HomeNewsIntel wraz z innymi zachodnimi firmami technologicznymi przerywa działalność w Rosji

Intel wraz z innymi zachodnimi firmami technologicznymi przerywa działalność w Rosji

Hassan Maishera

Coraz więcej zachodnich korporacji wstrzymuje swoją działalność w Rosji.

Gigant w dziedzinie półprzewodników, Intel ogłosił, że zaprzestanie działalności w Rosji. To najnowsze wydarzenie następuje wraz z wycofywaniem się kolejnych zachodnich firm technologicznych z rynku rosyjskiego.

Rządy państw zachodnich nałożyły na Rosję liczne sankcje od czasu inwazji tego kraju na sąsiednią Ukrainę. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kilka korporacji wycofało się z rosyjskiego rynku.

Po inwazji z Rosji wycofały się zachodnie firmy technologiczne, giganci naftowi, sieci fast foodów i niektóre instytucje finansowe.

Intel jest ostatnią firmą technologiczną, która przyłączyła się do tego ruchu. To najnowsze wydarzenie ma miejsce miesiąc po tym, jak Intel zawiesił dostawy do klientów w Rosji i na Białorusi.  Firma dodała, że wdrożyła środki zapewniające ciągłość biznesową, aby zminimalizować zakłócenia w działalności globalnej. Intel powiedział:

"Intel nadal przyłącza się do społeczności globalnej, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu do pokoju".

Intel pozostaje jednym z wiodących producentów półprzewodników na świecie, a jego chipy są wykorzystywane w komputerach, pojazdach elektrycznych, smartfonach i innych inteligentnych gadżetach.

International Business Machines Corp (IBM) wykonał podobny ruch po zawieszeniu dostaw do Rosji. Rząd ukraiński wezwał amerykańskie firmy z branży cloud computingu i oprogramowania do zaprzestania działalności w Rosji.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci rząd rosyjski wykorzystywał serwery firm IBM, Dell Technologies Inc. i Hewlett Packard Enterprise Co (HPE) do zasilania niektórych swoich operacji.

Oczekuje się, że sankcje nałożone przez rządy państw zachodnich oraz wycofanie się tych gigantów technologicznych ograniczą zasoby dostępne dla Rosji i doprowadzą do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.

Koncerny naftowe, takie jak Shell, ExxonMobile i BP, również zaprzestały działalności w Rosji. Niektóre z tych firm prowadzą w Rosji operacje warte dziesiątki miliardów dolarów.