zmienności kursów walut” na swoją działalność. Obecnie oczekuje, że wartość transakcji brutto wzrośnie o nisko jednocyfrowe w 2022 r., w porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami średnio-jednocyfrowego wzrostu.

Na początku tego roku firma Just Eat zgodziła się sprzedać swoje 33% udziałów w spółce joint venture iFood w Ameryce Łacińskiej firmie Prosus NV za 1,8 miliarda euro, czyli za cenę niższą od poprzedniej oferty akcji. Rozważa również częściową lub pełną sprzedaż jednostki Grubhub po krytyce ze strony inwestorów, że Just Eat jest niedowartościowane.

Firma dostarczy pełną aktualizację w trzecim kwartale 19 października.

Co mówi Bloomberg Intelligence:

Zaskakujący cel Just Eat Takeaway.com (JET) polegający na powrocie do dodatniej skorygowanej Ebitda w drugiej połowie jest wykonalny i oznacza stratę w 2022 r. o co najmniej 25% niższą niż konsensus. Odzwierciedla to gotowość kierownictwa do poświęcenia wzrostu, obniżając tegoroczne wytyczne do niskich wartości jednocyfrowych, w celu osiągnięcia i utrzymania całorocznych zysków Ebitda po 2023 r. Wycofanie się z rynku i przysięga, że opłaty konsumenckie będą utrzymywać się na stosunkowo niskim poziomie, mogą uchronić wiodącą pozycję JET jako rywali konieczne jest również podniesienie cen, aby zrównoważyć inflację.